CiğerGaziantepKapanan Restoranlar

Ustaya Saygı: Gaziantep’te Ciğer Şiş Kimin Elinden Yenir? Asef, Gaziantep (Dikkat: Bu Restoran Kapanmıştır!)

Not: Bu restoran kapanmıştır. Sadece tarihi arşivlerde bulunması adına yazı saklanmaktadır.

Ciğerci Asef‘in yeri bizde ayrıdır. Harbiyiyorum’u onun sayesinde yazmaya başladık. Şaka değil ha! 2009’da Asef’le kalenin altında yaptığımız muhabbet sonrasında bu lezzet hikayelerinin bir yerlerde derlenmesi konusu önce derinimizde iyice şekillendi. Sonra da zuhurata çıkıverdi. Ne kadar vefalıyız görüyorsunuz, bu yüzden Asef‘i 5 yıl sonra yazıyoruz! (Vay bize, vay vay bize…)

Asef‘le başlayan Harbiyiyorum hikayesinin ardından onlarca mekan tanıtım yazısı yazdık. Ancak ilk yazılarımızdan biri içinde yine Asef’in olduğu, Gaziantep çarşı içerisindeki Ciğerci Mustafa‘dır. Orada da kendisinden mekanın “Orkestra Şefi” olarak bahsettiğimizi dikkatli okuyucularımız hatırlar. İnternet’te Ciğerci Mustafa diye arattığınız zaman karşınıza çıkan fotoğraflarda görünen şahıs çoğunlukla Asef’in ta kendisidir. (Zaten onları da biz çektik muhtemelen)

Şimdi bu Asef sen tut, 2012’nin Şubat ayında Katmerci Zekeriya‘nın hemen yanında küçük bir dükkanda kendi ciğercisini aç! Düşünün, biz bu mekanın açılışına gittik. 2 yıl sonra da anca yazdık. (Dikkat! Bakın nasıl vefalıyıza 2. örnek. Böylece hemen mekanlarının yazılmasını bekleyenlere de buradan mesaj göndermiş olalım. En sevdiğimizi yıllar sonra yazıyoruz. Düşünün artık.) Üstelik Asef açtığı mekanı kapatmış ve Ciğerci Mustafa‘nın yanına geri dönmüş. O derece!

ciger-sis-cigerci-asef-gaziantep-02

Lakin biz Asef’le birbirimizi çok severiz. Dünya dolusu bir adam Asef. Bu geçmişe ve hikayeye sahip birinin de önünde yumuşamayacak ve dize gelmeyecek bir ciğer yok tabii.

Sevgili dostlar, Asef’in ciğeri ve nevalesi bir başka güzeldir. Bize ciğerin üzerine limon sıkmamız gerektiğini öğreten de “Sadece ciğerin değil, her şeyin üstüne limon sıkılır” diyen de, “Ciğerin hası erkek ciğeridir. Dişinin ciğeri lezzetli olmaz.” diyen de Asef’in ta kendisidir. Asef ciğeri nasıl alacağını da bilir. Malı aldığı yere “Ben derim ki bu ciğerin kilosu 9 TL, al ben 9,5 TL veriyorum. Bana erkeğin de erkeğini ver.” der. Bu yüzden Asef’te her zaman ciğerin en hasosunu yediğinizi bilirsiniz.

Ciğerinizi tırnaklıya, ya da lavaşa kendi elleriyle çeker Asef. Daha sonra da rengarenk nevalenizi, tezgahtan koymanız için size yol gösterir. Değişik ve en az nevaleleri kadar renkli bir adamdır.

nevaleler-cigerci-asef-gaziantep-03

Bizim tavsiyemiz bir kere ciğerinizin üstüne mutlaka sumaklı soğan ve taze biber koymanız. Bir iki tane de nane bıraktınız mı iş tamamdır. İstediğiniz kadar yeşillik ve garnitürle ciğerinizi renklendirebilirsiniz. Ancak unutmayın, daha fazla nevale ciğerin lezzetini bastırabilir. Baharatınızı, tuzunuzu  ve acınızı kendi zevkinize göre belirleyin ama öldürücü darbeyi mutlaka limonla yapın. Ciğerinizin üzerine bolca limon sıkın. Her şeyin üzerine limon sıkılabilen bir dünyada ciğerinizi bundan mahrum etmek istemezsiniz.

Eğer Asef sizi severse size yine ciğer ikram eder. Eğer daha çok severse daha çok ciğer ikram eder. Biz kendisine tok gittiğimizi söylediğimiz halde öyle bir şov yaptı ki yedikçe yedik. O kadar lezzetliydi ki, onca yeme mücadelesinden doğru düzgün fotoğraf dahi çekemedik.

Evet sevgili okurlar. Bugüne kadar totem yapıp sakladığımız Asef ile üzerimizdeki Gaziantep emanetini böylece tamamlamış olduk. Bakalım günler Harbiyiyorum’a ne gibi yenilikler getirecek? Bir takım hareketlenmelerin olduğunun zaten farkındasınızdır. 5 yıl az zaman değil vesselam!

*Katmerci Zekeriya‘ya gidince Ciğerci Asef’in nerede olduğunu sorun size nerede olduğunu gösterirler.

Aşağıda Ciğerci Asef ve ben :)

cigerci-asef-ve-salih-seckin-sevinc-gaziantep-04

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir