Türk Kahvesi ve Yancıları

Efendim, eğer dar bir zamanda tüketmeyecekseniz – ki çirkindir dar zamanlarda sevdiğini söylemek- bir kahvenin yancıları olmazsa olmazlarıdır.

Peki nedir bu yancılar?

 • Su
 • Çikolata
 • Likör
 • Sohbet

Su, kahveden önce mi içilir sonra mı içilir tartışmaları süredursun, çikolata konusunda “Bitter Çikolata” bizce kahvenin yanında alkış alır. Likörde ise “Nane Likörü“, hadi biraz daha bitkisel olsun derseniz “Jagermeister“, fantazi yapacağım derseniz rum kategorisine giren “Malibu” iyi gider.

Su konusuna geri dönecek olursak, sunumu ile beni şaşırtan iki yer var. Bir tanesi Beyoğlu’nda “Oh La La Beatrice“i ile ün yapmış J’adore. Diğeri ise Mimaroba’daki Seyran Pastanesi. J’adoreda su cam sürahide ve içinde bekletilmiş nane yaprakları ile servis edilir. Yanınızdakine; “Roma’da mıyız? Viktoryan stili bir hayatımız mı var? Arkadaşım, aloo?” dedirtir. Kahve yanına bir deneyin bakalım, bir de gözünüzü kapayın. Yaa.

Seyran’da ise su içerisine buz atılır. Ancak bu buz bildiğiniz buzlardan değildir.  Nane liköründen yapılmadır. Nane likörlü buz, yavaş yavaş rengini salar suya. İçersiniz.

Hem göze, hem damağa.

Oh!

Son olarak; Türk kahvesi yalnızken gitmez. Yalnız gitmesi için filozof, yazar falan olmanız gerekir ki zaten o zaman Espresso içersiniz.

Başka yancıları olduğunu söyleyen varsa aşağıda yorum kısmına beri gelsin.

Vesselam.

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor ve yazıyor. 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" 2014 - "Social Media for Real" 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" kitaplarının yazarı. ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'dan bu yana Kültür TV'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlıyor ve sunuyor.

One thought on “Türk Kahvesi ve Yancıları

 • 31 Mayıs 2018 tarihinde, saat 02:23
  Permalink

  Kahvenin en güzel yancısı fındıktır bence. Hele ki sek içiyorsanız kahveyi benim gibi fındıkla harika bir ekip olur kendisi. 😊

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir