BahçelievlerTavuk Kanat

Kocasinan’da En İyi Tavuk Kanat Nerede Yenir? Kanatçı Haydar, Bahçelievler, İstanbul

İsmi Kanatçı Haydar. Sanayii içinde bir yer. Tabelasında “Tavuk Kanatın Mucidi” yazıyor. Başına “Izgara” lafzını eklese daha iyi olacak sanki. Taklitleri var. Eski yaşanmışlıklar ve üzüntüler olmuş belli. Bu yüzden tüm isim haklarını tescillemiş, tabelalarını çerçeveletip gelenin geçenin gözüne sokacak şekilde duvara asmış.

Ne yapsın? Ticaret işte. Yapması gerekiyor. Günün sonunda ortada yaratılan bir değer ve bu değerin bir de kazanç boyutu var. Biz yıllarca hep aslı zannederek ötekine gitmişiz mesela. Buyrun buradan yakın. Haydar Asan abimiz marka tescilini duvarına asmasın da biz mi asalım?

Tavuk kanat dediğimiz leziz, ızgara görünce zaten harika olan bir şey. Kanatçı Haydar abimizin özeliği de bunları soslaması, standart ebat büyük “yaprak” kanatları sulu sulu pişirip önünüze koyması ve acılı yaprak kanatlar pişiren başka restoranların da olduğu bir sektörün öncüsü olması.

Kanatçı Haydar - Izgara Kanat

Yaprak kanattan kastımız ise şu; kanadın but kısmının devre dışı bırakılıyor. (Mesela KFC ve IKEA kanatları hem yaprak, hem but karışık olarak sunar.)

Şimdi efendim sadece yaprak kanat yemede elbette sofistike bir durum söz konusu ama kanadı elle yeme eylemi illa ki ilkel güdüleri harekete geçiriyor. Böylece yerken hem iştahınız açılıyor, hem de arkaik hafıza ile elle giriştiğiniz tavuk kanatları dişlerinizle sıyrılırken avcı atalarımızın genlerini zuhurata getirmiş oluyoruz.

Bu da güzel bir şey tabii.

Tema aslında belli: Salaş. Lakin leziz ve salaş! Masa üzerine yayılan bir kağıt döke saça yemenize olanak tanıyor mesela. Sonra üstüne diğer ikonik eklentiler geliyor.

Elleriniz ağzınız yağlanınca silmeniz için getirilmiş hafif sabunlanmış ve ıslatılmış paçavralar, kaşıkla girmeniz için önünüze getirilen çoban salata, kanatların acılığını ağzınızda nötrlemek için getirilen cacık, közlenmiş biberler ve domatesler… 

Bunların hepsi leziz bir ızgara kanat ziyafetinin birbirinden ayrılamaz parçaları. O yüzden biri diğerinden ayrılmıyor. Hepsi bütünleşik.

(*Bizi Instagram’da takip etmeyi unutmayın!)

Türkiye’de ve dünyada tavuk ve tavuk ürünleri üzerine gıda sağlığı açısından tonlarca ürkütücü muhabbet dönüyor. Açıkçası biz de bu hususta dikkatli olmaya çalışıyoruz ama iş tavuk kanadına gelince yelkenleri suya indirdiğimizi itiraf etmemiz gerek. Arada sırada canımız çekmiyor da değil hani. Tavuk değil de tavuk kanadı.

Tunceli doğumlu Haydar Asan’ın 2000’li yıllarda keşfettiği ızgara tavuk kanat sistemi bugün başarılı bir şekilde yoluna devam ediyor. Haydar abimiz o günlerden bu yana ismi ve ortaya çıkardığı lezzet için mücadelesini sürdürüyor. Çünkü tavuk kanatçıları mantar gibi çoğalmaya başladı.

Tamam başka kanatçılara gitmeyin demiyoruz ama Haydar abimizi de gücendirmeyin.

İşin Bismillahı burası yani.

Ona göre.

Vesselam.

Tavuk Kanat Mucidi - Kanatçı Haydar

Kanatçı Haydar
Kocasinan Merkez Mahallesi, Ahlat Sk. 18/A, 34186 Bahçelievler/İstanbul
Tel: (0212) 503 71 73
(Eşsiz lezzet ve mekan keşifleri için Harbiyiyorum YouTube Kanalımızı takip etmeyi unutmayın!)

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

2 thoughts on “Kocasinan’da En İyi Tavuk Kanat Nerede Yenir? Kanatçı Haydar, Bahçelievler, İstanbul

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir