GURME NOTLARIOdaTV Yazıları

Kaz Dağları’nda Bir Lezzet Cenneti – Yeşilyurt Köyü

İki hafta Bozcaada’da konakladıktan sonra hareket edip yola koyulduk. İstikamet: Bodrum. Rota dışına çıkmayı sevenler için güzel bir yer önerim var. Bir köy, ismi Yeşilyurt Köyü.

Eğer rotanızı değiştirip de Kazdağları’nın eteklerinde bulunan Çanakkale Küçükkuyu’ya bağlı bu köye uğrayacak olursanız, sadece akciğerlerinize bolca oksijen çekmekle kalmayıp bu köye özel lezzetleri de tatmış olacaksınız. 

Taş evlerden oluşan bu sevimli köy 90 ev ve yaklaşık 300 kişilik nüfusa sahip. Zeytin ve çam ağaçları ile çevrili dünyanın oksijen oranı en yüksek yerlerinden birinde yer alan Yeşilyurt Köyü’ne özel lezzetleri gelin birlikte tanıyalım.

Yeşilyurt Köyü

MANLAMA

Yeşilyurt Köyü’ne özgü en önde gelen lezzetlerden biri Manlama. Kelimenin tam anlamıyla Türk damak tadına uygun bir hamurişi. Mantı ve Gözleme karışımı bir yemek olduğu için de ismi “Manlama” olmuş. 

Manlama

Bildiğimiz gözleme, Manlama’da kıymalı gözleme olarak sahne alıyor ve üzerine yoğurt ekleniyor. Ayrıca üstüne bir de domates sosu serpilerek servis ediliyor. Yukarıda da söylediğim gibi Mantı ve Gözleme’nin karması. Hazırlanışı da çok basit ama bir o kadar da mukavvî bir yemek. Köy içerisinde bulunan kafe ya da restoranların hemen hepsinde yiyebilirsiniz.

Ben köy meydanındaki bir kafede karşılaştıralım diye hem gözleme hem de manlama söyledim ama bir daha gidecek olursam kesinlikle gözleme yerine bir Manlama daha sipariş ederim.

Bu arada Manlama bizce ülke genelinde her gözlemecide rahatlıkla yapılabilir. Yoğurt ve domates sosu basit bir gözlemede dahi dramatik etkiler yaratabiliyor.

ÇETMİ TATLISI

Çetmi Tatlısı, köy meydanına vardığınızda etrafta bulunan irili ufaklı bütün kafe ve restoranların hepsinin menüsünde bulunan, sigara böreğine benzer yöresel bir tatlı çeşidi.

Çetmi Tatlısı

Görünüşü sigara böreğine benziyor dedim ya, gerçekten de öyle! Sigara böreğinden tek farkı bunun tatlı olması ve üzerine pudra şekeri serpilerek servis edilmesi.

Son derece basit bir tatlı olan Çetmi’nin ismi de Yeşilyurt Köyü’nün eski isminin Büyük Çetmi olmasından kaynaklanıyor.

PEKİ ÇETMİ TATLISI İÇERİSİNDE NELER VAR

Öncelikle kıyılmış ceviz var. Daha sonra tahin sevenlere müjde ki, tahin var. Yalnız bu tahin direk tahin formunda değil ve sade tahin helvası şeklinde… İşte bu yüzden tatlı bir sigara böreği yemiş oluyorsunuz. Ayrıca elbette tüm bu malzemeler yufkaya sarılıyor. Üstelik tıpkı sigara böreği gibi. Böylece tahin yufkanın içerisinde eriyor ve iki parmağınızla sıktığınız zaman içerisinden tahin fışkırıyor.

Ve yine tıpkı sigara böreği gibi yağda kızartılıyor ve öyle sıcak servis ediliyor. Üstüne de pudra şekeri serpiliyor.

İşte size basit ama yine çok etkili tatlı formunda bir başka yemek daha. 

KARADUT SUYU

Kazdağları’na gelip de antioksidan deposu Karadut suyu içmeden dönmek olmaz. Manlama ya da Çetmi Tatlısı siparişlerinizin yanına mutlaka Karadut suyunu da eklemeyi unutmayın.

OTLU DONDURMA

Otlu Dondurma derken hakiki ot tadına sahip dondurmadan bahsediyorum. Yazgara Mola içerisinde otlu dondurma satan bir köşe dükkan var. Camın önündeki zili çalıp sipariş veriyorsunuz ve böylece siparişinize göre külahta dondurmanız servis ediliyor.

Kekik, fesleğen, tarçın ve zencefilli dondurma her yerde yiyemezsiniz. İşte size süper fırsat. Ben kekik ve fesleğenli dondurmaya karşı biraz mesafeliydim ile ama yedikten sonra oldukça başarılı buldum.

Her yöremizin, köyümüzün kendine has yemeklerinin olması gerçekten ne kadar zengin bir kültür mirası üzerinde yaşadığımızın kanıtı.

Afiyetle…

Salih Seçkin Sevinç

*Bu yazının orijinali ilk olarak 26.07.2020 tarihinde Odatv‘de yayınlanmıştır.

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir