GURME NOTLARIKalamar TavaKapanan RestoranlarKavala

(Kapandı!) Kavala’da Kalamar Tava Nerede Yenir? Orea Mitilini, Kavala, Yunanistan

Dikkat bu restoran kapanmıştır. Tarihçi ve araştırmacılar için kalıcı bilgi olması için arşivlerimizde saklanmaya devam etmektedir.

Be mübarek! Ege‘nin bütün kalamarları batıya toplanmış da bizim tarafa sadece sazan ve istavrit mi kalmış? E, hadi bütün kalamarlar Ege’nin batısını seviyor diyelim, öyleyse İzmir’de nasıl iyi kalamar bulunuyor? Ya da acaba bu canlılar bizde var ama biz bunları aslen tercih etmiyor muyuz? Kısacası bizim balık restoranlarında genelde önümüze sunulan halka şeklindeki, ayı gibi kalamarlar nedir ya hu?

Hasılı dostlar, komşu Yunan’da bu canım kalamarları gördükçe ve yedikçe içlendik. İçlendikçe şiştik. Bu işte bir terslik var diye düşündük. Bir takım derin devlet oyunları felan…Kavalalı Mehmet Ali Paşa ile ilgili bile olabilirdi bunlar.

Neyse. Kavalalı Mehmet Ali Paşa’nın şanlı geçmişini gidince zaten dinlersiniz biz mekanımıza dönelim; Orea Mitilini’ye. Yani Türkçesi “Güzel Midilli” olan yere. 50 yıldır Kavala‘da sahilde aynı yerde hizmet veren bir taverna burası. 2007 yılında geçirdiği tadilat ile birlikte lokantanın yeni sahibi Bay Andreas tüm müşterilerine taze deniz ürünleri sunmak için ant içmiş. Biz de bunu test ettik. İddiayı gerçekçi bulduk. Balıklar günlük. Hatta, o balıklar taze olmasın da biz mi taze olalım diye düşündük bir an. Lakin lokantanın önünde balıkçı tekneleri duruyordu.

Efendim biz, bir güzel kalamar tava söyledik. Yanına da Yunanistan’ın meşhur ayranı Ouzo‘dan açtırdık. Aman sabahlar olmasın! Yanına da bir Greek Salad (bizim Çoban salatasının beyaz peynirli versiyonu) çek be Dmitri! dedik. Başladık sirtaki yapmaya. Sonrasında başladık tabakları kırmaya.

Greek Salad - Yunan Salatası / Orea Mitilini, Kavala-Yunanistan

Şaka şaka. Diyeceğimiz o ki, bu Yunanlı beyaz peyniri resmi yiyeceği yapmış. Zira her bir yemekle beraber çok da güzel kullanmışlar. İtalyan’ın parmesanı neyse Yunanlı’nın beyaz peyniri o. Yani kalamarın yanına tarator yerine beyaz peynir söylerseniz kimse şaşırmaz. Zaten kalamar dolması istediniz mi kalamarın içine beyaz peyniri dolduruveriyorlar. E, salatadaki peynir ahanda bir kalıp. Salataya yatırılmış dinlenen peynir allegorisi. Eleştirilir, eleştirilmez ama biz bir çırpıda salata tabağının dibini gördük.

Güzel Midilli” Kavala’da isim yapmış bir yer ama Türkler burayı Todori olarak biliyorlar. Nedeni kapıda sizi bekleyen ve “Hoş Geldiniz” diye sizi karşılayan Bay Todori. Evet, Bay Todori sizinle Türkçe konuşuyor. Broşürlerinde “Todori Türkçe konuşacak.” bile yazmışlar. Todori, mübadele sırasında İzmir’den kalkıp Kavala’ya yerleşiyor. Belli ki o gün bugün Türkçe bilmesinden nimetleniyor.

Ancak Todori felan anlamayız biz. Böylesine lezzetli kalamarı ömrü hayatınızda çok az yerde yersiniz. Kavala’ya yolunuz düşerse Kavalalı Mehmet Ali Paşa ile vakit geçireceğinize, gidin adam gibi kalamarlarınızı midenize indirin. Midye pilav, kum midyesi ve ahtapot da söyleyin.

Harbiyiyorum selam eder!

Todori - Orea Mitilini, Kavala, Yunanistan

Orea Mitilini – Güzel Midilli
Karaoli Dimitriou, 36 Kavala – Greece
Tel: +302510224749

Google-Map-IconAdresi haritada görüntülemek için tıklayın!

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

10 thoughts on “(Kapandı!) Kavala’da Kalamar Tava Nerede Yenir? Orea Mitilini, Kavala, Yunanistan

 • N.GÜLNAR ERKMAN

  Her noktasına,virgülüne katılıyorum….Orea Mitilini yi,1990 da keşfettik,her geçişte,her gidişte yedik içtik,hep memnun ,mutlu ayrıldık..Seneye yine gidelim diyoruz,çünkü özledik…

  Yanıtla
 • süleyman bülent razlıklı

  SEVGİLİ DOSTLAR, HAFTASONU İÇİN GİTTİĞİMİZ SELANİK TURUNDA PROGRAM İCABI KAVALAYA DÖNÜŞTE UĞRANILDI ÇOK GÜZEL BİR YER GERÇEKTEN ÇOK BEĞENDİM TASOZ ADASI FALAN MÜKEMMEL BİZ BOZCAADALI OLDUĞUMUZ İÇİN SEVERİZ BÖYLE YERLERİ FAKAT BU TODORİNİN RESTAURANTI DA ÇOK GÜZEL BALIK MAHSULLERİ VE YUNAN SALATASI HERŞEY GÜZELDİ FAKAT SONU KÖTÜYDÜ : 2 ADET MERCAN I KİLO GELDİ BUNU YAPTIRDIK PAZARLIK YAPTIK AYRICA I MİDYE DOLMA VE BİR GREK SALATA İÇKİ YOK MAALESEF 85 EURO HESAP GELDİ BEN VERDİM ÇÜNKÜ NEFİSDİ FAKAT KENDİMİ BİR SALAK HİSSETTİM , İTİRAZ NİYE ETMEDİM NEZİH BİR GURUBUMUZ VARDI TATSIZLIK OLMASIN DİYE SON DERECE ACAİP KAZIKLANDIM UNUTULMAZ BİR KAVALA RESTORAN TODORİ BİZİM İÇİN ….

  Yanıtla
  • admin

   Süleyman bey, Gitmişsiniz. Pazarlık yapmışsınız. Nefisti diyorsunuz. Keyif almışsınız. E, daha neden kendinizi kötü hissediyorsunuz? Ayrıca kazıklanmamışsınız. Sevgiler…

   Yanıtla
   • turgut okay

    Evet mezeler gerçek den çok güzel ve midye dere otlu pilavı harika fiyatlar makul tavsiye ederim

    Yanıtla
 • Bedri BAKAN

  Anlatılanlar o kadar güzelki böylesine güzel bir mekana uğramamak olmaz kısmet olursa 20 mart ta orada olup bu güzel lezzetleri tatmak imkanına sahip olacağım, peki siz deneyimli dostlarımdan bir şey öğrenmek istiyorum, 4 kişilik bir aileye buranın maliyeti kaç euro olur. Teşekkürler,sevgiler

  Yanıtla
 • Serdar

  Kavalada sahildeki sarı tabelalı balıkçıya gittik. Girdiğimizde gireceğimiz pişman ettiler. Çok net Türk düşmanlığı var. Emin olun yemekler bizimkilerin yanından geçmez. Alkolsüz 600 gr çupra 1 salata 1 kolaya 53 euro para verdim. Parasında değilim ama tavır,tabakları masaya atmalar,çağırınca dövecek gibi bakmaları, yer boş olmasına rağmen 15 dakika bekletme vb. Pişman olacağınıza gitmeyin.

  Yanıtla
 • Semcey

  Öncelikle herkese merhabalar..an itibariyle güzel Midilli’de yemek yedik.ve gerçekten tek kelimeyle iğrençti!!masamızın Etrafında gezinen 8 kedidenmi,balık Çorbası dıye gelen mercimek çorbasındanmı servis masaları çatal kaşıkların pisliğindenmi garsonların sizi içeri alıncaya kadar çabalayıp sonrasinda ki suratsızlığındanmı ve en önemlisi gelen yemeklerin Çiğ pişmemiş olmasındanmı bahsetsem bilemedim!!!ve tabiki en son gelen fatura eşimle beni bir hayli şaşırttı!!!kimseye tavsiye etmiyoruz hatta önünden bile geçmeyin demek istiyoruz!!!ii tatiller..

  Yanıtla
 • demir suner

  2019 Ocak ayında gittik. Yemekler tam anlamıyla iğrençti. Garson kılıklı adam saygısız ve terbiyesiz. Önceden daha iyilerdi. Paranıza yazık, üstelikte kredi kartı geçmiyor.Ne yerseniz yiyin, daha iyidir.

  Yanıtla
 • GÜNGÖR YILMAZ

  2 Eylül tarihinde grup ile beraber rehberin önerisi ile bu restorana girdik girdiğimize pişman olduk tam 1,5 saat yemek gelmesini bekledik sonunda yemek mi yedik kazık mı yedik anlamadım ve bütün kavala ziyaretimiz rezil oldu kesinlikle bu restoranı Uğramayın Tottori denen kişi ukala ve Türk düşmanı kanaatindeyim ve 10 Euro Bize fazla hesap fazla çıkardılar

  Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir