Lezzet Testi

Lezzet Testi: Kühne Salatalık ve Kornişon Turşu Çeşitleri: Gewürz Gurken, Tuzazz, Ege Usulü, Türk Tipi, Güneydoğu Usulü

Turşuyu çok seviyoruz. Her zaman her yemek yanında aradığımız bu tuzlu suda yüzen sebzelersiz yaşayabileceğimizi sanmıyoruz. Kühne markası son günlerde raflardaki yerelleştirdiği kornişon ve salatalık turşuları ile dikkatimizi çekiyordu. Ne zamandır lokalleştirdiği kornişon turşuları kategorisinde bir lezzet testi yapmak istiyorduk ve sonunda markette hepsini bir arada bulunca doldurduk torbaya ve eve geldik. “Lezzet Testi” ekibi olarak kapaklarını alttan bıçakla azıcık kanırtıp açtıktan sonra da bütün turşuları teker teker denedik ve notlarımızı aldık.

Şu anda piyasalarda (en azından gün itibariyle bizim bildiğimiz) Kühne ile ilk tanıştığımız tatlı ekşi Gewürz Gurken Salatalık Turşusu, Ege Usulü Kornişon Turşu, Türk Tipi Salatalık Turşusu, Tuzazz Kornişon Turşusu, Güneydoğu Usulü Kornişon Turşusu olarak 5 çeşit kavanoz turşu çeşidi var.

Değerlendirme Metodu

Turşularımızı önümüze aldık ve her bir turşu kavanozunun kapağını açtıktan sonra önce koklayıp daha sonra ayrı ayrı tatlarına baktık. Bu arada her farklı kavanoz turşuyu denerken arada su içerek önceki tadı nötralize etmeye çalıştık. Ürünlerin ambalajlarını inceledik. Tüm farklılıkları ve gözlemlerimizi not ettik.

Kühne Gewürz Gurken Tatlı Ekşi Salatalık Turşusu

Özel baharatlar ve hardal tohumu içeren bu turşu, Kühne’nin imza ürünlerinden bir tanesi. Tatlı ekşi pek bizim damak tadımıza uygun olmasa da özellikle yurtdışında en çok sevilen turşu çeşitlerinden biri. Sosisli v.b. et ürünleri ile çok iyi eşleşiyor. Kavanozların altında görebileceğiniz hardal tohumları bu sevimli kokulu tatlı ekşi salatalık turşusuna yedikten hemen sonra hissedeceğiniz sevimli bir muzırlık katıyor. Tüm bu özellikleri ile Kühne Gewürz Gurken diğer tüm Kühne salatalık turşularından ayrışıyor.

İçindekiler: Salatalık %53, su, şeker, sirke, tuz, baharat karışımı (dereotu, sarı hardal tohumu, soğan, kırmızı biber), sıvı turşu aroması.  (Koruyucu ve renklendirici içermez) Net Ağırlık: 670 g, Süzme Ağırlık: 360 gr

Kühne Ege Usulü Defne, Dereotu ve Sarımsaklı Kornişon Turşusu

Ege denilince işin içine defne, dereotu girmesi elbette çok normal. Bu turşunun kapağını açınca sarımsak kokusunun yoğunluğu öne çıkıyor. Bitkilerin rayihası ile oldukça hafif ve keyifli bir turşu haline gelmiş olan Ege Usulü Kornişon Turşusu acısız bir turşu ve özellikle yazın en çok tercih edeceğiniz turşulardan biri olabilir.

İçindekiler: Salatalık %55, su, sirke, tuz, dereotu (%0,6), sarımsak (%0,4), asitlik düzenleyici, defne yaprağı, (%0,04) (Koruyucu ve renklendirici içermez) Net Ağırlık: 670 gr, Süzme Ağırlık: 370 gr

Kühne Güneydoğu Usulü Kornişon Turşusu

Acılı ve baharatlı olan bu kornişon turşusunda kağak kırmızı renk. Bu da acılı olduğunun bir işareti. Ayrıca kapağı açar açmaz yoğun bir baharat kokusu bizi karşılıyor. Buradaki baskın baharatta burunda ağırlıklı olarak kimyon. Ege’nin aksine bu sefer Güneydoğu Mutfağına uyumlu şekilde baharatlı bir kornişon turşu var karşımızda yani. Turşuyu tattığımız zaman ağızda da kimyon hissediliyor ve bununla beraber acı hemen dilin ucunda ve damakta ortaya çıkıyor.

İçindekiler: Salatalık %55, su, sirke, tuz, baharat karışımı %0,2, asitlik düzenleyici, doğal sarımsak aroması, acı biber ekstratı. (Koruyucu ve renklendirici içermez) Net Ağırlık: 670 gr, Süzme Ağırlık: 370 gr

Kühne Türk Tipi Salatalık Turşusu

Kühne’nin lezzetini lokalleştirdiği turşularından biri de bu. Acılı ve sarımsaklı turşu tam anlamıyla sırf bu iki etken madde yüzünden gerçekten de tam anlamıyla Türk Tipi. Kategorizasyon konusunda başarılı olan Kühne’nin bu kavanozun altında sarımsak tanelerini ve kırmızı biberleri şerit halinde görebiliyoruz.  Acısı çok dengeli bir acı, sarımsakla beraber gerçekten bu turşu biz Türkler için ideal hale gelmiş.

İçindekiler: Salatalık %53, su, sirke, tuz, kırmızı biber şeritleri, sarımsak %8,88, asitlik düzenleyici, doğal sarımsak aroması, acı biber ekstratı. (Koruyucu ve renklendirici içermez) Net Ağırlık: 670 gr, Süzme Ağırlık: 360 gr

Kühne Tuzazz Türk Tipi Kornişon Turşusu

Bu kadar tuzlu turşu yemem diyenlerdenseniz Kühne sizi de düşünmüş. Tuzazz gerçekten fark edilir az tuzlu kornişonları yemesi çok keyifli hale getirmiş. Ambalajın üzerinde söylediği üzere %26 az tuz ile Tuzazz Kornişon Turşuları altındaki kırmızı biber şeritleri ve sarımsak ile başarılı bir ürün olmuş.

İçindekiler: Salatalık %52, su, tuz, sirke, kırmızı biber şeritleri, acı biber %0.88, sarımsak %0,58, asitlik düzenleyici, doğal sarımsak aroması (Koruyucu ve renklendirici içermez9 Net Ağırlık: 670 gr, Süzme Ağırlık: 360 gr

Kazanan

İçimizde yaptığımız değerlendirmede Kühne Kornişon ve Salatalık Turşuları arasından bizim en beğendiklerimiz Türk Tipi Acılı ve Sarımsaklı Salatalık Turşusu ile Ege Usulü Kornişon Turşu oldu.

Kühne’yi yerelleşme konusundaki çabaları konusunda tebrik ediyor ve yeni ürünlerini heyecanla bekliyoruz.

İsteyenlere Youtube kanalımızda Kühne Turşuları Lezzet Testi‘nin videosunu da yaptık. Kanalımıza abone olmayı unutmayın!
Sego Alfredo

Sego Alfredo Gonzales - Meksika doğumlu, 15 yıldır Türkiye'de yaşayan yeme-içme tutkunu bir expat. Harbiyiyorum.com'da yeme-içme haberleri ve fazlası ondan sorulur.

2 thoughts on “Lezzet Testi: Kühne Salatalık ve Kornişon Turşu Çeşitleri: Gewürz Gurken, Tuzazz, Ege Usulü, Türk Tipi, Güneydoğu Usulü

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir