Samarella Nedir?

Samarella Nedir?

Kuru et ve pastırma seviyorsanız Samarella’ya bayılacaksınız. Samarella Kıbrısa ve Kıbrıslılara özgü bir koyun ya da keçi etinden yapılan, tuzlanıp kurutularak işlenen bir çeşit et mezesidir.

Kesinlikle kuzu etinden yapılmaz ve ideali 2-3 yaşındaki karta kaçmış koyun etinden olur. Çünkü kaslarda liflerin gelişmiş olması gerekmektedir. Bu da kuzu etinden sağlanamaz. Dana etinden de üretilmez çünkü bu kez lifleri çok sert olur. Bu yüzden ideali koyun etidir.

Etler bolca tuzlanarak ve üzerine kekik de eklenerek çam yaprakları arasında kurutulur. Çam yaprakları arasında kurutulmasının nedeni etleri sineklerden korumaktır. Yine mevsimsel olarak altına harup dalları serilerek fermentasyona bırakılır. Yapımı meşakketli olduğu ve zaman istediği için fiyatı epey yüksektir. Kıbrıs’ta restoranlarda ya da meyhanelerde bulabileceğiniz gibi ambalajlı ürün olarak marketlerde raflardan da satın alabilirsiniz. Kıbrıs’ta pazarda lider samarella üreticisi Aket‘tir.

[wdi_feed id=”1″]

Genellikle konyak ve rakıya çok iyi meze olur. Bira için tuzu ve yağı fazla sert gelecektir. Yüksek alkollü içkilerle dengelidir. Ayrıca Kıbrıs‘ın önde gelen gastronomik lezzetlerinden biridir.

Kıbrıs’ta en iyi örneklerinden bir tanesini Bellapais Garden Hotel & Restaurant‘ta yedik. Keşke Türkiye’de de bulabilsek.

Yiyenlere şimdiden afiyet olsun.

Not: Sizin de Samarella hakkında bildiğiniz şeyler varsa aşağıda yorum kısmına yazarak bu yazıya katkıda bulunabilirsiniz.
Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor ve yazıyor. "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?", "Her Şeyin Başı Blog" ve "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" kitaplarının yazarı.

Samarella Nedir?” için 4 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir