Gurme Haber

Süt Banyosu Mu Yoksa Komplo Mu?

Bugün sosyal medya, Konya’daki bir süt toplama merkezinde henüz ne kazanı olduğunu çözemediğimiz bir kazanda çalışanlardan birinin süte benzer beyaz bir sıvıyla yıkanırkenki videosuyla çalkanlandı.

İşletme sahibi diyor ki, o kazan bizim temizilik için kullandığımız kazan ve adamın yıkandığı da süt değil temizlik malzemesi (doğru mu yanlış mı bilemiyoruz), bir yandan da diyor ki bu bize yapılan bir komplo, hızlı büyüyen bir işletmeyiz, bizi çekemediler.

Tabi bu görüntülerden sonra yetkili kurumlar işlemlere başlıyor. Belki hatırlarsınız Ağustos ayında Balıkesir’de salça fabrikasında rezalet yaşanmıştı. Yine iş işten geçtikten sonra yetkililer devreye girmişti.

Konya Tarım ve Orman Müdürü Ali Ergin, iş yeri hakkında 4 yasal işlem uyguladıklarını belirtti ve şunları söyledi:

”Maalesef bizi de üzen bir olay. Sosyal medyada yayınlanan bir süt toplama ünitesinde bir kişinin süt banyosu yapmasıyla ilgili görüntü vardı. Sayın Bakanımız Dr. Bekir Pakdemirli’nin de talimatıyla buraya denetime geldik. Gıda denetim ekiplerimizle birlikte denetimimizi yaptık. Sosyal medyada yayınlanan yeri tespit ettik. Bununla ilgili dört konuda işlem yapacağız. Birincisi, insan sağlığını riske soktuğu acil durumlardan dolayı 5996 Sayılı Kanununun 41’inci maddesinin ‘e’ bendine göre faaliyetten men cezası uygulayacağız. İkincisi 13 bin 934 lira para cezası uygulayacağız. Üçüncüsü, kişilerin sağlıklarını riske soktuğu için Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunulacak. Dördüncü olarak da var olan sütlerin imhası ve işletme onay belgelerinin iptali şeklinde uygulama yapacağız. İşletmeyi bugünden itibaren faaliyetten menediyoruz. Onay belgelerini iptal ediyoruz ve savcılığa suç duyurusunda bulunacağız. Konya’daki üretilen sütlerin bu şekilde heba edilmesine izin vermedik ve vermeyeceğiz.”

Görüntülerde işçinin banyo yaptığı sıvı süt mü?

Bu soruya bakanın verdiği cevap şöyleydi ”Görüntüde süt gibi görünüyor. Kişiyle ilgili işletme sahibi, gerekli işlemleri başlatıp işten çıkardığını söylüyor; ama o tabii işletmeyle ilgili, bizimle ilgili bir sorun değil. Biz işletmeyi baz alırız. Firma, piyasaya süt verdiklerini söylediler. Biz onunla ilgili çalışmaları da sürdürüyoruz” dedi.

Yani ne diyeceğimizi bilemiyoruz artık, bu tarz durumlardan anca sosyal medyaya düştüğünde haberdar oluyoruz. Kim bilir neler neler yaşanıyor bizim bilmediğimiz. Yani o çalışanların bilgisizliğine mi yanalım, işletmenin kontrolsüzlüğüne mi yoksa denetimlerin sıkı yapılmamasına mı ya da bu tarz durumların yaşanmasını engelleyecek caydırıcı tedbirlerin alınmamasına mı bilemiyoruz.

Sadece haberini yapmakla sınırlı kalıyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir