BursaEt YemeğiKöfteNE YİYELİMNEREDE YİYELİMTürkiye

Kayhan Çarşısı’nda En İyi Pideli Köfte Nerede Yenir? İdris Pideli Köfte, Bursa

Ey Bursa’yı sadece iskender kebap ve kestane şekeri zanneden faniler! Bilmelisiniz ki Bursa kesinlikle bundan çok daha fazlasıdır. Mesela Kayhan Çarşısı’na ya da Tuzpazarı’na gitmediyseniz, Bursa’da ne yenir ne içilir asla tam olarak anlayamazsınız. Kayhan Çarşısı’na giderseniz de gözünüzün önünde onlarca “pideli köfteci” görürsünüz ki, aslında bunlara esnaf arasında “kebapçı” denir. İşte bu kebapçılar “Fakir İskenderi” denen pideli köfte icracılarının ta kendisidir. Bunların içerisinde bizim seçtiğimiz icracı ise İdris Pideli Köfte‘dir.

Nedeni basittir!

Bursa’da birçok yerde pideli köfte yapan yerin aksine tereyağını olduğu gibi köftelerin üzerine boca etmez. Daha zarif ve şık bir hareketle erittiği tereyağını tarihi Pidecioğlu pide fırınınından çıkan tırnaklı pidelerin üzerine yayar. Köftelerini de bu tereyağlı pide yatağının üzerine nizami bir biçimde yerleştirir.

Pidecioğlu Pide Fırını Kayhan Çarşısı’ndaki tüm kebapçılar için mühimdir. Zira başka hiçbir fırın buradan çıkan tırnaklı pideler gibi pide üretemez. Sırf bu yüzden bu çarşıdan çıkan Pideli Köfte coğrafi işaret alabilir işte! Almalıdır da…

Nasıl ki İskender ve Cemal&Celal Usta’nın Bursa kebabı hazırlama yöntemleri farklıdır, İdris Pideli Köfte’nin pideli köftesini hazırlaması da benzer şekilde farklıdır. Izgarada ısıtılan, hafif kızartılan pideler küp şeklinde kesildikten sonra tabağa konur. Daha sonra yine ızgarada sıcak tutulan, su ile açılmış kemik suyu bu pidelerin üzerine banyo yaptırılır. Yine en son pidelerin üzerine eritilmiş saf tereyağ boca edilir. Akabinde kayık tabağın bir ucuna salça sosu, diğer ucuna yoğurt bırakılır. İşte köfteler bu enfes lezzetli döşeğin üzerine serpiştirilir.

Yalnız köfteler Bursa’da birçok yerde yediğiniz köftelerin aksine İnegöl usulü değildir.

Tadı, dokusu, şekli daha çok sokak köftelerine benzer. Dana kıyma ve baharatlardan ibarettir. Karbonat almamıştır mesela. Lastik kıvamda değildir. Bu yüzden pidenin, kemik suyunun ve tereyağının pidedeki aromasını daha fazla hissedersiniz. Bu açıdan bakınca Pidecioğlu’nun pideleri gerçekten mübarektir. Ayrıca tereyağı köftelerin üzerine dökülmediği için pideyi pide, köfteyi köfte gibi yersiniz. Bu da kebaptan alacağınız maksimum lezzeti almanızı sağlar. Yoğurdu ve salçayı sos gibi kullanırsınız.

Çoğu insan anlamaz, sevmez ama eklektik olan güzeldir. Ayrıksı olanı zihinde birleştirmek ise meziyettir. İncelik gerektirir, zerafet ve zeka gerektirir. Ayrıca tümevarım ve hayal gücü gerektirir. İşte bu zerafetin peşinde olanlar İdris Pideli Köfte‘de kebap yer.

Hasılı Bursa payitahttır!

Bir zamanların Osmanlı başkentidir. Bursa’yı tam olarak idrak edebilmek için Kayhan Çarşısı’na uğramak lazımdır. Kayhan Çarşısı’na da gidince İdris Pideli Köfte‘de kebap yemek lazımdır. Yanına şıra içmek lazımdır. Üstüne Kemalpaşa tatlısı yemek lazımdır. Ayrıca yine İdris Pideli Köfte’ye özel olan haşhaşlı cevizli revani tatlısı yemek lazımdır. Çıkışta çarşıyı şöylece bir gezmek, havayı tarihi koklamak lazımdır.

Dememiz o ki sevgili okuyucu; bir işletmenin 1937 yılından bu yana ayakta kalması tesadüf olamaz. Vardır bir hayır, bir işaret, bir keramet ve dahi bir nefaset!

Bursa’nın tarihi çarşısına gidenlere ve İdris’de pideli köfte yiyenlere bolca selam olsun.

Afiyetle…

İdris Pideli Köfte
Adres:
Kayhan, 15. Yıldık Sk. No:4, 16230 Osmangazi/Bursa
Tel: (0224) 220 68 21

İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız:
Pideli Köfte Nedir?
Fakirin İskenderi PİDELİ KÖFTE! – Video
Kent Meydanı’nda Uludağ Kebap Nerede Yenir? Uludağ Kebapçısı Cemal ve Cemil Usta, Bursa

*Yayına giren videolarımızdan haberdar olmak için Harbi Yiyorum Youtube kanalımıza abone olmayı unutmayın!

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

One thought on “Kayhan Çarşısı’nda En İyi Pideli Köfte Nerede Yenir? İdris Pideli Köfte, Bursa

  • Levent

    Önümüzdeki hafta Bursa ya gideceğim için internette araştırma yaparken sitenize ulaştım. Açık söylemek gerekirse Bursa denildiğinde bende iskender diye düşünürdüm. Yöresel köftelere ayrıca ilgim var. Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Elinize sağlık.

    Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir