Genel Yemekler

Omakase Nedir?

Omakase Japon kültüründen dünyaya yayılmış bir akımdır. Etimolojik olarak tevdi etmek/havale etmek anlamına gelir. Günlük kullanımda “Sana bırakıyorum” demektir.

Bu uygulama özellikle sushi restoranlarında görülür. Ancak sushi veya çiğ balık alternatifleri ile sınırlı değildir. Haşlama ve ızgara gibi farklı pişirme yöntemlerinde de tercih edilebilir.

Bu uygulamanın yapıldığı restoranlarda, menüden herhangi bir seçim yapılmaz, tüm seçim şefe bırakılır. Dolayısıyla yemeğiniz gelene kadar ne yiyeceğinizi bilmezsiniz.

Omakase şefe yaratıcılığını sergileme fırsatı sunarken, yemeği yiyen kişi önemli bir deneyim yaşamış olur. Çünkü iyi bir omakase deneyimi, yemeğin kalitesi, sunumu ve şefin itinası ile kişiyi mutlu ederken restoranın mutfağına daha çok ilgi duyulmasını da sağlar.

Genelde menüde olmayan şeyler sunulur. Şefin, seçimlerde yaratıcı ve şaşırtıcı olması ve yeni şeyler denemesi beklenir. Ayrıca artistik performansını sunması için çok uygun bir zamandır.

Farklı malzemeleri mutfağında bulunduran ve butikliğe önem veren restoranlarda omakase daha başarılı olabilir.

Japon restoranlarından dünyaya yayılmış olsa da günümüzde uygulanan degüstasyon menüleri, bazı ocakbaşı veya balık restoranlarda sipariş edilmeden getirilen, şefe bırakılmış seçimler ve esnaf lokantalarında ustanın “Baa bırak!” demesiyle çekeceğiniz ziyafetler de bir tür omakase sayılabilir.

Yeni lezzetlere açık, daha önce birlikte düşünmediğiniz lezzetleri denemeye hazır biriyseniz omakase sizin için uygun bir seçim olacaktır.

Ancak iyi bir omakase bulmak, iyi yemek bulmaktan daha zordur.

Geleneksel ve iyi bir omakase nasıl olur?

  • En taze malzemeler kullanılır. (O gün restoranın en iyi yemeklerini yiyorsunuz.)
  • Her zaman karşımıza çıkmayan mevsimsel malzemeler kullanılır. (Adını duymuş, kendini hiç tatmamış olabilirsiniz.)
  • Yaratıcı lezzetler sunulur. (Birlikte uyumlu bir lezzet yaratacağını hiç düşünmediğiniz şeyleri tadabilirsiniz.)
  • Normalde servis edilecek tabaktan daha özenli ve yaratıcı bir sunum yapılır. (Sunumlarla göz zevkinizi doyurabilirsiniz.)
  • Küçük restoranlarda şefin yanına oturulur. (Şefi izlerken ayrı bir keyif ve heyecan yaşayabilirsiniz.)
  • Şef, yemek ile ilgili detaylı açıklamalar yapar. (Muhabbeti şefin izin verdiği ölçüde koyulaştırabilirsiniz.)
  • Malzemeye kısıtlama konmaz ve ne servis edileceği sorulmaz. (Sonuna kadar usulünce sabrederseniz muhteşem bir ziyafet çekebilirsiniz.)

Fotoğraf: https://tr.wikipedia.org/wiki/Su%C5%9Fi

Beril Erbil

Harbiyiyorum.com'un İzmir'den sesi. Edebiyat sevdalısı. Yazı ve edebiyat atölyeleri düzenliyor. Okuyor, yazıyor, keşfediyor.

2 thoughts on “Omakase Nedir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir