Genel Yemekler

Küşleme Nedir?

Küşleme kuzunun bonfilesi olarak da adlandırabileceğimiz, havyar kıymetinde, bir kuzudan iki parmak kalınlığında ve yalnızca iki tane çıkan pek kıymetli bir et türüdür. Omuriliğe simetrik olarak uzanan bu etlerin boyu 15-20 cm arasındadır.

Kıymetli olduğu için her kasapta bulunmaz ve bulunsa bile kilo ile satılmadığı için çok özel müşterilere ayrılır. Lakin Türkiye’de küşleme ve küşlemecilik müessesesi dendi mi akla ilk olarak Gaziantep, daha sonra da Küşlemeci Halil Usta gelir. Zira küşlemeyi tek bir ürün olarak işleyerek öne çıkaran ve bununla hem ismini, hem de küşlemeyi meşhur eden biricik kişidir kendisi.

Kuzu bonfile olarak da bilinen küşlemenin her bir parçası en fazla 100-150 gram gelmektedir ve yağsız/sinirsiz bir ettir. Bu sebeble marine etmeden, direk tuzlayıp ızgaraya atabilirsiniz.

Küşlemeyi Gaziantep dışında büyük kebap ve et lokantalarında bulabilirsiniz. Bunların da başında yine Gaziantep mutfağı yapan lokantalar geliyor tabii. Mesela Köşkeroğlu, Develi, Beyti bunlara güzel birer örnek.

*Yayına giren videolarımızdan haberdar olmak için Harbi Yiyorum Youtube kanalımıza abone olmayı unutmayın!

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

One thought on “Küşleme Nedir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir