NEREDE YİYELİMVietnam

Ho Chi Minh’de En İyi Yöresel Vietnam Yemekleri Nerede Yenir? Den Long Restoran, Saigon, Vietnam

Nereye gidersek gidelim anne yemeği sıcaklığı ararız. Evet. Maalesef bu Vietnam’da bile… Tamam, Ho Chi Minh’de yemek salaş ortamlarda ve sokaklarda yenir ama biz yine de ilanihaye restoran konforu, anne şefkati, dahası ev hijyeni ararız. 

Hijyen medeniyettir, iyidir!

İşte tam da böyle bir ihtiyaç zuhur etmişken bulduk Madam An’ın Den Long isimli Vietnam ev yemeklerini yapan restoranını… Zira Kamboçya’dan Vietnam’a geçmiştik ve canımız gerçekten restoran konforu yaşamak istiyordu.

Şimdi efendim, Den Long tıpkı anne eli değmiş gibi bir restoran. Bir tek burada annenizi Vietnamlı gibi düşünün. O kadar! Yani bir Vietnamlı anne evde evlatlarına ne pişiriyorsa Den Long restoran da size aynısını pişiriyor.

Restoranın sahibi Madam Kim'in süslü bir fotoğrafı
Madam Kim Annemiz

Restoranın sahibi Kim An…. Annesinden el alan Kim An hanım (Madam Kim diyorlar…) 45 yıldır geleneksel Vietnam yemekleri yapıyor. Gerçekten çok geniş portföye sahip bir yemek menüsü var. Adeta bir ansiklopedi gibi…Biz de Ho Chi Minh’de bu restorana gittiğimizde bunca çeşit yemeği görünce ortaya bir karışık yaptırdık tabii. 

Çorbalar, sulu yemekler, tava yemekleri, kızartmalar, tatlılar… Var da var.

Efendim kendimize özellikle Vietnam’a özgü spesifik bir baharat olan Lemon Grass’lı (limon otu) acılı tavuk söyledik, bir de şu pirince sarılı yeşilliklerden (Spring Rolls)… Üstüne de diğer bilmediğimiz çeşitlerden yaptırdık. Çorba olarak da yıldız anasonlu, ekşili karides çorbası tercih ettik. Genelde Vietnam’da tarzımı bu çünkü…

Çeşit çeşit şık tabaklarda Vietnam ev yemekleri...

Şimdi bilmelisiniz ki Vietnamlılar bu egzotik baharatları kullanmayı çok seviyor. Yıldız anason, Lemon Grass (Limon Otu), özel chilli (kırmızı acı biberleri), taze kişniş… Bunlar bir Vietnam sofrasının olmazsa olmazları. Bu baharatların çok da baskın tatları var. Ayrıca bizim gibi işkembe çorbasına kattıkları ve pirinç sirkesinden sarımsakla karıştırdıkları bir sosları bile mevcut. Bunu da Vietnam’ın önde gelen meşhur sokak yemeği olan Pho ve benzeri yemeklerine kullanmayı ihmal etmiyorlar.

Kısacası Den Long bütün bu Vietnamvari nüanslara sahip müstesna bir restoran… Gözünüz kapalı gidip yiyebilirsiniz… Madam Kim’in kendi anneniz olduğuna inanırsanız işiniz daha da kolaylaşır. Ne demişler? Başarmak inanmanın yarısıdır! (Ya da tam tersi.) Neyse siz siz olun Kim validenizin lezzetlerine teslim olun.

Salih Seçkin Sevinç – Ho Chi Minh Vietnam, 2019

Peki tatlıya gelelim mi?

Malum Uzakdoğu’nun en egzotik ülkelerinden birindeyiz. Egzotik ülkenin bir de Türklerin pek tanımadığı egzotik meyveleri olur elbet. Bunlardan biri de “Passion Fruit“. (Bizde çarkıfelek meyvesi ismiyle geçiyor.) Çekirdekli, kendine has hafif mayhoş bir tadı olan sümüksü bir meyveyi yoğurtla karıştırdıkları bir yaklaşımı tatlı olarak sipariş verdik. Çok da başarılıydı. Tek meyve ve tek yoğurt! Harika bir kombinasyon. Biz de niye böyle şeyler yok dedirtti vallahi. Dilimle çileği, şeftaliyi, bas yoğurdun üstüne… Al sana hem hafif hem de süper bir tatlı.

Hatta bazen ara öğün bile olur..

Çarkıfelek meyveli yoğurt tatlısı (Vietnam Yemeği)
Çarkıfelek Meyveli Yoğurt

Ayrıca yeşil Hindistan Cevizi içerisinde “Coconut Juice” yani Hindistan Cevizi suyu içmeyi de ihmal etmedik. Yani öyle kutu meyve suyu değil bakın, bizzat Hindistan cevizinin içinden Hindistan cevizi suyu, özütü, jüsu, ezmesi…. Yani kendisi.

Neticede Vietnam sıcak ülke… Nem çok, vücudu suyla, sıvı gıdalarla sürekli kalibre etmek lazım.

Hasılı dostlar… Alın size güzel bir Vietnam restoranı tavsiyesi…

…Ve unutmayın… Vietnam lezzet dolu. Vietnamdaki En İyi Banh Miciler ve ve Vietnam’ın En İyi Pho Restoranları listelerimize de göz atmayı unutmayın.

Madam Kim validemizden gidip de yiyenlere şimdiden afiyet olsun.

Den Lon restoranının dış görünüşü

Den Long Restaurant
130 Đ. Nguyễn Trãi, Phường Phạm Ngũ Lão, Quận 1, Hồ Chí Minh 700000, Vietnam
Tel: +84 90 994 91 83

Harbi Yiyorum Youtube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir