Genel Yemekler

Pideli Köfte Nedir?

Pideli Köfte, Fakirin İskenderi olarak da bilinen Bursa’ya özgü bir lezzettir. İskender Kebap (bir diğer adıyla Uludağ Kebap) pahalı olduğu için benzer yöntemlerle hazırlanan pideli köfte İskender’e göre üçte bir fiyatına piyasaya sunulur. Bu yüzden amiyane tabiriyle “Fakir İskenderi” diye de anılır.

Bursa’da pideli köfteciler bir sektör haline gelmiştir. Öyle ki tarihi Kayhan Çarşısı’nda onlarca pideli köfteciyle karşılaşırsınız. Pideli köfteciler kendilerine “kebapçı” derler. Özünde salça sos, tereyağ ve yoğurt ile sunulan pideli köfteler her pideli köftecide farklı lezzetlere kavuşur. 

Bunun sebebi malzemelerin uygulama sıralamasının farklılığından kaynaklanır. Örneğin kimi pideli köfteciler salça sosunu ve tereyağını köftelerin de üzerine uygularken, köfte ve kıymanın lezzetini salça ve tereyağ ile karıştırmak istemeyenler sadece pideye uygular. Bu da farklı lezzet kombinasyonları yaratır. 

Açıkçası ben de Kayhan Çarşısı’nda en çok İdris Pideli Köfte’nin kebabını başarılı buldum. Tırnaklı pideleri önce kemik sulu bir suda banyo yaptırıyor, ardından salça sosunu ve tereyağını pidelerin üzerine uyguluyorlardı. Köftelerin üzerinde salça sosu ve tereyağ dolaştırmıyorlardı. Böylece pide inanılmaz lezzetli hale gelirken, köftelerin lezzeti de salça ve tereyağ ile bozulmuyordu. 

Yani Cemal ve Celil Usta’nın Uludağ Kebabını beğenenler Kayhan Çarşısı’ndaki İdris’in pideli köftelerini de beğenecektir. 

Bursa’da Kayhan Çarşısı’nda pideli köfteyi nerede yerseniz yiyin tüm pideli köftecilerin hemfikir oldukları bir ortak nokta var. Kebalarında kullandıkları tırnaklı pidelerini yine çarşı içindeki tarihi “Pidecioğlu”ndan satın almak. 

Pidecioğlu’nun tırnaklı pidesi bu bağlamda tüm çarşı kebapçılarını besleyen bir membağ diyebiliriz.

Zaten sırf bu yüzden “Pideli Köfte” coğrafi işaret almalı.

Bursa’ya giderseniz pideli köfte yemeden dönmeyin.

Afiyet olsun.

İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız:
Fakirin İskenderi PİDELİ KÖFTE! – Video
Kent Meydanı’nda Uludağ Kebap Nerede Yenir? Uludağ Kebapçısı Cemal ve Cemil Usta, Bursa
Türkiye’nin “Gizli” Gastronomi Başkenti
Eskişehir’de Ütülü Balaban Kebap Nerede Yenir? Fahrettin Usta, Eskişehir

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

One thought on “Pideli Köfte Nedir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir