Gurme HaberGURME NOTLARIVideo

TRT’nin “Yiyeceğin Serüveni” Belgeseli Çok Güzel. İzleyin.

TRT Belgesel kanalında uzun zamandır bizim de gönlümüzden geçirip “keşke birileri yapsa” dediğimiz bir seri var: Yiyeceğin Serüveni.

Bir yiyeceği üretim aşamasından ele alıp, fabrikada işlenişini gösterip sonrasında da nasıl piyasaya, marketlere nihai ürün olarak gittiğini gösteriyor.

Üstelik tüm çekimler Türkiye’de… Yeme içmeye ilgi duyan herkesin keyifle izleyeceğini düşünüyoruz. Tek eleştirimiz arada yemekleri tadan, kameraya oynayan kıllı bıyıklı (muhtemelen çekim ekibindeki) abilerin yerine daha cici bir casting sağlanabilirdi ama bu da iyidir. (Biz bütçeler ve bütçeler diye düşündük…)

Tüm seriyi Youtube’dan izleyebilirsiniz. (Aşağıda bağlantısını bırakıyoruz…)

  1. Bölüm – Tavuk
  2. Bölüm – Fındık
  3. Bölüm – Ekmek (İyi Seyirler)

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir