Gurme HaberGURME NOTLARI

Nerede Kalmıştık? Harbiyiyorum Dükkan Tam Gaz Devam Ediyor…

Aralık ayında hızlıca yeniden harekete geçirdiğimiz Harbiyiyorum Dükkan’ı daha iyi bir altyapı ve doğru kurguya taşımak için satış sürecine kısa bir ara vermiştik. Çünkü başlattığımız dükkan ürünleri satışı çok basit (klasik) bir ticaret kurgusuna izin veriyordu ama talep ve ticaretimiz beklediğimizden daha kapsamlı oldu. 

Yaptığımız ticaret modelinin daha önce benzeri yapılmadığı için altyapıyı en baştan ve yeni bir yazılım yatırımıyla hayata geçirmemiz şarttı. Böylece Harbiyiyorumdukkan.com editöryel dokunuşlu bir pazar yeri kurgusuyla, kendi yeni altyapısı/yazılımı ile bu kez nihai bir biçimde açılmış oldu.

Kervan yolda düzülür.” derler… Bilmediğimiz ve öncüsü olduğumuz bir süreci ancak ve ancak yaşayarak, yolda öğrendiklerimizi iş geliştirme süreçlerimize katarak bundan böyle daha hızlı ilerleyeceğiz.

Amacımız Türkiye’nin seçkin üreticilerini, gezip görüp, temas edip lezzetlerini tadarak sizlerle bir araya getirmek. Onları ve ürünlerini sizlere doğru şekilde aktarmak/tanıtmak, aracıları ve fahiş fiyatları ortadan kaldırmak ve uzun vadede tüm Türkiye’de servis veren, yeme-içme dikeyinde ardığınız her ürüne ulaşabileceğiniz bir pazar yeri oluşturmak.

Biz e-ticaret süreçlerimizle ilgili tüm yatırımlarımızı yaptık. Yeni sitemizden alışverişe dair tüm testlerimizi gerçekleştirdik. Ödeme altyapısı, eski dükkandan taşıdığımız ürünler, hepsi hazırlar. Amacımız her hafta Harbiyiyorum Dükkan‘a en az bir üreticiyi ve o üreticinin ürün portföyünü eklemek.

Sizleri yerinden, doğal ürünler üreten üreticiler ve ürünleri ile buluşturmak için sabırsızlanıyoruz.

Şimdiden afiyet olsun.

Salih Seçkin Sevinç

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir