GURME NOTLARIRöportaj

Röportaj: Karousa Mantı & Nokul, Gerze Mantısı ve Gerze Yöresel Ürünlerin Hikayesi…

Tüm Türkiye’ye Gerze Mantısı, Nokul ve yöresel ürünler gönderen Karousa Mantı kurucusu İzzet Bey ile yemeklerin serüveni üzerine keyifli bir röportaj yaptık.

İlk merak ettiğimiz Karousa Mantı hikayesi… Ne zaman ve nasıl başladı? Verilen emek ve alın terinin arkasındaki hikayeleri dinlemeyi severiz, hem belki biz hikayeyi dinlerken “Karousa” ne demek ondan da bahsedersiniz, çünkü hiç alışık olmadığımız bir kelime ve altında derin bir anlam olmalı.

2019 yılının Nisan ayında Karadeniz’in şirin ilçesi Gerze’mizde ilk restoranımızı ve üretim atölyemizi faaliyete geçirdik. Karousa Mantı & Nokul olarak, bölgemizde Kulak Hamuru olarak da adlandırılan Gerze Mantısı ve Nokul olmak üzere yöremize özgü lezzetleri tüm Türkiye ile buluşturmak hedefindeyiz. 

Marka olarak kullanabileceğimiz ve aynı zamanda yöremizle de özdeşleşebilecek bir isim arayışı içindeyken tarih konulu bir makalede “Karousa” kelimesine rastladık. Anlamını da gördükten sonra tam da aradığımız marka ismi olduğuna karar verdik. Karousa, ilçemiz Gerze’nin de yer aldığı bölgenin çok eski çağlarda kullanılan birkaç farklı isminden birisi. Bu ismin ilk kullanımı M.Ö. 6. yüzyıla kadar uzanıyor. Tarihi makalelerde göründüğü kadarıyla o dönemlerde, özellikle ticaret açısından bügüne nazaran daha ön plandaymış bölgemiz.

Umuyoruz ki Gerze’nin tanıtımına bizim de katkımız olur ve zaman içerisinde sadece “Cittaslow” şehirlerden birisi olması özelliğiyle değil, farklı güzellikleri ve ticari başarılarıyla da bilinir hale gelir.

Sinop denilince çoğumuzun aklına sadece Sinop Mantısı geliyor, ama işin aslı öyle değilmiş sanırım. Biraz da sizden dinlemek isteriz, Sinop Mantısını medya bilinirliliğinde yalnız bırakmayacak lezzetleriniz nelerdir?

Sinop denince akıllara sadece mantı gelmekte ama aslında Gerze’mizde Gerze Mantısı, Gerze Nokulu, Hamursuz Tatlısı, Peksimet, Kesme Makarna (erişte) gibi çok daha fazla yöresel lezzet mevcut.

Özellikle Nokul, yöremizin halkı için başta gelen ikram ürünüdür. Dini bayramlar haricinde evlerde pek yapılmaz. İlginç ve belki de üzücü bir durum, İstanbul ve pek çok şehirde Nokulun bilinirliği çok düşük. Bu nedenlerle, her an ulaşılabilir olmasını sağlamak ve ülkemiz genelinde bilinirliğini arttırmak için Nokulu iki ana lezzetimizden birisi olarak belirledik.

Tüm ürünlerimizi, birinci sınıf ve doğal malzemeler kullanarak, Karousa Mantı & Nokul markası standartlarındaki her üretimde aynı lezzet ve kaliteyi yakalayarak tüketiciye ulaştırabilmek önceliğimiz.

Peki, Sinop ve Gerze mantısı arasında ne gibi farklılıklar var? 

Öncelikle görünüş olarak katlama şekli. Gerze Mantısı üçgen şeklinde üretiliyor. Bundan daha önemlisi malzeme ve içerik tabii ki. Karbonhidrat ve proteini dengeli olacak şekilde hazırlıyoruz. Özellikle içeriğindeki baharat veya bol kullanılan dana etinin tek başına baskın olmamasını sağlıyoruz. 

Elbette kullandığımız ürünlerin doğal, katkısız olması, usta ellerde yıllardır kullanılan tariflere sadık kalınarak hazırlanması, her paketin aynı lezzette ve ölçülerde yapılması önemsediğimiz detaylar.

Gerze Mantısı

Şimdi gelelim asıl soruya, mantılar diyarı diyebileceğimiz bu güzel ülkemizde tüm hızıyla mantı tartışmaları sürerken, Karousa Mantı’yı Karousa Mantı yapan nedir?

Kalite standartlarımıza, tariflerimize sadık kalarak üretim yapıyoruz, yapacağız. Yöresel kimliğimizi ve yöremiz lezzetlerini olabildiğince fazla kişiye ulaştırmak hedefimiz. Şu an üretimini yaptığımız mantı, nokul ve hamursuz tatlısı gibi ürünler bize özgü ürünler ve ileride ürün çeşitliliğimizi arttırırken de önceliğimiz yine bu olacak.

Hamursuz Tatlısı

Pandemi dönemiyle birlikte artık insanlarımız online alışveriş konusunda uzman oldular ve güvenilir buldukları markaların evlere teslim imkanlarından sonuna kadar faydalanıyorlar. Karousa Mantı olarak siz de online satış ile ürünlerinizi kargolamaya başladınız. Ürünlerin kargo sırasında bozulma ihtimaline karşı sizin aldığınız önlemler nelerdir?

Online alışveriş artık hemen hemen herkesin tercih ettiği alışveriş yöntemi. Bu bizim gibi yöresel ürünleri tanıtmak isteyen girişimciler için de büyük bir şans aslında. Bu durumu avantaj haline dönüştürebilmek için biz de kendi web sitemiz (Karousa Mantı) üzerinde online satış sistemini kullanıma sunduk. Lezzetseverler web sitemiz üzerinden tüm ürünlerimize ulaşıp sipariş verebiliyor. Sanal pazar yerlerinde de mağaza açmaya başladık. Şu an için n11.com üzerinde satışımız mevcut. Ayrıca Harbiyiyorum Dükkan‘da da ürünlerimizi listeledik. Bunun yanı sıra halen canlı bir insan ile konuşup, yazışıp satın alma yapmayı tercih edecekler için WhatsApp hattımız üzerinden de sipariş alabiliyoruz.

Karousa Mantı

Bilindiği üzere sosyal medya paylaşımları günümüzün en etkili tanıtım ve pazarlama araçları. Biz de gastronomi konusunda fenomen olarak nitelenebilecek Instagram hesap sahipleri ile çeşitli işbirliklerine başladık. Instagram üzerinden de direkt olarak lezzetlerimiz incelenerek sipariş verilebiliyor olacak yakın zamanda.  

Şu an için sadece İstanbul’a haftanın belli günlerinde kapıya teslim şeklinde hizmet veriyoruz. Almış olduğumuz siparişleri sevkiyattan hemen önce hazırlıyor, mantılarımızı fırınlanmış olarak paketliyoruz. Kendi araçlarımız ve çalışanlarımız ile sevkiyatı yürüttüğümüz için güzel de bir organizasyon ile ürünlerimizi, üretimden ortalama 15-16 saat sonra müşterilerimize ulaştırıyoruz. Bu sayede taze, hızlı ve güvenli şekilde teslim etmiş oluyoruz.

İstanbul dışındaki şehirlerimize de sevkiyat yapabilmek ve farklı satış noktalarımızı oluşturmak için de çalışmalara devam ediyoruz. 

Çok teşekkür ederiz verdiğiniz bilgiler için. Bu sayede bizler de Gerze ve yöresel ürünlerine dair sayenizde bilgi sahibi olduk. Bütün bu ürünlerinizin de bunca güzel paketlenip kargolanabiliyor olması çok güzel. Umarız en kısa sürede tüm Türkiye Karousa Mantı ürünlerine ulaşır.

3 thoughts on “Röportaj: Karousa Mantı & Nokul, Gerze Mantısı ve Gerze Yöresel Ürünlerin Hikayesi…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir