Gurme Haber

Konserve Balıktan Kaynaklanan Zehirlenme Sonucu Bir Kişi Hayatını Kaybetti!

Fransa’da bir restoranda yemek yiyen 13 kişi, konserve balık tüketimi sonucu zehirlendi. Maalesef, zehirlenenlerden biri hayatını kaybederken, 12 kişi tedavi amacıyla hastanede…

Fransa’nın Bordeaux kentinde bulunan Tchin Tchin Wine Bar adlı restoranda yemek yiyen müşteriler, botulizm vakasıyla karşılaştı.

Yunanistan’dan tatil için gelen bir kadın, maalesef zehirlenme sonucu yaşamını yitirdi. Fransız sağlık yetkilileri bu acı haberi duyurdu. Kadının babası ve eşi, yemeği yedikten sadece birkaç saat sonra ciddi bir şekilde hastalanarak hastaneye kaldırıldı.

7 Kişi Yoğun Bakımda, 5 Kişi Solunum Destek Ünitesinde

Yoğun bakımda bulunan 7 kişi, solunum desteği alarak tedavi görmekte. Bununla birlikte, aynı restoranda yemek yiyen en az 10 kişi daha zehirlendi ve hastaneye kaldırıldı. Hastanede görevli doktorlar, hastaların durumunun ciddiyetini vurgulayarak, 7 kişinin yoğun bakım ünitesinde olduğunu ve 5 kişiye solunum desteği sağlandığını belirtti.

Fransız yetkilileri, olayın tümünün 4 Eylül Pazartesi ile 10 Eylül 2023 Pazar tarihleri arasında Bordeaux’daki aynı yerde gerçekleştiğini açıkladı. Hastalananların tamamının restoran sahibinin kavanozlarında bulunan sardalyaları tükettiği belirtildi.

Yetkililer, aynı restoranda yemek yeyen ve bulantı, karın ağrısı, kusma, ishal, bulanık görme, ağız kuruluğu ve felç gibi belirtiler yaşayan herkesi acilen tıbbi yardım almaya davet ediyor.

close up shot of sardines in a can
Photo by Towfiqu barbhuiya on Pexels.com

Yoğun bakım ünitesinde görevli doktor Benjamin Clouzeau, “Hastaneye yatırılan tüm hastalara antitoksin tedavisi uygulandı” açıklamasında bulundu. Bu tedavinin bakterileri tamamen yok etmediğini, sadece daha fazla yayılmasını engellediğini ve bu nedenle hastalanan kişilerin iki haftaya kadar sıkıntı yaşayabileceğini belirtti.

Sud-Ouest gazetesinin verdiği bilgilere göre, restoran sahibi bazı sardalya içeren kavanozları, kaplardan gelen “yoğun koku” nedeniyle açtığını belirtti. Diğer kavanozların ise “iyi durumda olduğunu ve müşterilere servis edildiğini” ifade etti.

Restoran Çarşamba günü kapatıldı ve yetkililer kalan sardalyalara daha ayrıntılı testler yapmak üzere el koydu. Daha önce hijyen konusunda hiçbir sorun yaşamamış olan işletmenin temizlik işlemlerine baştan sona yeniden tabi tutulacağı belirtildi.

Botulizm Nedir? Neden Ölümcüldür?

Botulizm, Clostridium botulinum adlı bakterinin ürettiği toksinlerin neden olduğu, felce yol açabilen bir tür hastalıktır. Bu bakteri, özellikle oksijensiz ortamlarda, örneğin konserve gibi kapalı ambalajlarda, sporlar halinde bulunur. Bu nedenle, dikkatli olunmazsa özellikle şişme yapabilen konserve ürünlerin tüketilmesi risk oluşturabilir.

Konserve ürünlerin hazırlanması sırasında gıda güvenliği tedbirlerinin alınmaması veya uygun olmayan yöntemlerin kullanılması, botulizm riskini artırabilir.

Botulizmin hafif vakalarında, bulanık veya çift görme, konuşma güçlüğü, bulantı veya ishal gibi semptomlar görülebilir. Daha ciddi zehirlenmelerde ise kişi nefes alma güçlüğü yaşayabilir. Botulizm vakalarının yaklaşık %5 ila 10’u maalesef ölümle sonuçlanır.

Sego Alfredo

Sego Alfredo Gonzales - Meksika doğumlu, 15 yıldır Türkiye'de yaşayan yeme-içme tutkunu bir expat. Harbiyiyorum.com'da yeme-içme haberleri ve fazlası ondan sorulur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir