KatarŞiş Kebap

Doha’da Şiş Kebap Nerede Yenir? Kebab Al Tayeb, Doha, Katar

Katar’ı ve Doha’da karşılaştığımız farklı kültürlerin yemeklerini çok sevdik. Keşke birkaç günümüz daha olsaydı da Doha lezzet noktaları konusunda daha çok çalışma yapabilseydik. Her ne kadar Katar dünyanın birçok önde gelen yeme-içme markasını (Magnolia’s Bakery, Red Lobster, Cheesecake Factory v.b. gibi) barındırsa da sokak lezzetleri konusunda hala keşfedilemeyi bekleyen bir derya adeta. Bunlardan bir tanesi de Souq Wakif (Vakıf Çarşısı) içersinde gizli kalmış bir şiş kebapçı: Al Tayyab Restaurant ya da bir diğer adıyla, Kabab Al Tayeb yani Türkçesi Kebapçı Tayyip.

Bulmak pek kolay olmayabilir ama Souq Waqif’taki Tea Time karşısındaki pasajdan içeri girip en dipten sola dönünce yeşil masaları ve orada oturmakta olan bir sürü insanı göreceksiniz. İşte bu doğru yerde olduğunuzun işareti.

Öncelikle söylemeliyiz ki mekan oldukça salaş ve fiyatlar da Katar ortalamasına göre çok ucuz. Yalnız lezzet tavan. Bu ne demek oluyor? Tayyip’in kebaplarını yemeden sakın dönmeyin.

Kebab Al Tayyip (Tabelasında bu yazıyor) amcamız aslen İranlı. Kuruluş yılı: 1937. Kebaplarını küçük şişlerde sunuyor. Köfte, kuzu, tavuk, ciğer, böbrek, kalp şeklinde şişleri tek tek sipariş verebileceğiniz gibi, büyük boy ve orta boy karışık şişlerden de sipariş edebilirsiniz.

[wdi_feed id=”1″]

Biz ortaya karışık söyledik. Yanında limonla beraber servis edildi. Burada tıpkı Gaziantep’te olduğu gibi her şeye limon sıkılıyor. Biraz harlı ateşte pişirdikleri için etlerin dışı hafif yanık görünmesine rağmen içleri suluydu ve köftesi çok lezzetliydi. Bas limonu üzerine, ye!

Doha’da aşağı yukarı her yerde fol ve humus yiyebilirsiniz. Burada da etlerin yanına humus söyledik ama esas bir olay var ki peh peh: Izgara domates ve soğan tabağı. Anlatılmaz yaşanır. Tamam şimdi bizim ülkemizde de ızgara domates, soğan olayı var, lakin burada bu direk banmalık bir yemek modunda. Soğan dediğin burada adeta gül gibi olmuş. Hele bir de kuyuda yaptıkları bir lavaşları var ki kebapla beraber bu ızgara domates ve soğanı içine gömüp ağzınızdan domateslerin soğanların suları akarak yiyorsunuz ki Allah Allah! Sabahlar olmasın.

Kebapçı Tayyip amcamızın burada bir de Roket Salatası isimli, roka salatası var, onu da şiş kebaplarının yanına dahil ettiniz mi Doha’da sizden mutlusunun olacağını düşünmüyoruz. Burası gerçekten Harbiyiyorum tarihinde hafızamızda özellikle yer eden lokantalardan biri oldu diyebiliriz.

Al Tayeb ayrıca Katar vatandaşlarının da iyi bildiği ve geldiği bir yer. Yani sadece düşük gelirli kişiler buraya gelmiyor.  Yılların da getirdiği deneyimli şaşırtıcı bir soakak arasında, şaşırtıcı bir lezzet ve deneyim sunuyor. Bu kadar lezzetli ve uygun fiyatlı bir ziyafeti de bize yaşattığı için sevgili Tarık Çelebi’ye buradan bir kez daha selam edelim.

Olur da Kebab Al Tayeb‘de yerseniz artık bir duanızı eksik etmezsiniz.

Doha’ya gidenlere şimdiden afiyet olsun.

Vesselam.

Kebab Al Tayeb
Near Bismillah Mosque, Souq Waqif, Doha
Tel: 55248544
Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

2 thoughts on “Doha’da Şiş Kebap Nerede Yenir? Kebab Al Tayeb, Doha, Katar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir