Tatlılar

Künefe Nedir

Künefe Nedir?

Şerbetgillerden bir tatlı sayılan künefenin soy ağacına bakıldığında kaçıncı kuşaktan olduğu bilinmese de atasının Kadayıf tatlısı olduğu tahmin edilebilmektedir. Ama kökeninin hangi şehire dayandığı konusunda belirsizlik hakimdir. Bu sebepten Hatay, Mersin, Adana gibi illerimiz arasındaki münakaşalara şahit olmaktayız. Daha çok Arap kültürü temelli şerbetli bir tatlıdır demek daha doğru olur. 

Osmanlı döneminde Yemen’e giden askerlerimizin bir kısmı burada tatlıcılık ile uğraşmış yurtlarına döndüklerinde de yapmaya devam etmişlerdir. 1930’lu yılların sonuna doğru Mersin’e 1940’lı yıllarda ise Hatay’a geldiği söylenerek ülkemizde yapılmaya başlanmıştır. Yani Mersinliler 1- 0 önde desek umarım Hataylı arkadaşlarımız bizlere kızmazlar. Sonuç olarak tatlının oturma izni alınmış artık bizden biri olması sağlanmıştır. İllerin ne önemi var gönüller bir olsun yeter!

Bu tatlıyı kadayıftan ayıran en önemli özellikleri kadayıf tatlısından daha ince oluşu ve içerisinde peynir olmasıdır. Peyniri keçi ya da inek sütünden elde edilen tuzsuz beyaz renkli ve ağza alındığında uzayan uzadıkça sizi rüyalara götüren bir çeşittir. Yapımında içerisine eklenen maya sayesinde esneklik kazanarak hafızalarımıza işlenmiştir. Keçi ya da inek sütü süzülerek 35- 40 santigrat dereceye kadar ısıtılarak içerisine maya eklenir. Yaklaşık olarak 2 saat beklenerek pıhtılaşması sağlanır. Oluşan parçaları süzme bezinin içerisine alarak üzerine ağırlık koyulur. Bu sayede peynirin suyu kendisini salacak ve süzülmesi sağlanmış olacaktır. Oluşan parçalar parçalar halinde bölünür oda sıcaklığında bekletilir. Peynir kıvamında olduğunu anlamak için bir miktar sıcak su içerisine atılır eğer sünüyorsa iyi bir işe çıkardınız demektir.

İki kadayıf parçası arasında bütünlük sağlayan ve oldukça esnek bir yapıya sahip olan künefe peyniri adeta uzun atlama yarışlarını anımsatır. Zira çatal ile ağzınız arasında uzayarak köprü görevini üstlenmiştir. Ta ki dişlerinizle kesme cürretini gösterene kadar..

Künefe Nasıl Yapılır?

Sıcak servis edilen, mevsimsiz, şerbetli bir tatlı olan Künefe’nin yapımının zahmetli olması yenmesine hiçbir zaman engel olmamıştır. Evde yapım için Malzemeleri 150 gr kadayıf, 100gr dil veya künefe peyniri, 50gr tereyağ, 1 bardak şeker, 2 su bardağı su çeyrek limondur.

Gelelim Künefe’nin yapımına;

Tencereye koyulan şekerin üzerine 1 su bardağı suyu ekleyerek kaynatıyoruz, ayrılan limonun suyunu da ekleyerek karıştırıyoruz ve ardından soğumaya bırakıyoruz. İnce parçalara ayrılan kadayıfın içerisine oda sıcaklığında kendini bırakan tereyağını ekleyerek en zevkli işlemlerden yoğurma kısmına geçiriyoruz. Küçük derin olmayan tepsiye kadayıfı diziyoruz ve aynı boyuttaki diğer tepsi ile üzerine bastırarak tepsinin şeklini almasını sağlıyoruz. Üzerine itinayla peynirlerin yerleştirilmesinden sonra kalan kadayıf parçalarını da ekleyerek bastırma işlemini uyguluyoruz. Ardından ocakta kısık ateşte ters düz yaparak her iki tarafında eşit pişmesini sağlıyoruz. Şerbetini ekleyerek toz antep fıstıklarını üzerinde gezdirerek servise hazır hale getiriyoruz.

*Künefe hakkında sizin de ekleyeceğiniz bilgiler ya da nerede yenebileceğine dair öngörüleriniz varsa lütfen yorum kısmına yazarak bu yazıya katkıda bulunun.

3 thoughts on “Künefe Nedir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir