BeşiktaşÇiğ Börek

Beşiktaş’ta En İyi Çibörek Nerede Yenir? ÇiÇi Çiğ Börek, Beşiktaş, İstanbul

Siz hiç DJ olmayı düşündünüz mü? Peki siz hiç DJ olmuşken ÇiBörekçi açmayı düşündünüz mü? Üstüne bir de Endüstriyel Tasarımcı olduğunuzu hayal edin. İşte Sevcan hanım tüm bunları düşünmüş ve olmuş. Sonuç: Çiçi Çibörek Beşiktaş’ta çok sevimli bir Çiğ Börek dükkanı.

Şimdi efendim biliyorsunuz; Çiğ Börek mi ÇiBörek mi mevzusu asırlardır tartışılan bir mevzu. Kırımlı Tatar Suat’ın dediğinde gör “Çi” Kıpçak lehçesinde “leziz” anlamına geliyor. Durum böyle olunca Çi yazılması doğru elbette. Ama dildir bu yahu, olur be kardeşler! Çi derken Türkçe’de Çiğ de denir. Her ikisinin de söylenişi aynı gibi. Varın şu manasız kavgaya bir son verin. (Ya da vermeyin, biz seviyoruz ve her sosyal medya paylaşımımızda da bunu özellikle deşiyoruz. Polemik oluyor. Ayrıca en kötü kavgalarımız keşke böyle olsa.)

Neyse efendim, her daim spesifik bir yemekte uzmanlaşan lokantaların hastası olduğumuzu artık birçoğunuz biliyorsunuz. Durum böyle olunca Beşiktaş’ta adeta Pinterest kataloglarından çıkmış sarı renkli köşe bir dükkanda ÇiBörek yapan insanlar görünce sevinçten yerimizde zıpladık.

Çünkü ÇiBörek çok güzel bir oluşum ve her yerde yok. İstanbul’da en iyi icracılarından biri olarak daha önce Odabaşı Çiğ Börek Börekçisi‘ni yazmıştık. Bir de Kadıköy’de de Eskişehir Çibörek. Hepsi bu kadar. Oysa ki her semtte bir ÇiBörekçi olması lazım. 

Yani bizce olmalı…

Şimdi Çiçi Çiğ Börek çiçeği burnunda bir mekan. Biz çiböreklerini sevdik. Zaten çibörekten beklentimiz kızarmış hamurun içinden akan sulu kıyma ve yanına da iyi bir ayran. Sonrasında da karabiberi midemizi yakmasın, ağzımızı dilimizi hali hazırda yağlı olan bu yemekten sonra su çeşmelerinin altına dayamayalım falan filan.

He, ÇiÇi başarmış işte. Üstelik ayranları da Balıkesir’in meşhur şişe ayranı Özerhisar. Ayran içmezseniz ayrıca nostaljik gazozları var. Daha ne olsun? Pörfekt!

Sizi bilmeyiz ama bize kalsa aç karına Çiböreğin beş adet gideri var. Yanına da iyi bir ayran. Üstüne de çay ile yeryüzündeki en iyi ziyafetlerden biri bile olabilir.

Kendisini ilk gördüğümüzde “We can do it!” afişindeki kadının tıpkısının aynısı olan Sevcan hanıma bizden selam edin.

Çok sevimli biridir.

Afiyet olsun.

Vesselam.

ÇiÇi Çiğ Börek
Vişnezade Mahallesi, Özgür Sokağı D:No 13 B, 34357 Beşiktaş/İstanbul
Tel: 0555 022 46 41

(Eşsiz lezzet ve mekan keşifleri için Harbiyiyorum YouTube Kanalımızı takip etmeyi unutmayın!)

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir