BergenDiğer Listeler

Norveç’te Mutlaka Yemeniz Gereken 7 Yiyecek

Geçtiğimiz haftalarda Norveç Deniz Ürünleri Konseyi‘nin daveti ile Norveç’in Bergen şehrindeydik. Norveç’te somon üretimi ve balıkçılık konularında çok detaylı bilgi aldık. Tesisleri gezdik. Somon çiftliklerini ziyaret ettik. Büyük somon üreticilerini ziyaret ettik. Ama bir yandan da fırsatını buldukça Norveç mutfağı ve Norveçliler ne yer hakkında bilgi topladık.

İşte size Norveç’e özel ve Norveç’te mutlaka yemeniz gereken 7 yiyecek.

Norveç Bergen’de Nerede Ne Yenir?” yazımıza da göz atın.

1.Balina Eti

Her ne kadar avlanması konusunda çok şaibeler olsa da. Balina eti var ve yeniyor. Biz de yedik. Meraktan yedik hem de. Gerçekten kırmızı et gibi bir et. Hafif dana ciğerini andıran yavan bir tadı ve bonfile gibi bir görünümü var. Epeyce çiğnemek gerekiyor. Doğrusu biz beğendik.

[wdi_feed id=”1″]

2. Ren Geyiği Eti

Ren Geyiği bol olduğu için Ren Geyiği eti yine Norveç’te sıkça tüketilen bir diğer yiyecek. Birçok restoranın  mönüsünde ren geyiği versiyonlarına rastlayabilirsiniz. Sokakta sosis satıcıları da Ren Geyiği sosisi satıyorlar. Biz her iki versiyonu da yedik.

Norveç Bergen'de Fine Dine Restaurantı

3. Kahverengi Peynir (Brown Cheese)

Norveç’te tereyağı gibi ekmeğe sürülen tuzlu ve karamelize tatlı kartışımı sütlü kahve renginde bizdeki tereyağ kalıpları gibi satılan kahverengi bir peynir var. İsmi: Brown Cheese. Norveçliler bayılıyor. Çocukluklarının lezzeti. Ekmeğe sürüp sürüp yiyorlar. Bizim pek damak tadımıza uygun değil ama, siz de giderseniz bir deneyin. Otellerin hemen hepsinin kahvaltı büfelerinde de mevcut. Birçok yerde de satılıyor.

4. Somon

Elbette somon. Ülkenin en büyük ikinci gelir kalemi somon üretimi ve ihracatı. Somonu menbağından yemeden dönmek olmaz. Zaten Norveç’te yer gök somon. Sabah kahvaltıdan akşam yatana kadar somon yemelisiniz. Bizce somonun en güzel hali füme hali. Norveç’te her yerde hem gravlaks hem füme somon bulup afiyetle midenize indirebilirsiniz. İşlenmiş Norveç somonunu ülkemizde yemek isterseniz, Leroy ürünlerini tercih etmenizi tavsiye ederiz. Direk Norveç’ten ithal.

5. Herring Turşusu (Ringa Balığı Turşusu)

Ringa balığı bizim denizlerimizde olan bir balık değil. Norveçliler kara sularından çıkan bütün balıklara bayılıyorlar. Ringa balığı da bunlardan biri. Özellikle Christmas’larda popüler olan Herring Turşusu’da çeşitli versiyonları ile yine tüm Norveç otellerinin sabah kahvaltı büfesinde gözdesi. Genelde ekmek üzerine konularak tüketiliyor. Siz de öyle bizdeki turşular gibi zannedip lüpletmeyin, sonra beğenmedim falan dersiniz.

6. Tüpte Havyar

Norveç’te hemen her yerde karşınıza çıkabilecek bir ürün: Tüpte Havyar. Hem de ne tüp. Kocaman. Her şeye sür ve ye. Bergen’de balıkçılar çarşısında neredeyse bütün standlar bu ürünü de satıyorlardı. Norveç genelinde yaygın. Dönüşte bavulunuza da iki-üç tane atmayı unutmayın. Ama bavulunuza atın. El çantanıza atmayın. Kabine almıyorlar.

7. Sosisli Sandviç

Norveç’te sokak lezzeti denilince akla ilk sosisli sandviç geliyor ve Norveçliler sosisli sandviç yemeyi çok seviyor. Norveç’te Pølse diyorlar. Yalnız sosisi sadece sandviç arasında tüketmiyorlar. Yemeklerde, çorbalarda her yerde kullanıyorlar. Çeşit çeşit sosisleri var. Ama siz giderseniz mutlaka Ren Geyiği Sosisi yiyin.

Norveç'te Ren Geyiği Sosisi Nerede Yenir?

Norveç Bergen’de Nerede Ne Yenir?” yazımızı okumayı da ihmal etmeyin.
Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

2 thoughts on “Norveç’te Mutlaka Yemeniz Gereken 7 Yiyecek

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir