Gurme Haber

Salça Fabrikasında Rezalet! Gıda Terörü Bitmiyor!

Son iki gündür sosyal medyada karşımıza çıkan salça üretimi rezaleti ile şok olmuş vaziyetteyiz. Balıkesir’in Altıeylül ilçesine bağlı Köseler Mahallesi’nde salça üretimi yapan bir işletmede, çalışanı çıplak ayaklarıyla salça havuzuna giriyor, bir de bu yetmezmiş gibi Tiktok’a video çekiyor ve paylaşıyor.

Balıkesir Valiliği bu görüntüler üzerine tesise kontrole gidiyor ve şok! İşletme kaçakmış! Ne belgesi var ne kaydı. 8 ton kadar salçayı imha ediyorlar etmesine ama o zamana kadar kim bilir kimlere satıldı o salçalar. Rezalet.

Balıkesir Valiliği yaptığı açıklamada idari para cezası uygulanacaktır yazmış ancak bu ceza 13.900 TL gibi oldukça komik bir rakam. İnsan sağlığı ile oynamanın cezası bu kadar mıdır? Yok mu başka bir yaptırımı? Bu görüntüler ortaya çıkmasıydı ne kadar daha fark edilmeden bu sahte işletme mikrop yuvası salçalarını satmaya devam edecekti?

Üzülmemek ve endişe etmemek elde değil gerçekten.

Balıkesir Valiliği’nin yapmış olduğu açıklamayı aşağıda paylaşımınıza sunuyoruz:

“26.08.2020 tarihinde saat 15.20’de bir internet sitesinde yapılan paylaşımda; Altıeylül ilçesi Köseler mahallesinde hijyenik olmayan şartlarda salça üretimi yapıldığı ve bir çalışanın salça havuzuna ayakları ile girdiği görülmüştür. Sitede yapılan paylaşım ihbar olarak değerlendirilmiş ve saat 16.15’de İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Gıda Denetim Ekipleri, Altıeylül Belediyesi zabıta ekipleri ile beraber salça üretim yerine gidilerek, 5996 sayılı kanun kapsamında resmi kontroller yapılmıştır. Denetlemeler neticesinde salça üretilen yerin F.F.’ye ait olduğu, İşletme Kayıt Belgesinin olmadığı ve kaçak olarak salça üretimi yaptığı tespit edilmiştir. İmalathanede bulunan havuzlarda yaklaşık 5 ton civarında dökme halde 3,5 ton civarında da bidonlarda salça tespit edilmiş ve imha işlemi yapılmıştır. İnsan sağlığı ve gıda güvenliği açısından tehlike oluşturması sebebiyle 5996 sayılı Kanun’un 41’inci Maddesi 1’inci Fıkrası (e) bendi gereğince işletmenin faaliyeti durdurulmuştur. Aynı madde gereğince idari para cezası uygulanacaktır.”

2 thoughts on “Salça Fabrikasında Rezalet! Gıda Terörü Bitmiyor!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir