Gurme Haber

Türkiye’nin İlk Rakı Tadımı Mehmet Yalçın’la İncirli Şaraphane’de

Millî içkimiz rakının en iyileri hangileri? Hangi rakı, nasıl içilmeli? Rakıya buz konmalı mı, konmamalı mı? Rakının en iyi mezesi nedir? “Göbek rakısı” diye bir şey gerçekten var mıdır? Meşe fıçıda yıllanmak, rakıya bir özellik katar mı?

Bu ve bunun gibi rakıyla ilgili merak edilen pek çok sorunun cevabının verileceği Türkiye’nin ilk “rakı tadımı”, 18 Mayıs Çarşamba akşamı 19.00’da, Kuruçeşme’deki İncirli Şaraphane’de yapılacak. Türkiye’nin en iyi 12 rakısının ve 2 yabancı anasonlu içkinin karşılaştırmalı olarak tadılacağı 2 saatlik seansta, rakılara çiroz, ançüez, tarama, peynir ve beyaz leblebi gibi klasik mezelerin yanı sıra, sürpriz tadlar da eşlik edecek.

Gusto Yayın Yönetmeni Mehmet Yalçın’ın yönetimindeki tadımda, Türkiye’nin en tecrübeli içki uzmanlarından, uzun yıllar Tekel’in rakı, likör, kanyak ve şarap fabrikalarının müdürlüklerini üstlenmiş olan Kerim Yanık da bulunacak ve rakı ile ilgili bilinmeyenleri gün yüzüne çıkaracak. Rakının kalitesini belirleyen kuru üzüm ve anasonun farklı çeşitleri tadılacak, rakının uluslararası benzerleri Uzo ve Pastis gibi içkiler de tadıma dahil edilecek. Rakı ve meyhane kültürü ile ilgili bir belgesel film de gösterilecek.

mehmet-yalcin

Tadımın ardından, dileyen konuklarla birlikte İncirli Şaraphane’nin üst katındaki Girit mutfağı restoranı Kydonia’da fiks menülü bir yemek de alınacak.

Her katılana Türkiye’deki en değerli rakı ile ilgili en değerli kaynak olan Rakı Ansiklopedisi’nin armağan edileceği ve “Rakı Tadımı” sertifikasının da verileceği Gusto Rakı Tadımı için kontenjan 30 kişiyle sınırlıdır. Katılım bedeli, kişi başına 200 TL’dir. Katılım bedeline Kydonia’daki yemek dahil değildir.

Tadıma katılmak isteyenlerin Gusto’nun 0212 237 01 12-237 01 17 ve 0545 353 96 70 numaralı telefonlarından Sezgin Bolat’ı aramaları rica olunur.

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir