Genel Yemekler

Samarella Nedir?

Samarella Nedir?

Kuru et ve pastırma seviyorsanız Samarella’ya bayılacaksınız. Samarella Kıbrısa ve Kıbrıslılara özgü bir koyun ya da keçi etinden yapılan, tuzlanıp kurutularak işlenen bir çeşit et mezesidir.

Kesinlikle kuzu etinden yapılmaz ve ideali 2-3 yaşındaki karta kaçmış koyun etinden olur. Çünkü kaslarda liflerin gelişmiş olması gerekmektedir. Bu da kuzu etinden sağlanamaz. Dana etinden de üretilmez çünkü bu kez lifleri çok sert olur. Bu yüzden ideali koyun etidir.

Etler bolca tuzlanarak ve üzerine kekik de eklenerek çam yaprakları arasında kurutulur. Çam yaprakları arasında kurutulmasının nedeni etleri sineklerden korumaktır. Yine mevsimsel olarak altına harup dalları serilerek fermentasyona bırakılır. Yapımı meşakketli olduğu ve zaman istediği için fiyatı epey yüksektir. Kıbrıs’ta restoranlarda ya da meyhanelerde bulabileceğiniz gibi ambalajlı ürün olarak marketlerde raflardan da satın alabilirsiniz. Kıbrıs’ta pazarda lider samarella üreticisi Aket‘tir.

[wdi_feed id=”1″]

Genellikle konyak ve rakıya çok iyi meze olur. Bira için tuzu ve yağı fazla sert gelecektir. Yüksek alkollü içkilerle dengelidir. Ayrıca Kıbrıs‘ın önde gelen gastronomik lezzetlerinden biridir.

Kıbrıs’ta en iyi örneklerinden bir tanesini Bellapais Garden Hotel & Restaurant‘ta yedik. Keşke Türkiye’de de bulabilsek.

Yiyenlere şimdiden afiyet olsun.

Not: Sizin de Samarella hakkında bildiğiniz şeyler varsa aşağıda yorum kısmına yazarak bu yazıya katkıda bulunabilirsiniz.
Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

5 thoughts on “Samarella Nedir?

 • Gürcan

  Yine Kıbrıs’a özgü Zivaniya ile de güzel gitmektedir.

  Yanıtla
 • Geri bildirim: Ekici Peynir ile Kıbrıs'a Gittik! Ekici Lezzet Hikayeleri - | Harbi Yiyorum

 • Geri bildirim: Çakıstez Nedir? - | Harbi Yiyorum

 • Kaan

  Bu işte uzman kişilerden duyduğum kadarı ile hiç doğurmamış veya kısır keçiden yapılması gerekiyor. kurutulması için kekik dallarının üzerine serilir (bölgelere göre değişebilir). ayrıca fabrika ortamında yapılanlarda gerçek lezzeti bulamazsınız. samarella yapılacak hayvanlar işinde uzman kişilerce tek tek seçilir. zayıf hayvanlarla yapılmaz.

  Yanıtla
 • halil

  Yedidalga (gambo) da yerdik ogrenciyken yillar once…

  Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir