GURME NOTLARIOdaTV Yazıları

Karaköy Lezzet Yolculuğu – Karaköy’de Nerede Ne Yenir?

Bugün sizi İstanbul’da farklı bir semtte, Karaköy’de lezzet yolculuğuna çıkarayım.

Hiç vakit kaybetmeden hemen başlıyorum.

GALATA SİMİTÇİSİ

Evliya Çelebi 17. yüzyılda İstanbul’da yetmiş adet simit fırınını tarihi kayıtlara düşmüş. Bunlardan biri de Karaköy’deki Galata Simitçisi… Yeri elbette değişmiş ama ismi hep aynı kalmış. 

Kuşaktan kuşağa geçerek bugünlere kadar gelen Galata Simitçisi’nde her daim sıcak simit ve simit çeşitleri bulmanız mümkün ama özellikle denk getirip simitlerin fırına verilme anını izlemenizi öneririm.

BEŞALTI KİRVEM TANTUNİ

İstanbul’daki en favori tantunicim. Şöyle söylesem de yeridir; İstanbul’da henüz tantuni tezgahları yokken ilk Beşaltı Kirvem Tantuni tezgahı vardı. Zaman içinde aynı tantuni tezgahı Karaköy’de bugün bulunan dükkanın içine girdi. 

Benim tercihim yemesi daha kolay diye her zaman dürüm tantuni ama ekmek arası yiyenlere de saygım sonsuz.

Beşaltı Kirvem Tantuni

KARAKÖY ÇORBA EVİ

Yirmiden fazla çeşit çorbasıyla Karaköy’de hem hesaplı hem de lezzetli, doyurucu bir lokanta. Sahibi Erzurumlu… Farkında olmadan Erzurum’daki çorbacılar gibi bir modeli İstanbul’a taşımış.

Klasik çorbalardan sıkıldıysanız, Yüksük Çorbası, Balkabağı Çorbası, Enginar Çorbası gibi farklı çorbaları denemenizi öneririm.

Vegan ve vejetaryenler için de güzel opsiyonlar barındırıyor.

MUTFAK DİLİ EV YEMEKLERİ

Ev yemeği. Lakin kelimenin tam anlamıyla ev yemeği… Sezar Bey’in bizzat annesi ocağın başında. Klasik bir aile işletmesi ve menü her gün değişiyor.

Sırf sobalı ortam ve her gün değişen lezzetler için gidilir. Öğle servisinde yemeklerin çoğu bitiyor. Geç kalırsanız, aç da kalabilirsiniz.

Mutfak Dili Ev Yemekleri

KÖŞKEROĞLU KEBAP

Gaziantep mutfağının İstanbul’daki en önemli temsilcilerinden biri. Eğer Gaziantep’tekine benzer bir lahmacun yemek ve “Beyran” içmek isterseniz gözünüz kapalı girebileceğiniz bir restoran.

Eğer mevsimiyse “Balcan” Patlıcan Kebabını yemenizi de tavsiye ederim. 

Köşkeroğlu Kebap

KÖŞKEROĞLU BAKLAVA

Tatlıya da yavaştan girelim. Hemen Köşkeroğlu Kebap’tan çıktığınız zaman sağdaki kapıdan girin. Sürpriz! Köşkeroğlu Baklava’dasınız. 

Lakin midenizde baklavaya yer ayırın ve burada iki tatlıya yer açın. Biri Gaziantep Katmeri, diğeri de kaymaklı burma kadayıf.

KARAKÖY GÜLLÜOĞLU

Gaziantep’te de yedim. Lakin hiçbiri onun yerini yutmuyor. O baklavanın ve baklavacıların piri. Nadir Güllüoğlu’nun baklavaları sadece Türkiye’de değil. Dünya çapında meşhur. Burada iki baklava yemeden dönmek olmaz.

Karaköy Güllüoğlu
Nadir Güllü

BONUS: ÇİĞ KÖFTECİ HÜSEYİN USTA

Karaköy’de yıllara meydan okuyan bir tek çiğ köfteci var. Yıllardır kendi çiğ köftesini yapar, satar… Emektar Çiğ Köfteci Hüseyin Usta’yı orada kime sorsanız gösterirler. 

Benim için bol nevaleli bir çiğ köfte dürüm söylemeyi unutmayın.

Sonraki semtlerde ve lezzet duraklarında görüşmek üzere.

**Yazının orijinali oda.tv de yayında…

Karaköy’de Nerede Ne Yemek Yenir? 10 Mekan Gezdik! Harbi Yiyorum (8. Bölüm)