YEMEK ANSİKLOPEDİSİ

Perde Pilavı Kültürümüzde Ne Anlama Gelmektedir? – Hikayeli Yemekler

Sıradaki hikâyeli yemeğimiz: “Perde Pilavı”. Perde pilavı, fes şeklindeki bakır tencerelerde pişirilir ve Siirt’in en meşhur misafir yemeğidir. Dışı çıtır yufkayla kaplı, içi ise iç pilavla dolu bir yemektir. Görüntüsünden dolayı diğer pilavlardan daha fazla ilgi gören perde pilavı yalnızca Siirt ilimizde değil Türkiye’nin çoğu bölgesinde bilinmektedir. 

Asıl vatanı Orta Asya olan perde pilavının bir hikayesi de vardır. Pilavın içerisinde bulunan baharatlar, bademler ve dışındaki kızarmış hamur ayrı ayrı anlam taşımaktadır.

Kayınvalide evine yeni gelen geline el yapımı yufka ile kaplanmış pilavı verirken “kızım bu ev artık senin de evin; bu evin sırlarını, sorunlarını kendi sırrın, kendi sorununmuş gibi saklamalı ve kendi annen baban dahi olsa belli etmemelisin” demek istemektedir. Böylelikle kayınvalide pilavın yufkasını gelinin manevi bağlılığı ve korunmuşluğuyla bağdaştırır. Pilavda kullanılan pirinç taneleri de bolluk ve bereketin simgesidir. Pilavın iç malzemesinde kullanılan bademler erkek torun, dolmalık fıstıklar ise kız torun hasretini, kuş üzümleri sağlığı, acı ve tatlı baharatlar ise hayatın acı ve tatlı günlerini temsil etmektedir.

Bu yazımda sizlere kültürümüzün önemli yemeklerinden biri olan perde pilavını anlatmaya çalıştım. Lezzetlerin ortaya çıkış hikayelerini anlatmaya harbiyiyorum.com üzerinden devam edeceğim. Ortaya çıkış hikayelerini merak ettiğiniz lezzetleri “hikayeliyemekler” Instagram sayfamdan sorabilir ve geçmiş paylaşımlarımı inceleyebilirsiniz.

Takipte kalın…  

Alper Buldu
Instagram: @hikayeliyemekler 
Mail: [email protected]

İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız:
Yoğurt Nedir? – Yoğurdun Hikayesi
Sezar Salata Nasıl Ortaya Çıktı? – Hikayeli Yemekler
Hikayeli Yemekler – Pavlova’nın Ortaya Çıkış Hikayesi
Hikayeli Yemekler: İlk Çiğ Köftenin Hikayesi
Hikayeli Yemekler: Höşmerim Nasıl Ortaya Çıktı?
Menemen İlk Ne Zaman Yapıldı? Menemen Tarihine Işık Tutuyoruz!

*Yayına giren videolarımızdan haberdar olmak için Harbi Yiyorum Youtube kanalımıza abone olmayı unutmayın!

Alper Buldu

Ben Alper Buldu. 1995 yılında İstanbul’da doğdum ve yaşıyorum ama aslen Bursa, Mustafakemalpaşa'lıyım. FMV Işık Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümü mezunuyum. Yeni tatlar, yemekler, mekanlar keşfetmek, aileminde küçüklüğümden beri bu sektörde aktif olarak bulunmasından dolayı en büyük hobim. Ayrıca yemeklerin ortaya çıkış hikayelerini araştırıp paylaştığım "Hikayeliyemekler" Instagram sayfasının kurucusuyum.

4 thoughts on “Perde Pilavı Kültürümüzde Ne Anlama Gelmektedir? – Hikayeli Yemekler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir