En İyilerLİSTELEROdaTV Yazıları

Siz Seçtiniz! İşte İstanbul’un En İyi 10 Dönercisi

Sizin Seçiminizle İstanbul’daki En İyi Dönerciler

Et döner: Fenomen bir yemek.

Herkesin bir favori dönercisi ve sevdiği bir döner tipi var. Yeri geldikçe söylerim Türkiye üç tarafı denizlerle çevrili bir döner/dönerci ülkesi diye. Sosu, salçayı, tavuk döneri karıştırmadan et döner kebap için geçtiğimiz haftalarda Harbiyiyorum Instagram hesabında (560 bin kişiye) bir anket düzenledim ve İstanbul’daki en iyi/en favori et dönercilerini sordum.

Gelen yüzlerce cevabı oturup derledim. Böylece halkın tercihi ile İstanbul’un en iyi 10 dönercisini belirlemiş oldum.

Önce et dönerde sunum anlamında iki ekolden bahsedeyim ki yazımın içinde neden bahsettiğimi daha iyi anlatabileyim.

1. Yaprak Döner Ekolü (Kesilince böyle çarşaf gibi tabağı kaplayan, salon tipi döner)

2. Parça Döner Ekolü (Daha çok Karadeniz Bölgesi’nde gördüğümüz, menşei Kastamonu olduğu iddia edilen, kesilince parmak kadar parçalar halinde sunulan büfe tarzına daha yatkın bir döner.)

Genelde “Yaprak Döner” sevenler, “Parça Döner”den pek haz etmiyorlar. Lakin her iki sunumun da ayrı ayrı seveni çok.

Şimdi bu bilgiler ışığında halkın seçimiyle İstanbul’daki en iyi 10 dönerciye geçebiliriz.

1. Dönerci Serkan Usta (Beşiktaş)

Yaklaşık 25 yıldır döner sektörünün önde gelen firmalarına emek vermiş olan Serkan Mutlu’nun önderliğinde açılan “Dönerci Serkan Usta”, Serkan Mutlu’nun kendi geliştirdiği gelenekselle yenilikçiliği buluşturan iş modeli sayesinde dekorundan menüsüne kadar bambaşka bir yenilikçi dönerci konsepti sunuyor.

Serkan Usta yaprak dönerinde lezzet standartları gereği yalnızca belirli ırklara ait olan, özenle seçtikleri dana but ve kıvırcık kuzu döş kullanıyor. Meşe odununda pişirilen gerçek yaprak dönerinin içerisinde kuyruk yağı veya benzeri yüksek kolestrol içeren iç yağlar kullanılmazken, kıyma ,süt, soğan ya da herhangi bir koruyucu katkı maddesi içermiyor.

Adres: Etiler, Nispetiye Cd No:75, 34340 Beşiktaş/İstanbul
Telefon: 444 22 15

2. Bayramoğlu Döner (Kavacık)

Açık ara farklı halkın gönlünde taht kurmuş bir dönerci. Yaprak döner ekolü döner yapıyor. Yani tam bir salon döneri. Dana, koyun karışık eti var. Tandır ekmeğinin üzerine döneri çarşaf gibi serip öyle sunuyorlar. 30 yıldır Beykoz Kavacık’ta tek şube olarak hizmet veriyor.

Adres: Rüzgarlıbahçe, Cumhuriyet Cd. No:2, 34805 Beykoz/İstanbul
Telefon: 0 216 413 00 45

Bayramoğlu Döner – Kavacık

3. Karadeniz Döner (Beşiktaş)

İşte bu “Parça Döner Ekolü” bir dönerci. Beşiktaş’ın sembol dönercilerinden biri. Kelimenin tam anlamıyla büfe döneri icra ediyor. Asım Usta Beşiktaş’ın da maskotu ve aynı zamanda o bölgenin bereket sembolü. O tezgahın başındaysa ve dükkan önünde sıra varsa anlayın ki o gün Beşiktaş Çarşısı’nda tüm esnafın işleri tıkırında.

Adres: Sinanpaşa, Mumcu Bakkal Sokağı No:6, 34353 Beşiktaş/İstanbul
Telefon: 0 212 261 76 93

karadeniz-pide-doner-asim-usta-02
Karadeniz Döner – Beşiktaş

4. Şahin Usta (Kapalıçarşı)

Türkiye’nin en pahalı döneri olma unvanını koruyor. Daha çok turistlere yöneldiği iddia ediliyor. Lakin eğer Kapalıçarşı’da onca esnafın olduğu yerde o yüksek fiyatlara döner satabiliyorsa bu işte mutlaka bir keramet vardır. Düşünün: Kuruluşu 1969.

Dönerini kıyma döner diye eleştiren de çok ve İstanbul’da üzerinde en çok tartışma dönen dönercilerden biri.

Tırnaklı pide arası sumaklı soğan eşliğinde sunduğu dönerini ben her Kapalıçarşı ziyaretimde mutlaka yerim. Çok da beğenirim.

Adres: Mollafenari, Kılıçcılar Sk. No:5, 34120 Fatih/İstanbul
Telefon: 0 212 526 52 97

dönerci şahin usta
Dönerci Şahin Usta – Eminönü

5. Tatar Salim (Ataşehir)

Tatar Salim’in şu anda Ataşehir ve Kadıköy Çarşısı’nda toplam iki şubesi var. Merkezi ise Ataşehir. Bence salon dönerinin en iyi temsilcilerinin başında geliyor. Yaprak kesim döneri, kalite anlayışı ve dönerin yanında sunduğu ikramlar ile gerçekten örnek bir iş çıkarıyor.

Bazen sadece kemik suyu ile yaptıkları mercimek çorbasını içmeye gittiğim bile olur.

Adres: Küçükbakkalköy, Küçükbakkalköy Atilla İlhan Cd &, Efe Sk. No:4, 34750 Ataşehir/İstanbul
Telefon: 0 216 408 26 26

Tatar Salim – Ataşehir

6. Metet Döner (Kuzguncuk)

Metet Döner de Kuzguncuk gibi İstanbul’da mahalle kültürünü sonuna kadar yaşatan bir semtte “Yaprak Döner” sunarak meşhur olmuş bir yer. Kuzguncuk’taki lokantası oldukça sevimli bir köşe dükkan. Etleri Balıkesir Kepsut’tan geliyor.

Sahibi Mehmet Altunbulan Yeni Türkü’nün solisti Derya Köroğlu’na benzerliği ile dikkat çekiyor. Siması oldukça dikkat çekici olduğu için Metet Döner’in logosu da direk Mehmet Bey’in kendisi olmuş.

Son dönemlerde en çok aldığı eleştiri fiyatlarının çok yüksek olması yönünde. Bu arada Göztepe’de yeni bir şube açmış. Hayırlı olsun.

Adres: Kuzguncuk Mah, İcadiye Cd. No:39, 34674 Üsküdar/İstanbul
Telefon: 0 216 553 33 33

Metet Közde Döner – Kuzguncuk

7. Dönerci Sadık Usta (Aksaray)

Dönerci Sadık Usta tam bir büfe döneri örneği ortaya koyuyor. Müdavimi de çok. Pide döner ya da lavaş dürüm benim de Sadık Usta’ya gidince tercihlerim arasında. Yanına da açık ayran, ideal ikili.

Adres: Haseki Sultan, Tütüncü Hasan Sk. 1/A, 34096 Fatih/İstanbul
Telefon: 0 555 985 36 03

Dönerci Sadık Usta – Aksaray

8.Dönerci Halim (Sultanbeyli)

Açıkçası ismini ilk defa anket sonrasında duydum ve ilk fırsatta ziyaret edeceğim yerler arasına işaretledim. Çünkü burayı metheden çok olmuş. Ben de internetten inceleyince “Yaprak Döner” ekolü olduğunu, salon döneri yaptığını görebiliyorum.

Sunum şekline ve verdiği ürünlere bakılırsa Sultanbeyli’nin “Bayramoğlu Döner”i olmaya aday.

Adres: Mehmet Akif, Fatih Blv. No:256 34920, 34920 Sultanbeyli/İstanbul
Telefon: 0 216 419 99 20

Dönerci Halim – Sultanbeyli

9. Zümrüt Büfe (Eminönü)

İşte size tam ters köşe bir dönerci. Tamamen büfe görünümünde fakat salon döneri “Yaprak Döner” sunan bir mekan Zümrüt Büfe. Döneri Tahtakale esnafı arasında olukça meşhur. Etler Çanakkale Biga’dan geliyor. Yemeğinizi bitirdikten sonra bile etin kokusu dudaklarınızdan burnunuza gelmeyi sürdürüyor. Bu lezzetli döneri ayaküstü yemek istemeyenler için hemen büfenin karşısındaki pasajda bir aile salonu var.

Benim burada en çok dikkatimi çeken dönerin yanında verdikleri sütle terbiyelenmiş patates püresi olmuştu. Çok da hoşuma gitmişti. Nedense oldum olası patates kızartmasını et dönerin yanına bir türlü yakıştırmam.

Bilmeyenler için Zümrüt Büfe her yıl Ramazan ayında kapatır, o ay oyuncakçı dükkanı olur. Sonraki 11 ay boyunca döner servis etmeye devam eder. Ayrıntılı yazımızı okumak için tıklayın.

Adres: Tahtakale, Sabuncu Hanı Sk. No:12, 34116 Fatih/İstanbul
Telefon: 0 212 522 89 79

Eminönü'nde Döner Nerede Yenir?
Zümrüt Büfe – Eminönü

10. Sürmene Döner (Küçükçekmece)

İşte daha önce ziyaret etmediğim ama hemen notlarımın arasına aldığım bir dönerci daha. Lakin internetten baktığım kadarıyla “Parça Döner” ekolü et döneri yapıyor. Hatta iyice incelediğimde insanların bu et döneri tıpkı Kastamonulular gibi üstüne sumaklı soğan da ekleyerek yediğini görebiliyorum.

İlk fırsatta burayı da deneyeceğim.

Adres: Cennet, Alparslan Cd. No:68, 34290 Küçükçekmece/İstanbul
Telefon: 0 212 424 12 61

Sürmene Döner – Küçükçekmece

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

3 thoughts on “Siz Seçtiniz! İşte İstanbul’un En İyi 10 Dönercisi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir