GURME NOTLARIOdaTV Yazıları

Asla Kapanmaz Denilen Restoranlar Tarih Oldu

İki aydır kapalı olan restoranlar nihayet geçtiğimiz haftadan itibaren hiç değilse paket servis ile hizmete başladılar. Bunu destekleyeceğimi de geçtiğimiz haftalarda yazdığım yazılarda duyurmuştum.

Çünkü en nihayetinde restoranların önündeki belirsizliğe rağmen hiç değilse “işleyen demir ışıldar” misali harekete geçmelerinin daha evla olduğuna inanıyorum. Böylece hem az da olsa ciro yapacaklar, hem de süreçte adaptasyonları artacak, hem de ne yapabileceklerini görecekler.

BİR DAHA HİÇ AÇILMAMAK ÜZERE KEPENKLERİNİ KAPATACAKLAR

Neticede on iki ay boyunca neredeyse tek tatil günü dışında her gün hizmet veren bir restoranın aylarca kapalı kalması demek o restoranın bir daha asla açılmayacağı anlamına geliyor. (Ne demek istediğime birazdan daha net değineceğim.)

Daha önce sadece masa müşterisi alan bu restoranların paket servise başlaması aslında bu restoranlar için gerçek bir kabus. Düşünün, bu restoranların öncesinde hiç paket servis tecrübesi, hazırlığı yok ve hiçbir zaman da paket servise göre menü hazırlamadılar. Şimdi aniden önlerindeki ray değişti ve bambaşka, hiç tanımadıkları bi manzara ile karşı karşıyalar.

Covid-19 öncesi restoranlara gelen müşteriler ve bu müşterilerin tüketim alışkanlıkları ile paket servis müşterisinin beklentisi ve tüketim alışkanlığı birbirinden tamamen farklı. 

Hal böyle olunca sonraki süreçte restoranlar iş modellerini tekrar gözden geçirmek zorunda kalacaklar… Birçoğu da açıldıktan sonra paket servisi deneyip, eksisini artısını, maliyetlerini hesap ettikten sonra (maalesef) bir daha hiç açılmamak üzere kepenklerini kapatacaklar.

FARKINDA DEĞİLLER

Bütün bunlar olurken sektörün içinde “Sağduyulu” bildiğimiz bazı şeflerin snobluğu, acımasızlığı ve süreçleri net okuyamamaları ise çok üzücü! Halbuki Covid-19 en çok onların ümüğünü sıkacak, hala farkında değiller.

Geçtiğimiz hafta ilk kez paket servise başlayan bir restorandan hayatında ilk kez sipariş veren Amerika görmüş bir şefimizin o mekanla ilgili bana ilettiği kötü ve acımasız yorumları ve “Gerekirse hiç açmasalardı, bir daha asla ordan yemem! Doğru olan sürecin sonuna kadar dayanmalarıydı” demesi ne kadar empati yoksunu olduğunun açık göstergesi. Hatta belli ki içinde bulunduğu gerçekliğin kendisi bile farkında değil.

Oysaki iki gün önce New York’un en meşhur şeflerinden biri olan David Chang, yine ona ait olan dünyaca ünlü restoranı Momofuku’yu tamamen kapattığını açıkladı. Yani asla kapanmaz dediğiniz Washington ve New York Momofuku restoranları artık tarih oldular.

Arkasında milyarder yatırımı olmasına ve dünyaca ünlü bir şefin işin başında durmasına rağmen yirmi yıllık bir restoran tamamen kapanıyorsa işin vehametini varın siz düşünün.

Türkiye’de hiçbir restoran iki ay kapalı kalacak kadar güçlü değil! Ayrıca hiçbir restoran normal şartlarda bile bırakın iki ay kapalı kalmayı, bir ay bile kapalı kalacak olsa işine kaldığı yerden başlayamaz.

Bu yüzden sizlerden ricam paket servise yeni başlayan bu restoranlara karşı değerlendirmelerinizde insaflı ve teşvik edici olmanız. Onlar desteklemeniz…

Yoksa sevdiğiniz bir yemeği evinize söylediğiniz günleri bile hasretle anacaksınız!

Salih Seçkin Sevinç

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

2 thoughts on “Asla Kapanmaz Denilen Restoranlar Tarih Oldu

  • Yazınızı son kelimesine dek katılarak okudum zira bende 2 aydır cafe restaurantlara tedarik sağlayan bir üretici olarak kapaliyim ve yarın açılma izni çıksa bile belki aylarca calisamayacak kadarda zor durumda oldugumuzu ve artik bir cok aliskanligin degiseceginden emin olan birisiyim.yeme icme sektoru tamamen degisecek ve bambaska bir yere evrilecek.

    Yanıtla
  • Covid-19 her sektörü olduğu gibi restoran ve kafeleri de vurdu geçti. Bu kadar zora düşen insana mümkün olduğunca destek olabilmek çok önemli. Eleştirel değil yapıcı yaklaşımda bulunmak gerekiyor. Çok haklısın.

    Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir