Bunları BilelimYEMEK ANSİKLOPEDİSİ

Sezar Salata Nasıl Ortaya Çıktı? – Hikayeli Yemekler

Sıradaki hikâyeli yemeğimiz: “Sezar Salata”. Sezar salatası; marul, Sezar sosu ve kruton ile yapılan Meksika kökenli bir salatadır. Sezar salata gerek içeriğindeki malzemesinin bol ve doyurucu olması, gerekse lezzetli nedeniyle en çok sevilen salatalar arasında yerini koruyor. Diyet yapanlar kadar, öğle ve akşam yemeklerinde düşük kalorili beslenmek isteyen ve salata tercih edenlerin popüler salatası olan Sezar salatanın yapılışı da oldukça kolaydır.

Doğranmış kaşık marulu, sarımsaklı ekmek krutonları, rendelenmiş parmesan peyniri ve Sezar sosu ile Amerikan mutfağı dendiğinde akla ilk gelenlerdendir. Sezar sosunun içinde sarımsak, parmesan, limon suyu, zeytinyağı, dijon hardalı, worcestershire sosu, mayonez, tuz ve karabiber bulunmaktadır.

Gelin şimdi de isminin nereden geldiği hep merak konusu olan bu meşhur lezzetin tarihini inceleyelim.

Kim bu Sezar?

Düşünülenin aksine bu meşhur lezzetin Julius Caesar ile bir bağlantısı yoktur. Sezar Salatası, ismini Caesar Cardini isimli İtalya’dan göç etmiş bir otel sahibi şeften almaktadır. Salatanın çıkış hikâyesi 1920’li yıllarda Amerika’da yaşanan alkol yasağına kadar gitmektedir. O dönemde parasal sıkıntı yaşamayanlar, Amerika – Meksika sınırında yer alan, Meksika’nın Tijuana kentindeki mekanları kullanarak alkol yasağını aşmışlardır. 

Bu dönemde bölgenin en gözde otelinin sahibi ve şefi Caesar Cardini; 4 Temmuz kutlamalarının yapıldığı hafta aşırı yoğunluk yaşamıştır. Yoğunluğa bağlı olarak yaşanan tüketim sonucu, kilerdeki malzemeler bile tükenme noktasına gelmiş, bu durum karşısında Caesar Cardini mutfağında arta kalan son malzemeler ile misafirlerinin masasında bu salatayı yaratmıştır.

O yıllarda gelenek gereği masa başında, o anda hazırlanan Sezar Salatası, doğranmamış marul yapraklarının içine salata sosu sürülerek, üstlerine ekmek kıtırları konularak ve düz bir tabağın içinde marullar yan yana dizilerek servis edilirmiş. Daha sonra bu tarif, 1926 yılında Şef Ceasar’ın İtalyan ordusunda pilot olan kardeşi Alex’in otelde çalışmaya başlamasıyla geliştirilmiş. Sosu denedikten sonra farklı varyasyonlar geliştiren Alex, salatanın sosuna ançuez ekleyerek salatayı günümüzdeki son haline getirmiştir.

Bu yazımda sizlere Sezar salatasının ortaya çıkış hikayesini aktarmaya çalıştım. Lezzetlerin ortaya çıkış hikayelerini anlatmaya harbiyiyorum.com üzerinden devam edeceğim. Ortaya çıkış hikayelerini merak ettiğiniz lezzetleri “hikayeliyemekler” Instagram sayfamdan sorabilir ve geçmiş paylaşımlarımı inceleyebilirsiniz.

Takipte kalın…  

Alper Buldu
Instagram: @hikayeliyemekler https://www.instagram.com/hikayeliyemekler/
Mail: [email protected]  

İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız:
Hikayeli Yemekler – Pavlova’nın Ortaya Çıkış Hikayesi
Hikayeli Yemekler: İlk Çiğ Köftenin Hikayesi
Hikayeli Yemekler: Höşmerim Nasıl Ortaya Çıktı?
Menemen İlk Ne Zaman Yapıldı? Menemen Tarihine Işık Tutuyoruz!

*Yayına giren videolarımızdan haberdar olmak için Harbi Yiyorum Youtube kanalımıza abone olmayı unutmayın!

Alper Buldu

Ben Alper Buldu. 1995 yılında İstanbul’da doğdum ve yaşıyorum ama aslen Bursa, Mustafakemalpaşa'lıyım. FMV Işık Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümü mezunuyum. Yeni tatlar, yemekler, mekanlar keşfetmek, aileminde küçüklüğümden beri bu sektörde aktif olarak bulunmasından dolayı en büyük hobim. Ayrıca yemeklerin ortaya çıkış hikayelerini araştırıp paylaştığım "Hikayeliyemekler" Instagram sayfasının kurucusuyum.

3 thoughts on “Sezar Salata Nasıl Ortaya Çıktı? – Hikayeli Yemekler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir