Gurme Tefsiri

Türk Kahvesi ve Yancıları

Efendim, eğer dar bir zamanda tüketmeyecekseniz – ki çirkindir dar zamanlarda sevdiğini söylemek- bir kahvenin yancıları olmazsa olmazlarıdır.

Peki nedir bu yancılar?

  • Su
  • Çikolata
  • Likör
  • Sohbet

Su, kahveden önce mi içilir sonra mı içilir tartışmaları süredursun, çikolata konusunda “Bitter Çikolata” bizce kahvenin yanında alkış alır. Likörde ise “Nane Likörü“, hadi biraz daha bitkisel olsun derseniz “Jagermeister“, fantazi yapacağım derseniz rum kategorisine giren “Malibu” iyi gider.

Su konusuna geri dönecek olursak, sunumu ile beni şaşırtan iki yer var. Bir tanesi Beyoğlu’nda “Oh La La Beatrice“i ile ün yapmış J’adore. Diğeri ise Mimaroba’daki Seyran Pastanesi. J’adoreda su cam sürahide ve içinde bekletilmiş nane yaprakları ile servis edilir. Yanınızdakine; “Roma’da mıyız? Viktoryan stili bir hayatımız mı var? Arkadaşım, aloo?” dedirtir. Kahve yanına bir deneyin bakalım, bir de gözünüzü kapayın. Yaa.

Seyran’da ise su içerisine buz atılır. Ancak bu buz bildiğiniz buzlardan değildir.  Nane liköründen yapılmadır. Nane likörlü buz, yavaş yavaş rengini salar suya. İçersiniz.

Hem göze, hem damağa.

Oh!

Son olarak; Türk kahvesi yalnızken gitmez. Yalnız gitmesi için filozof, yazar falan olmanız gerekir ki zaten o zaman Espresso içersiniz.

Başka yancıları olduğunu söyleyen varsa aşağıda yorum kısmına beri gelsin.

Vesselam.

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

3 thoughts on “Türk Kahvesi ve Yancıları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir