Ana Sayfa YEMEK ANSİKLOPEDİSİ K harfi dökümanlar Küşleme Nedir?

Küşleme Nedir?

28302
0
Paylaş

Küşleme kuzunun bonfilesi olarak da adlandırabileceğimiz, havyar kıymetinde, bir kuzudan iki parmak kalınlığında ve yalnızca iki tane çıkan pek kıymetli bir et türüdür. Omuriliğe simetrik olarak uzanan bu etlerin boyu 15-20 cm arasındadır.

Kıymetli olduğu için her kasapta bulunmaz ve bulunsa bile kilo ile satılmadığı için çok özel müşterilere ayrılır. Lakin Türkiye’de küşleme ve küşlemecilik müessesesi dendi mi akla ilk olarak Gaziantep, daha sonra da Küşlemeci Halil Usta gelir. Zira küşlemeyi tek bir ürün olarak işleyerek öne çıkaran ve bununla hem ismini, hem de küşlemeyi meşhur eden biricik kişidir kendisi.

Kuzu bonfile olarak da bilinen küşlemenin her bir parçası en fazla 100-150 gram gelmektedir ve yağsız/sinirsiz bir ettir. Bu sebeble marine etmeden, direk tuzlayıp ızgaraya atabilirsiniz.

Küşlemeyi Gaziantep dışında büyük kebap ve et lokantalarında bulabilirsiniz. Bunların da başında yine Gaziantep mutfağı yapan lokantalar geliyor tabii. Mesela Köşkeroğlu, Develi, Beyti bunlara güzel birer örnek.
CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here