Genel Yemekler

Manner Gofret Nedir?

Manner (Gofret) Wafers Nedir?

Manner, Avusturya’ya gittiğiniz zaman almadan ya da yemeden geri dönerseniz Manner gofretlerini bilenler tarafından topa tutulacağınız, azarlanacağınız bir gofret markasıdır. Bizim Ülker’in “Dokuz Kat Tat” gofretlerinin atası olarak bilinir.

1980 yılında kurulan Manner firmasının, 1989 yılından bu yana orijinal tarif neyse gofretleri hala aynı şekilde ürettiği iddia edilir. Aslında çok da atla deve bir ürün değildir ama nedense Viyanalılar her halde yemek konusunda çok fazla çeşite sahip olamadıkları için Manner gofretleri milli bir değer olarak görüp, sahip çıkarlar.

Seven aşırı bir uçta “Oh yedik, öldük, orgazm olduk. Hayatımızda böyle bir gofret yemedik!” şeklinde sever, deneyip sevmeyen de “Bunun ne numarası var ki şimdi?” der. Biz ikinci taraftayız… Lakin Viyana’da her markette, havaalanlarında, köşe başlarında göreceğiniz için denemeniz şarttır. Manner Gofret Viyana’nın namusudur!

Manner gofretlerinin içerisinde fındık ezmesi vardır. Bu fındıklar da İtalya Napoli’den gelmektedir. Bu yüzden ambalajın üzerinde “Neapolitan Wafers” yazar. Bir de logonun altında zarif bir şekilde “Wien” yazar…

Logosu, ambalajı ve ambalajın rengi (uçuk pembe/turuncu) çok çekicidir. Logonun üzerinde Viyana’daki St. Stepehen’s Cathedral’in de resmi vardır. Yani ürün bir pazarlama harikasıdır. Her yerinden oluk oluk Viyana akar, Viyana ile özdeştir.

200 gramlık ve 75’er gramlık paketler halinde satıştadır.

Onun dışında çay, kahve yanında gidecek basit bir sanayi ürünüdür. Ama onu yerken Viyana’yı yiyor gibi hissetmenizi sağlar.

Her şey bir algıdır. Lezzet de bir algıdır. Manner da bir algıdır.

*Yayına giren videolarımızdan haberdar olmak için Harbi Yiyorum Youtube kanalımıza abone olmayı unutmayın!

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

2 thoughts on “Manner Gofret Nedir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir