Çiğ KöfteGURME NOTLARISilivri

Silivri’de En İyi Etsiz Çiğ Köfte Nerede Yenir? Silivri Organik Çiğ Köfte, Merkez, Silivri

En İyi Etsiz Çiğ Köfte

Yok efendim etli çiğ köfte bağırsakta kurt yaparmış, yok efendim etli çiğ köfte Avrupa Birliği’ne girmek istiyorsak yasakmış, yok efendim çiğ köfteyi etli yapan yerlere ceza gelecekmiş falan derken küresel gıda devleri İsviçrelerde “AR-GE”ler yaparak etsiz çiğ köfteyi etli çiğ köfte aroması ile yoğurup önümüze koyuverdiler. İşte alın size nurtopu gibi küresel gıda devlerinin kontrolünde yeni bir sektör doğdu: Etsiz Çiğ Köfte Sektörü. Biz bugün size bu küresel gıda devlerinin sahip olamadığı, zincirleştiremediği ve bu yüzden de farklı bir lezzete, sunuma sahip olan bir etsiz çiğ köfteciden bahsedeceğiz ki ismi Silivri Organik Çiğ Köfte olur.

Madem olay etsiz çiğ köfteye döndü. Biz de öyleyse küresel sermayeye teslim olmayan etsiz çiğ köftecilerin yanında dururuz! Hem sevgili Fuat Sevimay’ın romanında da bahsettiği gibi iki karanın sultanı ve iki denizin hakanı devletlu, kudretlu, fehametlu, esnafın koruyucusu Fatih Sultan Mehmet Han yaşasaydı hepsi birbirinin tekrarı olan emperyalizmin kontrolündeki mas mas tada sahip etsiz çiğ köftecileri es geçer, soluğu hemen Silivri Organik Çiğ Köfte’nin yanında alırdı. Çünkü feraset, fehamet ve dahi kudret bunu gerektirir.

Şimdi diyeceksiniz ki ne oluyor da bu Silivri’deki çiğ köftecinin çiğ köftesi farklı oluyor?

Anlatayım…

Efendim, bildiğiniz üzere çiğ köfte sektörünün iki ekolü, iki mühim şehire ait. Bunlardan birincisi Şanlıurfa, ikincisi ise Adıyaman. Her iki şehirin çiğ köfte pîrlerinin birleştikleri ortak nokta “1. Çiğ Köfte etli olur. 2. Çiğ et baharatlarla yoğrularak zaten pişmektedir.” Lakin küresel sermaye Adıyaman’lı çiğ köftecileri kontrpiyede yakalayarak tüm Türkiye genelinde “Etsiz Çiğ Köfteci Zincirleri” kurdurmayı başarmış, bu çiğ köftecilere karışımlarını (mix) satarak fukaraya neredeyse etli çiğ köfte yedirdikleri algısını satmış.

Yani biz burada ne demek istiyoruz!?

Evet. Doğru bildiniz. Etsiz çiğ köfte bir dış mihrak oyunudur.  Ama heyhat! Gelin görün ki “Silivri Organik Çiğ Köfte” bu oyunun dışında kalmış bir etsiz çiğ köftecidir. 

Niye peki?

Onu da anlatalım.

Silivri Organik Çiğ Köfte öncelikle tek şubedir. Ailecek Adıyamanlıdır. Baharatını, bulgurunu, salçasını memleketinden getirir. Çiğ köftesini kendisi yoğurur. Aile işletmesidir. Sanayi tipi göbek marul değil, uzun maruldan kullanır, ayranını kendi yapar, çiğ köfteleri sulu ve biraz gevşektir, içinde bir karışım (miks) yoktur, yanında verdiği turşusu Adıyamandandır, dürümünün lavaşı bile farklıdır. Müşterisi ta uzaklardan sadece burada çiğ köfte yemeye gelir…. Kurucusu İbrahim Siti muhtemelen etsiz çiğ köftecilerin arasında en yakışıklılardandır. Dükkanlarını kardeşleri Servet Siti ve Hasan Siti ile birlikte yönetir. Küresel güçlere teslim olmamıştır. Franchise vermeyi düşünmez. Kuruldukları 2016 yılından bu yana iyi ürünün peşindedir… Bu liste böyle uzar gider. En nihayetinde farklı ve içeriğine güven duyabileceğiniz, çocuğunuza da gönül rahatlığıyla yedirebileceğiniz bir çiğ köfte ve çiğ köftecilik anlayışı ortaya koyar.

Yani ne demek istiyoruz? Silivri sahile gittiğinizde ayaküstü lezzet olarak Midyeci Eşref ilk durağınız, Silivri Organik Çiğ Köfte de ikinci durağınız olsun.

Böylece gelsin hidayet ve hayat bayram olsun!

Afiyetle vesselam.

Silivri Organik Çiğ Köfte
Piri Mehmet Paşa, Piri Mehmet Paşa Mahallesi Yoğurthane Sok, Gümüş Apt No:2 B, 34570 Silivri/İstanbul
Tel: +902127282740

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir