Gurme Haber

Mumlu Meyve Var, Yersen!

Mumlu Meyve = Botokslu Meyve

Pazardan, marketten aldığınız ürünleri eve getirip, haftalarca bozulmadan dolapta durduğunu görünce şaşırıyor musunuz?

Şaşırmayın. Çünkü üretici firmalar elma, armut, nar, narenciye gibi meyveleri daha uzun dayansınlar diye mumla kaplıyor, biz de o parlak görünümlerine aldanıp onları heyecanla satın alıyoruz.

Mumlama Nedir?

Mumlama şöyle yapılır. Önce dalından toplanan meyveler tozu toprağı üzerine çektiği için suda bekletilir. Sonra iyice yıkanır. Yıkanma işlemi sonrasında meyvenin üzerinde oluşan kendi doğal parlak tabakası ise kaybolur.

Bu şekilde dağıtımı yapılırsa, meyvemiz daha çabuk buruşup, bozulacağı için bizi düşünen üretici firmalar meyveleri mumlamak üzere ilgili tesislere gönderir. Burada büyük miktarda parafin içeren bir sıvı ile kaplanan meyvemizin tüm pörsümüş gözenekleri parafinle kapatılır. Sonra da “dalından koparılarak geldi” diyerek size sunulur.

Tüm Meyvelerin Vitamini Kabuğunda Değil miydi?

Beslenme uzmanları meyve ve sebzeleri yerken posasından yararlanmamız için özellikle kabuklarıyla tüketmemiz ve tükettirmemiz gerektiğini söylerler. Peki ama mumlu kabuğu nasıl yiyebiliriz? İşte size bir görüntü…

mumlu elma

Geçtiğimiz gün bir arkadaşımızın sosyal medyada paylaşımı üzerine bu yazıyı yazmayı kendimize borç bildik.

Meyve üreticileri mumlama işlemi için bitkisel mum kullandıklarını söylüyorlar ancak “merdiven altı” diye tabir edilen, daha küçük ölçekli işletmelerin doğal mum kullanmadıklarını da belirtiyorlar.

Hadi bunu da yedik! Yakında mumlu yemenin faydalarından da bahsedilir… Tıbbi araştırmalar falan bile sunulur.

Bimbo Meyve Var, Yersen!

Sonuçta toplum olarak mumlu meyve yiyoruz! Bu durumda yapacağımız iki şey var. Bunlardan biri meyve ve sebzeleri kabuklarını soyarak tüketmek. İkincisi ise meyve ve sebzeleri ılık suda (hatta sirke ile) yıkayıp, yumuşak bir doğal fırçayla fırçalayarak temizlemek ve iyice temizlendiğinden emin olduktan sonra tüketmek. Bir de daha etkili bir yöntem daha var. Yemeyin! Siz yemezseniz bu şekilde size meyve sunamazlar!

Bir de mumlu meyve nedir arkadaş?

Mumlu meyveden ancak süs olur, yemek değil!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir