GURME NOTLARIOdaTV Yazıları

Pazar kahvaltısı yapanlar dikkat! Domuz eti yemiş olabilirsiniz!

Demem o ki zaten yemek istemediğiniz her şeyi size çoktan yedirdiler!

Diyelim ki sakatat sevmiyorsunuz, ağzınıza da sürmezsiniz; canınız lahmacun çekti ve Ümraniye’de bir lahmacuncuya gittiniz. Siz lahmacun harcında dana kıyma var sanıyorsunuz ama aslında içinde sakatat var. 

Ya da sucuk pastırmanın cenneti Kayseri’ye gittiniz. Hadi Kayseri olmasın da Afyon olsun… Biri size şu markanın sucuğunu al çok iyi, fiyatı da hesaplı dedi. Siz de gidip aldınız. At eti sever misiniz bilmem ama yediğiniz sucukta at eti var. 

Diyelim ki Erzurumdasınız. Hadi olmadı en batıya gidelim İzmirdesiniz. Canınız cağ kebabı çekti. Normalde cağ kebabı kuzu/koyun etinden olur. Oysa ki yediğiniz cağ kebabı çok iyi marine edilmiş hindi eti. Yediniz artık. Yapacak bir şey yok.

Devam edelim… Kilis’te bir baharatçıya girdiniz. Kırmızı toz biberi meşhur dediler. Siz de bir kilo alayım bari dediniz. Maalesef kırmızı toz biber almadınız. Kırmızı boya aldınız. Muhtemelem yemeklerinize de güzel renk vermiştir. Sağlık olsun artık.

Ankara’da bir AVM’ye girdiniz. Bir ızgara lokantasına oturup bir porsiyon dana şiş söylediniz. Ama yediğiniz şey aslında tek tırnaklı eti. Çok açtınız, yuttunuz gitti. Anlamadınız bile.

Bir süpermarkete girdiniz. Bal alacaksınız. Ürünün üzerinde süzme çiçek balı yazıyor ama kavanozun içinde bal dışında her şey var. Glukoz, fruktoz, bilimum kimyasal madde… Ama neticede bal işte. Bu ürünü üreten ve satan tüccar bu bala aslında “Süzme Salak Balı” diyor. Biz de onu bal gibi yiyoruz…

Konya’da bir et dönerci… Yarım ekmek et döner yemek istediniz. Yarım ekmek arası hindi taşlığı yediniz, ruhunuz bile duymadı. Bir terslik var mıydı peki? Ne olacak canım fiyatı gayet makuldü ve soğanla, sosla iki dakikada midenize indi bile. Sonra mideniz yandı ama olsun.

Bu örnekleri sayfalarca çoğaltabilirim. Lakin şuraya varacağım; 

Bu örnekleri sayfalarca çoğaltabilirim. Lakin şuraya varacağım; 

Tarım ve Orman Bakanlığı 1,5 yıl sonra 119 sayfalık raporunda tağşiş yapılan 1211 parti ürünü ve bunları satan kurumları marka isimleriyle birlikte açıkladı. 

Gıda ve beslenme üzerine ülkenin dört bir yanında tağşiş, sahtekarlık ve istismar var. Sucuk, salam, sosiste tağşiş neredeyse bir sektör standartı haline gelmiş durumda. Rapora bakınca en çok istismarın da muhafazakar diye bildiğimiz Konya, Karaman, Kayseri, Afyon gibi illerden olması sinir bozucu.

Tarım ve Orman Bakanlığı bu raporu şu cümlelerle takdim ediyor.

“Kişilerin hayatını ve sağlığını tehlikeye düşürecek kadar bozulmuş, değiştirilmiş ürünler…”

Bunu yapanlar da ancak kendi ruh sağlıkları bozulmuş, değiştirilmiş, gözlerini rant ve para hırsı bürümüş, bırakın başkalarının hayatlarını kendi hayatlarına bile değer vermeyen ahlak yoksunu insanlardan başkası olamaz.

Son olarak sorayım;

Domuz eti yiyor musunuz?

Yine markete gittiniz, güvenilir görünen ambalajlı bir kangal sucuğu sepetinize attınız. Üstünde %100 dana eti yazıyor. Bununla da evinizde güzel bir sucuklu yumurta yaptınız.

Hop!

Geçmiş olsun. Az evvel domuz eti yediniz bile.

Demem o ki zaten yemek istemediğiniz her şeyi size çoktan yedirdiler!

Yediriyorlar…

Afiyet olsun Türkiye.

**Yazının orjinali oda.tv de yayında…

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı salih-seckin-sevinc-2-560x268.jpg

Hande Urgancıoğlu Kardaş

Seyahat etmek, yeni yerler ve lezzetler keşfetmek, gittiğim yerlerden anılar biriktirip dönmek en keyif aldığım şeyler arasında. Harbiyiyorum'da da bunun için yazmaya başladım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir