İstanbulNEREDE YİYELİMOdaTV YazılarıSilivriTürkiye

Silivri Sahil’de Nerede Ne Yenir?

Geçtiğimiz hafta Silivri’ye ufak bir ziyaretim oldu. Böylece normalleşme sürecinde Silivri merkezdeki restoranları gözlemleme fırsatı da yakaladım.

Eğer gidecek olursanız istifade edin diye Silivri sahil yerleşiminde nerede ne yenir bir derleme yapmak istedim.

1- Midyeci Eşref&Sinan

Benim için Türkiye’de Midyeci Eşref’ten daha iyi midye dolma yapan biri daha yok. Midyeleri Mayıs gibi etlenir, Ağustos sonunda zayıflar. Eşref’in diğer midyecilerden farkı midyelerini sabah çok erken bir saatte kendi dalıp çıkarmasıdır. Midyeleri çiftlik midyesi değildir. Sonsuz midye satışı peşinde koşmaz. 

Bu yıl kardeşi Sinan ile birlikte güçlerini birleştirip hemen sahilde, meşhur yoğurtçu heykelinin arkasında bir küçük dükkan açmışlar. İzmir’de sardırdıkları kokoreç ve klasik midye dolmaları ile yollarına emin adımlarla devam ediyorlar. 

Yeni dükkanlarına buradan bir kez daha hayırlı olsun diyelim.

2- Silivri Organik Çiğ Köfte

Bildiğiniz klasik, zincir marka etsiz çiğ köftecileri unutun. Burada çiğ köfte bir başka. Sırf civar şehirlerden, köylerden buraya etsiz çiğ köfte yemeye gelenler var. Adıyaman’dan getirdikleri malzemeler ile kendi yoğurdukları çiğ köfteler kesinlikle sanayi tipi çiğ köftecilerin kullandığı karışımları (miks) içermiyor. Dürümlerinin lavaşı, turşusu bile farklı. Yiyecek olursanız lezzetinin zaten sizi şaşırtacağına eminim.

Bir deneyin farkı göreceksiniz.

3- Silivri Adana Ocakbaşı

Silivri merkezde ocakbaşı atmosferinde Adana Kebap yiyebileceğiniz, ezme salata, tablacı salatası gibi kebabın yanına en çok yakışan lezzetleri tadabileceğiniz alkolsüz, uygun bütçeli bir lokanta Silivri Adana Ocakbaşı. Kasım Usta’nın elinden sadece Adana Kebap değil aynı zamanda dana şiş ve ciğer şiş de deneyin. Izgarada közlenen biber ve domateslerden de istemeyi unutmayın.

4- Ciğerimin Köşesi Edirne Ciğercisi

Edirne’ye yaklaştıkça Edirne’ye has ciğercilerin sayısı da artar. Silivri’de köşe bir dükkan olduğu için ismi Ciğerimin Köşesi Edirne Ciğercisi olan bu küçük lokanta Türkiye’de Edirne Ciğeri’nin Edirne dışında başarılı bir temsilcisi. 

Sizi bilmem ama benim için Edirne Ciğeri’nin yanında sunulan kızarmış kıtır acı biber ve soğan olmazsa Edirne Ciğeri’nin tek başına hiçbir anlamı yok.

5- Merkez Lokantası

Silivri’nin en eski esnaf lokantalarından biri. Süt beyaz gömlekli jilet gibi garsonlar ve nostalji esintisi lokantaya girer girmez ilk gözünüze çarpan detaylar… 

Büyük bir kuzine üzerinde pişen ev yemeklerini tadabileceğiniz gibi benim tavsiyem burada özellikle et döneri denemeniz. 

6- Arslan Süt Mamülleri

Silivri deyince akla ilk gelen yiyeceklerden biri de yoğurt. Arslan Süt Mamülleri, fabrikası Silivri’de olan Silivri’ye ait bir marka. Silivri sahilde ayrıca bir dükkanları var. İşte bu dükkan içerisinde envai çeşit yoğurt bulunuyor. Zevkinize, tercihinize göre seçin beğenin, alın.

Afiyet olsun.

7- Olta ve Yelken Balık Restoran

Her ikisi de Silivri sahilinin en önde gelen balık restoranları…

Mezeler, balıklar, uzun dost sohbetleri, içkiler, deniz havası ve kızıl,keyifli bir gün batımı için bu iki restorandan birini tercih edebilirsiniz.

8- Gürem İşkembe

Bol sohbetli gecelerin bol sarımsak takviyeli çorbaları için Silivri’de uzun yıllar işkembe, kelle/paça çorbaları ve sakatat çeşitleri ile çözüm ortağı olan Gürem İşkembe, Silivri sahil yerleşiminin bir diğer ismini zikretmeden geçemeyeceğimiz önemli bir lezzet noktası.

RENGARENK SİLİVRİ

Uzun zaman sonra ziyaret ettiğim Silivri sahilindeki rengarenk boyanmış binaları görünce çok şaşırdım. Silivri sahilinde virane görünümlü binaların dış cephelerini boyayan, bu denli basit ama zarif dokunuşla çevreye etkili ve estetik bir boyut kazandırmış olan Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz’ı ve ekibini kutlarım. 

Ayrıca sahilde yürüyüş yolu boyunca güneş enerjisi ile çalışan ve cep telefonlarını şarj eden banklar da oldukça inovatif, şehircilik anlamında herkese örnek projeler olmuş.

Silivri’ye uzun yıllar sonra genç, estetik bir vizyonun geldiğine şahit olmak çok güzel. Tüm siyasi yaklaşımlardan beri olarak Volkan Yılmaz’ın inovatif belediyecilik anlayışı diğer belediyelere de örnek olsa ne güzel olur.

AH BİR DE BARIŞLAR ÖZGÜR OLSA

Son olarak Silivri’ye gelmişken tüm bu gezi boyunca aklımda şu cümle kurulmuş bir saat gibi dönüp durdu.

“Ah, bir de gazeteci Barışlar özgür olsa!”

Keşke… 

Salih Seçkin Sevinç

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir