YEMEK ANSİKLOPEDİSİ

Luppo Nedir?

Luppo, Koronavirüs salgını esnasında Türkiye’de İçişleri Bakanlığı’nın sokağa çıkma yasağını geç tebliği ile meşhur olmuş bir sandviç kektir. İnsanlar hafta sonu sokağa çıkma yasağı geldiğini öğrenir öğrenmez kendini sokaklara atmış ve market sıralarında insanların elinde “Luppo” sandviç keklerin olması görüntülere yansımıştır. Böylece insanların sokağa çıkma yasağında “Luppo” ihtiyacının da adeta bir temel ihtiyaç gibi algılanması tüm memleket için bir eğlence ve tartışma konusu olmuştur.

Şölen markasının bir atıştırmalığı olan Luppo aslında endüstriyel ve pek de matah olmayan bir ürün. Vişneli ve kakaolu olarak iki çeşidi mevcut. Tek bir Luppo paketi içerisinde sekiz adet ürün bulunuyor. İçinde glukoz ve fruktoz şurubu gibi rafine olmayan beyin gıdıklayıcıların yanı sıra tartışmalı bir yağ asidi olan Palm yağı da içeriyor.

Bir paket içerisindeki 8 ürünün toplam şekeri hacmen 36 tane küp şekere denk geliyor. (Direkt şeker koması yani!)

Peki neden halkımız olası bir “Sokağa Çıkma Yasağı” durumunda Luppo‘ya koşuyor? Bu basit ve ilkel bir içgüdü aslında. Şeker en basit karbonhidrat. Yani hemen hazmedilip kolayca enerjiye dönüşüyor, geri kalanı ise vücutta yağ olarak depolanıyor. Bu da kriz zamanında insanların en kolay yoldan enerjiye ulaşıp, fazlasını da uzun sürebilecek olası kıtlık günleri için depolama içgüdüsünden başka bir şey değil aslında.

Bir insan sokağa çıkma yasağında neden Luppo alır?

Aslında bu markette Luppo sırası çok alaya alındı ama arkasında yatan gerçeği de kimse görmedi. Çünkü Luppo ve benzeri ürünlere koşuyorsanız eğer, bilin ki ekonomik durumunuz pek de iyi değildir. Çünkü bu ürünler fiyatları mukabilinde en maksimum faydayı sağlayabilecek ürünler. Bu durumda Luppo için sıra bekleyen kişinin de toplumsal alay linçi sonrasında yaptığı açıklamalar ile hakikate kavuşuyor.

Luppo alan adamın komşusunun beyanları…
Tabii Twitter hiçbir zaman muteber bir enformasyon alanı değil.
Bu yazıların da aslı astarı belli değil. Hem yandaş medyaya, hem de muhaliflere çok ekmek çıkar bu beyanlardan.

Gıda Dedektifi de kendi Instagram hesabına Luppo ile ilgili detaylı bir inceleme yapmış ve şu cümlelere yer vermiş;

Kısaca bu ve benzeri ürünler; kan şekerinizi altüst etmek, yüksek kaloriyle hareketsiz kaldığınız süreçte yağ depolamak ve orta-uzun vadede diyabet, obezite ve kalp hastalıklarına sahip olmak için yardımcı olabilir. Bunları alırken risk, tüketirken risk, tükettikten sonra risk. Değer mi? 

Gıda Dedektifi
İçindekiler Görsel Anlatım

Luppo’nun İçindekiler;

Kek (%54) [Buğday unu, Şeker, Bitkisel yağ (Palm), Yumurta, Glikoz şurubu, Buğday nişastası, Nem verici (Sortibol, Gliserol), Kabartıcı (Amonyum Bikarbonat, Sodyum asit pirofosfat, Sodyum bikarbonat), Tuz, Emülgatör (Yağ asitlerinin poligliserol esterleri, Yağ asitlerinin mono ve digliseritleri), Koruyucu (Potasyum Sorbat), Aroma verici.], Sütlü Çikolata (%24) [Şeker, Kakao kitlesi, Kakao yağı, Tam yağlı süt tozu, Peynir altı suyu tozu, Emülgatör (Ayçiçek lesitini), Aroma verici (Vanilin)], Marshmallow (%22) [Şeker, Glikoz-fruktoz şurubu, Glikoz şurubu, Nem verici (Sorbitol), Kıvam arttırıcı (Yenilebilir sığır jelatini), Aroma verici] 

Luppo Sütlü Çikolata Kaplamalı Kek Besin Değerleri

Enerji 101,4 kcal

Şeker 9,2 gr.

Yağ 4,14 gr.

Protein 1,12 gr.

Lif 0,25 gr.

Not: Besin Değerleri tek adet (23 gr.) ürün için verilmiştir. Satıştaki tek pakette 8 adet ürün bulunmaktadır.

İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız:
Evde Asker Abi Sandviç Nasıl Yapılır?
Ramazanın Olmazsa Olmaz Yiyecek ve İçecekleri
Osmanlıların Yemek Yeme Alışkanlıkları ve Sofra Adabı

*Yayına giren videolarımızdan haberdar olmak için Harbi Yiyorum Youtube kanalımıza abone olmayı unutmayın!

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir