YEMEK ANSİKLOPEDİSİ

Kanlıca Mantarı (Çıntar) Nedir?

Kanlıca, Çıntar ve Melke Mantarı

Kanlıca Mantarı, Ege’de Çıntar ve Melke isimleriyle bilinen, Russulaceaae familyasından Lactarius Salmonicolor olarak bilinen oldukça lezzetli bir mantar türüdür. Türkiye’de nemli bölgelerde çok sık yetişir. Batı Karadeniz’in bilhassa Kastamonu yöresinde yaygın olan Kanlıca Mantarının bolca bulunması, besin değerinin yüksek ve lezzetinin çok sevilmesi ününü artırmıştır.

Kastamonu dışında, Bolu’da da sıklıkla rastalanan bu mantar türüne ilgi büyüktür. Öyle ki gördüğü ilgi/talep karşından son yıllarda üretimi epey artmıştır. Aydın’da daha önce Çıntar Mantarı yemiş ve hakkında detaylı bir yazı yazmıştık hatta.

Sonbahar mevsimini çok seven Kanlıca Mantarı, gölgelik, çam, köknar ve kayın ağaçlarının diplerinde daha hızlı büyür. Daha güneşli ortamlarda yetişen Kanlıca Mantarlarının rengi sarı-turuncu arası iken, tam gölge ortamlarda rengi morumsu yeşile çalar. Çam ağaçları diplerinde yetişebilenler ise köknar ve kayın diplerindekine nazaran çok daha koyu renkli olur.

Hafta başında İstanbul’un en sevdiğimiz semtlerinden Kuzguncuk’ta keyifli bir gezintiye çıktık. Her fırsatta ziyaret etmekten büyük zevk aldığımız, eski İstanbul’un ruhunu hala yaşatan Kuzguncuk’un en işlek sokağında “Kastamonu Manavı”nda işte bu nefis mantarlara rastladık ve Instagram hikayemizde paylaştık. Aşağıda ekran görüntüsünü paylaşıyoruz.

(Instagram hesabımızı hala takip etmiyorsanız buradan takibe alabilirsiniz.)

Instagram Hikayemizdeki Kanlıca Mantarı

Kanlıca mantarının bu kadar seveni olduğunu görünce şaşırdık. Takipçilerimizden gelen yorumlarda, yağda kızartıldığında tadının bonfileden farksız olduğunu, etinin kuzu etine benzediğini, penisilin alerjisi olanların ise dikkatli tüketmesi gerektiğini yine sizler sayesinde öğrendik. Ayrıca Amerika’da yaşayan Sinop’lu bir takipçimiz de soba üzerinde ailesinin pişirdiği Çıntar mantarlarının görsellerini gönderdi. Sizin de Kanlıca Mantarı hakkında yorumlarınız varsa yazının altına bırakabilirsiniz.

Yiyenlere afiyet olsun.

Dobra Gül

Gittiği yerler kim olduğunu bilmez. Dobra dobra yazar. 7 kuşak Bolu Mengen'li. Sevdiğini çok sever, sevmediğinin üstünü çizer. Dikkat! Gerçek gurme! Mekanların korkulu rüyası.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir