Bunları BilelimGURME NOTLARI

Tarihteki Önemli İsimler Kahvaltıda Ne Yiyordu?

Belli gıdaların beyin gelişimini ve hafızayı beslediği çok bilinen bir gerçek. Kahvaltıyı atlamıyor ve güne sıkı bir öğün ile başlıyorsanız yalnız değilsiniz. Ünlü politikacılar, sanatçılar ve tarihin akışını değiştiren bilim adamları da aynı sizin gibi yapıyor. Peki tarihe damga vuran bu önemli insanların güne nasıl başladıklarını, kahvaltıda neler yediğini hiç merak ettiniz mi? Einstein, Gandi yada Mozart kahvaltısını nasıl yapıyordu. Gelin beraber bakalım.

Victor Hugo

Gün doğarken uyandıktan sonra iki çiğ yumurtadan oluşan kahvaltısını yapar ve tekrar çalışmaya başlamadan önce soğuk bir fincan kahve içerdi. Bugün başta Paris olmak üzere dünyanın çeşitli şehirlerinde adını ünlü yazardan alan pek çok kafe bulunuyor.

Mahatma Gandi

Bir et yemez olan Hindistan’ın milli lideri, ”Etyemezliğin Ahlaki Temeli” adlı kitabın yanı sıra bu konuda bir çok makale de yazdı. Londra’da yaşarken, oruç tutmadan birkaç yıl önce Gandi, güne sağlıklı kahvaltıyla başlardı. Kahvaltıda, yulaf lapası, keçi sütü ve kakaodan oluşan sade bir kahvaltıdan keyif alırdı. Gandi için, taze meyve suları da anlık bir enerji kaynağıydı.

Albert Einstein

Tarihteki en parlak zihinlerden birine sahip olan Einstein, kahvaltısından kızarmış yumurtayı eksik etmezdi. Ünlü fizikçinin evindeki kahyasının anlattığına göre, neredeyse her sabah iki tane kızarmış yumurta yiyordu. Einstein’in kahvaltısında mantar ve bal da yer alırdı. Ünlü fizikçi gün içinde düzenli kısa uykulara yatar ve her gün mutlaka yürüyüş yapardı.

Wolfgang Amadeus Mozart

Mozart bir protein severdi. En sevdiği yiyeceklerden bazıları mersin balığı ve sığır eti yahnisiydi. Mozart, eşine yazdığı bir mektupta ”gece rahat bir uyku çektikten sonra, sadece arkadaşım Primus’un yanında getirdiği besili horozun yarısını yemenin tadını çıkrattım” diye yazıyor. Mozart’ın sevdiği bu kısırlaştırılmış horozlar bir zamanlar lüks bir yiyecek kabul ediliyordu.

Winston Churchill

İngiltere Başbakanı Sir Winston Churchill’in kahvaltıyla ilgili şu sözleri bilinir. ”Son bir kaç yılda karımla 2-3 kere beraber kahvaltı yapmayı denedik ama o kadar başarısız olduk ki, denemekten vazgeçtik.” Bu sözlerle kahvaltıya mı yoksa karısına mı daha büyük haksızlık yaptığı tartışılır! Churchill, sabah kahvaltısının iki ayrı tepside sunulmasını istiyordu.

Br tost, reçel, tereyağı, kahve, süt, yumurta, tercihen tavuk, greyfurt dolu bir kap, turuncu kabak, viski soda ile mükellef bir kahvaltıyı seviyordu. Bu ziyafeti ise purosunu tüttürerek taçlandırırdı.

Thomas Edison

Fonograf, ampül, hareketli resim, akü, elektrikli kalem, elektrik jeneratörü… Edison’un buluşlarından bazıları. Kahvaltı alışkanlığı ise, 20’li yaşlarda taşındığı New York’ta keşfettiği sıcak elmalı çörek ve sıcak bir fincan kahve idi. Yeni kıtada gençliğinde tanıştığı elmalı tatlılardan hiç vazgeçmediği bilinir.

Nicola Tesla

Dizel motorların kaşifi Tesla ateşli bir vejetaryendi. En sevdiği yiyecek patatesti ve sadece haşlanmış yemekler yemeği severdi. Kahvaltı da masasından patates, çeşit çeşit sebzeler, süt, bal ve ekmek eksik olmazdı. Sağlıklı yaşam için söylediği şu söze ömrü boyunca sadık kalmıştır: ” Bize hizmet eden vücudumuza neden taşıyabileceğinden fazla yük yüklemek yanlıştır. Ben günde iki öğün yiyorum ve asitli gıdaları hiç bir zaman tüketmiyorum.”

Kristof Kolomb

Kolomb kahvaltısında mayasız, sert ve kalın bir ekmek tüketirdi. Bunu tercih etmesinin nedeni uzun süre bozulmamasıydı. Ekmek dışında kahvaltıda, kurutulmuş baklagiller (özellikle mercimek ve fasulye) gemideki tercihleri arasındaydı. Amerika’nın keşfiyle Kolomb’un Avrupa’yı turp, soğan, sarımsak ve havuçla tanıştırdığını da belirtmek gerekir.

Dobra Gül

Gittiği yerler kim olduğunu bilmez. Dobra dobra yazar. 7 kuşak Bolu Mengen'li. Sevdiğini çok sever, sevmediğinin üstünü çizer. Dikkat! Gerçek gurme! Mekanların korkulu rüyası.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir