Gurme Haber

Laz Böreği Yüzünden Yunanistan ile Savaş Çıkar Mı?

Vedat Milor’a bir takipçisinin Laz Böreği hakkında attığı mesaj ve Sayın Milor’un bunu Twitter’da paylaşması üzerine yine yemek üzerinden bir tartışma aldı başını gitti.

Google’da bir şey artınca hemen sağda Vikipedi bilgileri çıkıyor bildiğiniz üzere. Laz böreği aratılınca, Vikipedi’de Laz Böreği’nin anavatanı Yunanistan olarak yazılmış. Bunu gören bir takipçisi de hemen Vedat Milor’a veryansın eden bir mesaj atmış.

Bu tweetin altında kimi konuyla dalga geçmiş kimi de her zaman olduğu gibi savaş söylemlerine başlamış.

Eminiz ki bir çoğu, Vikipedi’nin bu içeriğine girip de ne yazılmış diye bakmamıştır bile. Biz size gösterelim isterseniz.

Öncelikle şunu belirtelim ki Vikipedi’ye içerik girmek çok da zor bir iş değil. Bir çok kişi burayla bilgi birikimini paylaşabilir. Zaten en altta şu metin ile karşılacaksınız:

 “Yiyecek ile ilgili bu madde taslak seviyesindedir. Madde içeriğini genişleterek Vikipedi’ye katkı sağlayabilirsiniz.

Gelin bir de kaynakçasına bakalım! 2 tane yemek tarifi sitesinden alınan bilgiler paylaşılmış!!! Hatta tarifi veren kişi, bu tatlının tarifini annesinin iş arkadaşından aldığını yazmış.

Yani gösterilen kaynakların hiçbiri güvenilir değil ve kesinliği de yok.

Bir arkadaş uyanıklık edip herkesten önce davranmış ve bunu Yunan tatlısı olarak yazmış sadece. Tabi bizim ülkemizde çok uzun süre Vikipedi’nin kapalı olması da buna sebebiyet vermiş olabilir, orasını bilemeyiz.

Yine de savaş söylemlerini başlatmadan önce biraz sakin kalmakta fayda var diye düşünüyoruz. Sinir sistemimizin sağlam kalmasına ihtiyacımız var bu günlerde, bari yemek yüzünden yıpratmayalım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir