Ana Sayfa Hatay Antakya Antakya’da Künefe Nerede Yenir? Çınaraltı, Yusuf Usta, Antakya – Hatay

Antakya’da Künefe Nerede Yenir? Çınaraltı, Yusuf Usta, Antakya – Hatay

20752
11
Paylaş
Odun Ateşinde Pişen Künefe - Çınaraltı, Yusuf Usta, Antakya - Hatay

Hep önce yedik ve sonrasında anılar demlendikçe yazdık. Bu sefer tam da Antakya‘da iken ve künefeleri, kebapları midemize indirdikten hemen sonra bu yazıyı servis ediyoruz. Bir de böyle deneyelim istedik.

Yasin suresinde övülen Habib-i Neccar‘ın isminin verildiği dağa karşı yazımızı yazıp çayımızı yudumlarken, medeniyetimizin çok kültürlülüğüne ve üzerinde bulunduğu toprakların zenginliğine hamd ettik. Tabii Harbiyiyorum olarak bizi en mutlu eden şey, bu zenginliğin o yörenin mutfağında zuhur etmiş olmasıdır. Lakin bu Hatay’da ziyadesiyle mevcut olduğu için üzerimizde bir bayram havası olduğunu söyleyebilirim.

Bilinir ki Hatay künefenin başkentidir. Künefe dendi mi akla ilk Hatay gelir. Künefe, içi peynirli sıcak kadayıftır. Şerbeti özeldir. Usta ellerden çıkması gerekir. Ola ki yerseniz rahmetli sevdiklerinizin ruhuna gönderebileceğiniz pek sevilen bir tatlıdır.

İşte biz Antakya’da bu tatlının en güzel ve en özenilerek hazırlananını yedik. Pek çok künefecinin meydanda cirit attığı Antakya’da Yusuf Usta‘nın Çınaraltı’sı odun ateşinde büyük tepsiler içerisinde künefelerin hazırlandığı küçük bir dükkan. Diğerlerinde iş daha ticariye dönmüş.

Yusuf Usta, Künefe, Çınaraltı - Antakya, Hatay

Yusuf Usta, iki ateşi tek başına idare ediyor. Kadayıf tellerinin yanmaması için zamanı kolluyor. Vakti geldiğinde tepsisiyle beraber ayağa kalkıyor ve koca künefeyi havaya bozuk para atar gibi atıp, ters yüz ediyor. Eh, işte ustalık da bu olsa gerek. Kim bilir bugüne kadar kaç bin künefeyi havaya aynı bu şekilde atıp tutmuştur?

Ortamda yanmış odun kokusu hakim. Masanızda beklerken son derece dengeli bir şerbet ile hasbihal olmuş künefeniz önünüze servis ediliyor. Biz Yusuf Usta‘nın künefesinin bugüne kadar yediğimiz en güzel Künefe olduğuna yemin edebiliriz. Peyniri derin, kadayıfı ince, şerbeti dengeli…

Antakya’ya yolunuz düşer ve Çınaraltı’na uğrarsanız Yusuf Uzunparmak’a Harbiyiyorum’dan selam edin. Hatırlamayacaktır ama en azından selamımız üzerinizde kalmasın.

Gelmiş geçmiş tüm künefe muhabbeti döndürenlere selam olsun. Bu vesile ile biz de bu yazımızı pek sevgili arkadaşımız Ömer Faruk Yücel‘e gönderiyoruz.

Vesselam.

Çınarltı Künefe - Yusuf Usta, Antakya, Hatay

Çınaraltı Künefe – Yusuf Usta’nın Yeri 
Ayakkabıcılar Çarşısı, Pazar Sok. Ahmediye Cami İçi. No: 2 Antakya – Hatay
Tel: 0326 2126888 – 0506 7230803

Google-Map-IconAdresi haritada görüntülemek için tıklayın! 

11 YORUMLAR

  1. Aynen selaminizi ilettim:))ama hatirlar gibi yapip selaminizi buyuk bir nezaketle aldi.ben peynirini enfes buldum ama tek sikayetim kunefe tellerinin kalinligindan dolayi biraz sertce agiza gelmesiydi..gerisi sahaneydi zaten.

  2. Sayın Hocam,
    Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya isimli kitabınızı daha şimdi okumaya başladım. Giriş bölümünü yeni bitirdim ve şimdilik, benim gibi hayatında 3 (yazıyla üç) roman okuyabilmiş biri için, iyi gidiyoruz.

    Ben 1 yılı biraz aşkın bir süredir Antakya’ya taşındım ve ilk geldiğim zamanlarda sizin gibi Çınaraltı Künefe en iyi olarak lanse edilmişti. Ama, ben çok farklı yerlerde yeme şansı bulan biri olarak, Harbiye’deki Kule Restaurant’ı en iyi olarak seçtim.

  3. Künefeyi yiyemediğim için bir şey diyemiyeceğim ama servis çok kötü gittiğinizde yüzünüze bile bakmıyorlar yarım saat oturup benim gibi yemeden kalkabilirsiniz ayrıca pek hijyenik bir yer değil.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here