DönerGURME NOTLARIÜsküdar

Kuzguncuk’ta En İyi Et Döner Nerede Yenir? Metet Közde Döner, Kuzguncuk, Üsküdar, İstanbul

Her mahallenin bir dönercisi vardır. Neticede hep deriz; “Türkiye üç tarafı denizlerle çevrili bir döner ülkesidir.” diye… Neden demeyelim ki? Ülkede balıktan çok dönerci ve döner büfesi var… Lakin gelin görün ki herkes hakkında konuşulacak dönerler üretemiyor. Biz ise her zaman olduğu gibi en iyi dönerin peşindeyiz… Bu kez konumuz ve biricik döner mekanımız: Kuzguncuk Metet Döner.

Öyle bir dönerci düşünün ki sırf mahalle ve ambianstan ötürü ekstra 10 puan hakediyor.

Nasıl mı?… Kuzguncuk İstanbul’un en güzel semtlerinden biri. İnci Çayırlı sokağa giren herkes kendini biraz Avrupa’da sanır, mahalle kültürünün, esnaflığın, tarihin ve estetiğin harman olduğu son derece keyifli bir yerden bahsediyoruz. Günümüzde bu değerleri İstanbul’da koruyabilen mahalle sayımız gerçekten çok az…

Hal böyle olunca Kuzguncuk gerçekten iyi bir dönerciyi fazlasıyla hak ediyor.

Nedir Metet Dönerin Farkı?

Hiç şüphesiz İstanbul’un en iddialı döner büfelerinden… Döneri az yağlı ve yaprak stili kesilip servis edilen cinsten. Ama dikkat! Bu döner közde pişiyor. Ayrıca bu közlerin kömürü Endonezya’dan geliyor. Bir kere de harlandı mı, katkısız 4-5 saat banamısın demeden yanan cinsten bir kömürden bahsediyoruz burada! Etler Balıkesir Kepsut (Kepsut’un karizmatik Belediye Başkanı İsmail Cankul’a selam olsun!) ilçesinden geliyor… Patates kızartmaları anne patatesi, hazır sanayii işi değil. Yoğurt manda yoğurdu. Daha fazla anlatmaya gerek yok gördüğünüz gibi. İyi olmanın ve doğru ürün sunmanın peşinde olan bilinçli, vizyoner ve diğer dönercilere örnek olması gereken bir döner lokantası burası.

Metet Döner’in sahibi Bayburtlu Mehmet Abi. Mehmet Altunbulan. 10 yılı aşkın süredir Metet Döneri işletiyor… Görünüş itibariyle Yeni Türkü grubu solisti Derya Köroğlu’nu andırıyor dersek yanlış olmaz. (Siz de bir bakın bakalım benziyor mu, benzemiyor mu?) Zaten Kuzguncuk gibi bir mahalleye de böyle entellektüel bir döner işletmecisi yakışırdı. Sonra efendim biz burada lavaş eşliğinde porsiyon döner yedik ve dönerin burada kesinlikle bu şekilde yenmesini tavsiye ederiz. Yanına sunulan kırmızı ve yeşil turşu biberlerle olay zaten fazlasıyla aliyyül alâ! Lakin Türk insanı domatesin icadından bu yana yemeklerine ve etlerin üzerine salça eklemekten kaçınmıyor. Hele bir de ortamda tereyağı varsa o zaman onu yemeğin üzerine boca etmek adettendir.

Bu durumda burada İskender (Bursa Kebap) ve Beyti isimli salçalı, tereyağlı, kıvırmalı, yoğurtlu popüler döner versiyonları da menüye giriyor. Neden girmesin ki? “Hayat sen yalnızca döner isterken başına gelen İskenderdir!” diye boşuna söylememiş ünlü düşünür. Biz de İstanbul’da bu ünlü düşünürleri düşlüyoruz gözlerim kapalı… Amacımız et dönerin tadına, mahallenin ruhuna varmak.

Gelelim sonuca…

Metet Döner her açıdan bırakın İstanbul’u, Türkiye’nin en iyi et döner lokantaları arasına giriyor.

Hakiketleri yazdığımıza göre o zaman gelsin hidayet!

Afiyet olsun.

Mehmet Abi’ye selam, sıhhatle yemeye devam.

Vesselam.

Metet Közde Döner
Kuzguncuk Mh., İnci Çayırlı Sokak (Tufan Sk.) No:2, 34674 Üsküdar/İstanbul
Tel: +902165533333

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir