YEMEK ANSİKLOPEDİSİ

Haşhaş Nedir?

Bu toplu iğne başı kadarcık, minik tohumun hikmeti sayısında saklıdır. Yani, haşhaşın gerçek tadını almak için haşhaşlı unlu mamullerin çoğuna katılan haşhaş ölçüsü bardakla verilmelidir. Haşhaş tohumunun, baharat kategorisinden, yağlı tohum kategorisine neredeyse geçmiş olmasına şaşmamak gerek.

Haşhaşın en yaygın olarak yetiştirilen türü olan, açık, parlak siyah renkli olanı, dünya çapında haşhaş tüketiminin büyük bir kısmını karşılamaktadır. Kirli beyaz renkli haşhaş, Hindistan’da ve Kuzey Afrika’nın bazı bölgelerinde yetiştirilmektedir ve tadı siyah haşhaştan çok da farklı değildir, hatta bence bu iki haşhaş arasındaki fark yalnızca renktir.

Hollanda’da, “super-blue” tabir edilen en pahalı, iri siyah haşhaş tohumu yetiştirilmektedir; Avustralya ve Kanada’da da çok makul fiyatla kaliteli haşhaş üretimi yapılmaktadır. Haşhaş üretimindeki muhtemelen tek sınırlayıcı etken, haşhaşın uyuşturucu opium maddesinin kaynağı olması nedeniyle kazandığı kötü şöhrettir. Aslında, uyuşturucu elde etmek amacıyla yetiştirilen haşhaş türleri, mutfakta kullanılmak üzere yetiştirilen türlerden farklıdır; ancak devletler bu konuda genellikle tepkilidir ve haşhaş türlerinin hepsinin üretimini yasaklarlar.

Mutfağa girip bakacak olursak, haşhaşın antik çağdan beri ekmeğe ve unlu mamul türlerine çeşni olarak katıldığını görürüz. Büyük miktarda kullanılacağı zaman haşhaş öğütülüp eşlik ettiği tatları, özellikle de tatlı tatları gayet başarılı şekilde ileten bir malzeme haline getirilir. Ortaçağa ait reçetelerin bazılarında, mercanköşkün ezilip haşhaş ve balla karıştırılmasıyla elde edilen harcın keklere katılması ya da kurabiyelerin içine dolgu maddesi olarak konulması belirtilir.

İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız:
Kimyon Nedir?
Fesleğen Nedir?
Lavanta Nedir Yemeklerde Nasıl Kullanılır?
Limon Otu (Lemon Grass) Nedir?

3 thoughts on “Haşhaş Nedir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir