Genel Yemekler

Makaron Nedir Nasıl Yapılır? Bilgiler ve ipuçları

Makaron Nedir Nasıl Yapılır?

Öncelikle Meşhur Fransız Makaron diye başlamayacağız bu yazıya. Bir anda Türkiye’deki fırınlarda patlayan, beş çaylarında yer edinmeye başlayan Makaron Fransız değil aslen İtalyan kökenli bir tatlıdır.  Sebebi ise İtalya’dan gelen tarifin son halini Fransa’da alıp oradan tüm dünyaya yayılmasıdır. Bu işe biraz Fransız kalmış olabiliriz.

Bu meşhur ve leziz makaronun acıbadem kurabiyesinden geldiğini mi biliyor muydunuz? Evet, Osmanlı zamanında bu makaronları bulan tatlış bey Osmanlı’daki acıbadem kurabiyelerini görmüş ve jetonu düşmüş. Karşınızda makaron! İlgili yazıyı buradan okuyabilirsiniz. Peki nedir bu makaron? Nasıl oldu da sofralarda yer edinmeye başladı?

Makaron Nedir?

Makaronun son hali biraz bezeye benzetilir. Venedik’ten Fransa’ya geldiğinde Fransızlar o kadar çok beğenmişler ki tatlıyı kendilerine almaya karar vermişler. Yumurta, badem tozu veya badem unu, şeker ile yapılır. İlk zamanlarda beze olarak tüketilse de ünlü  Fransız makaron pastanesi Laduree makaronu farklı bir şekilde yorumlamış ve bugünkü halini almış. Oradan da çok beğenilerek tüm dünyaya yayılmış.

Laduree iki beze arasına lezzetli bir krema ekleyerek bilinen makaronu değiştirmiş ve zaten lezzetli olan halini daha da sevilesi yapmış. Günümüzde çilekli,vanilyalı, kahveli, fındıklı, çikolatalı gibi çeşitleri var ve içine konulan aromaya göre çeşitleri artıyor. Rengarenk ve minnak minnak olan makaronlar Türkiye’de de herkesin gönlünde taht kurdu. Şimdilerde kahve ve çay sohbetlerine eşlik ediyor, dondurma ile tadı yükseltiliyor ve evlere hediye olarak götürülüyor.

Nasıl Yapılır?

Ana malzemeleri; badem tozu(veya unu), şeker, pudra şekeri ve yumurtadır. Malzemeler az olsa da kıvamını tutturmak çok zor ve tecrübe gerektiriyor. Pudra şekeri ve toz şeker bir kapta karıştırılır ve karışım ince elekten geçirilir. Farklı bir kapta yumurta akları mikser yardımı ile çırpılır ve toz şeker eklenerek kabarana ve beyazlaşana(yani krema halini alana dek) kadar çırpılmaya devam edilir.

Renkli olmasını isterseniz karışıma gıda boyası ekleyebilirsiniz ama tercihimiz doğal kök boyalarından yana. Yumurtalı karışım ve toz karışımı spatula ile karıştırılır. Tepsi üzerine yağlı kağıt serilir ve karışım hamur torbasına konulur. Ve beze sıkar gibi yavaş yavaş aralıklarla tepsiye sıkılır. Ve makaronlar hazır!

İpuçları:

  • Ölçülerden şaşmayın. Makaron kıvamını tutturmak zordur.
  • Öğütülmemiş badem tozu makaronda pütür pütür gözükür ve çatlatır. İyi öğütüldüğünden emin olun.
  • Hava kabarcıklarına dikkat edin. Tüm makaronlarınızı çatlatır.
  • Yumurta beyazını 2-3 saat veya 1 gün buzdolabında bekletin. Nemlenecek ve hamurunuzu daha kıvamlı yapacaktırç
  • Sıvı gıda boyası yerine jel tercih edin. Sıvı boya hamur dengenizi bozacaktır.

Şimdiden makaron gibi rengarenk ve tatlı günler dileriz!

 
One thought on “Makaron Nedir Nasıl Yapılır? Bilgiler ve ipuçları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir