YEMEK ANSİKLOPEDİSİ

Pho Nedir?

Vietnam Sokak Lezzeti Pho Nedir?

Vietnam’ın en popüler sokak lezzetlerinden biri olan Pho, tıpkı Japonların Ramen’i gibi şifalı, çok katmanlı, besleyici, karakteristik ve doyurucu bir yemektir. Et suyunun saatlerce kaynatılması ve yemeğin içinde yoğun bir şekilde kullanılması ile hem içilebilen hem de yenilebilen bir lezzet olarak öne çıkar.

Ramenin içerisindeki buğday eriştelerinin aksine Pho içerisindeki erişteler pirinçtendir. Vietnam’da ana tahıl pirinç olduğu için burada Ramen’den en belirgin fark olarak bunu görürüz. Daha sonra elbette içerisinde kullanılan otlar ve baharatlar ile farklılaşır.

Japonların dengeli ve az baharatlı erişte çorbalarının aksine Vietnam’da limon otu (Lemon Grass), taze kişniş (Coriander) gibi baskın baharatlar Pho çorbasının karakteristik içeriklerini oluşturur. Ayrıca Pho içerisinde kullanılan et, ya dana eti ya da tavuk etidir.

Bugün Vietnam’da her köşe başında bir Pho lokantasına rastlamanız mümkün. (Ho Chi Minh’deki en iyi 7 Pho lokantası listemize göz atmayı unutmayın.)

Vietnam’da daha çok gece ortaya çıkan mobil mutfaklarda yaygınlaşmış ve şu anda tüm dünyada bilinen ve sevilen bir yemek haline gelmiştir. Yaygınlaşmasının da en büyük öncüsü Vietnam’ın Amerika ile olan savaşında çok fazla sayıda göç vermesidir. Böylece hem Avrupa’da hem de Amerika’da birçok Pho restoranı açılmıştır. Dünya da bu lezzeti bu şekilde tanımıştır.

Genelde yanında misket limon (lime) ve doğranmış acı biberle servis edilir.

Bugün Pho dünyanın en lezzetli yemekleri arasında gösterilmektedir ki buna biz de katılıyoruz.

Kısacası Türkiye’de pek yaygın olmasa da Vietnam’a özel olan bu lezzeti bir yerde görürseniz affetmeyin, deneyin! Umulur ki güzel versiyonlarına denk gelenlerden olursunuz.

Afiyet olsun.

*Yayına giren videolarımızdan haberdar olmak için Harbi Yiyorum Youtube kanalımıza abone olmayı unutmayın!

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

3 thoughts on “Pho Nedir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir