Diğer ListelerGURME NOTLARILİSTELEROdaTV Yazıları

Marmaris’te Harbiden Nerede, Ne Yenir?

Malum yaz yaklaşıyor. İki zor yılın ardından tek tesellimiz, güneşli günleri beklemek, deniz ve kuma bir an evvel kavuşmak. Hayatın zorluklarını tatil ile aşabilmek, unutabilmek, tabii bir de paramızın karşılığını alabileceğimiz yemekler yemek. Kulağa tatlı ve yakın hedefler gibi geliyor değil mi?

Yıllar içerisinde Türkiye’de birçok yeri gezdim. Zamanla da gezdiğim yerlerde bulduğum lezzet noktalarını derledim ve bu mekanların öne çıkan lezzetleri hakkında notlar aldım. Şöyle arşivlerime göz atarken yazlık mekanlardaki dosyaları da raflardan çıkardım. Hadi bu kez Marmaris’e götüreyim sizi. Marmaris’de nerede ne yenir bir bakalım. Ayrıca Marmaris’e gitmişken en çok dikkatimi çeken, yazmaya değer gördüğüm yerleri de sizlerle paylaşayım.

BALIK ÇORBASI

Liman Restaurant, Ömer’in Yeri, Marmaris

Marmaris sahilde deniz ürünleri ile öne çıkan restoranın bence hafızada en çok yer eden ürünü terbiyesiz, bol taneli, löp (levrek) etli, maydanozlu balık çorbası. Mezeleri, balıkları, hizmeti hepsi başarılı ama Türkiye’de çok az yerde iyi balık çorbası bulabildiğimiz için Liman Restaurant’ın balık çorbasını özellikle not almışım. Masanıza gelen balık çorbasının üzerine biraz yağ ve pul biber de isteyin ki çorbanız biraz neşelensin, rengi gelsin. Sonrasında limon, karabiber, tuz eklemek ise sizin zevkinize kalmış.

Liman Restoran – Ömerin Yeri
Tepe mah Yat Limanı, Barbaros Cd. No 25, 48700 Marmaris/Muğla, Türkiye
Tel: +902524126336

SULU KEBAP

Muğla Köfte ve Çorba Salonu, Marmaris

Kendisini ilk gördüğünüzde “Hadi canım bu bildiğin et haşlama işte!” diyeceğiniz bu lezzete Muğla Köfte ve Çorba Salonu sulu kebap ismini vermiş. Lakin Nuri Usta 15 yıldır bu işi yaptığı için o ne derse doğrudur demek en iyisi. Sulu kebap tam 8 saat kısık ateşte haşlanan bir et ve onun içinde haşlandığı su ile masanıza servis ediliyor. Eti kemiğinden kolayca ayırıp suyun içinden çatalla bölerek yiyor, üstüne de etin suyunu şifa niyetine kaşıkla veya çukur tabağı kafanıza dikme suretiyle midenize gönderiyorsunuz.

Bu arada etin suyuna istediğiniz hileyi yapabileceğiniz aygıtlar da masanıza konulmuş. Sarımsaklı su, limon, karabiber, pul biber, dilerseniz taze/turşu acı biberler bunlardan bazıları… Yani sulu kebabınız fanteziye oldukça açık.

Muğla Köfte ve Çorba Salonu Marmaris’e giderseniz mutlaka uğramanız gereken noktalardan biri. Yalnız mekana öğleden sonraya kalmadan gitmenizi tavsiye ederim. Sulu kebap bitmiş olabilir. O zaman da sadece köfteye kalırsınız.

Muğla Köfte ve Çorba Salonu
Tepe 6 sok. No:6 Marmaris – Muğla
Tel: (0252) 412 65 71

ET DÖNER

Rota Barış Usta, Netsel Marina, Marmaris

Türkiye’de başlı başına farklı bir kategoride et döner yapan bir yer Rota Batış Usta. Lezzeti, kesimi, sunumu her açıdan alıştığınız, bildiğiniz dönercilerden farklı. Ateşin başında genelde Barış Usta oluyor. Et dönerini kömür ateşinde pişiriyor. Bu zaten lezzeti farklı kılan ana unsurlardan biri. Barış Usta’ya etin nereden geldiğini soruyoruz. “Manisa ve bazen de Aydın’dan getiriyorum.” diyor ve ekliyor “Aydın’dan et geldiği zaman dönerin lezzeti daha iyi oluyor.”

Barış Usta’nın daha önce Marmaris sahilde et/balık bir restoran tecrübesi de olmuş ama işler istediği gibi gitmemiş. O da en son dönercilikte karar kılmış. Önceki restoran tecrübesinin izlerini porsiyon dönerin yanına hazırladığı salatanın nüanslarında görebilirsiniz.

Dönerin eti az tuzlu, ideal yağlı, çok az miktarda da koyun eti ve yağı içeriyor. Dediğim gibi et döner ateşinde pişiyor. İşte bu yüzden de Türkiye’nin farklı lezzete sahip, ekol dönerlerinden biri ortaya çıkıyor. Marmaris’e giderseniz Netsel Marina’daki Rota Barış Usta’ya mutlaka uğrayın. Barış Gürbüz’e (Barış Usta) de bizden çok selam söyleyin.

Rota Barış Usta
Netsel Marina, Marmaris, Muğla

TÜRKİYE’NİN EN ANTİ-KAPİTALİST LOKANTASI

Yiğit Lokantası, Hacı’nın Yeri, Marmaris

Bu mekanı ilk kez 2017 yılında ziyaret etmiştik. O gün şöyle not almışız: “Mekanın ismi: Yiğit Lokantası, Hacının Yeri. Lokasyon: Marmaris Merkez. İskender Kebap’ın porsiyon fiyatı: 4 TL. 1,5  porsiyon 6 TL. 3 kap yemek 5 TL. (Yıl 2017 Mayıs, Amerikan Doları 3,58 TL.) Burası inanılmayacak ölçüde ucuz bir lokanta. Ancak ‘ucuz’ kelimesi zihninizde ‘kalitesiz’ kelimesine eşleşmesin! Şöyle izah edelim. Pideler (kır pidesi değil) 4 TL.”

Muhtemelen fiyatlar şu anda bu şekilde değildir ama Türkiye’de hala en ucuz yemeği burada yiyebileceğinize emin olabilirsiniz. Fiyat politikası, yemeklerinin kalitesi, insanların bu mekana ilgisi ve yarattığı algı ile ne olursa olsun sosyolojik açıdan tez konusu olması gereken, haber değeri taşıyan bir lokanta. Çünkü şu anda yeme-içme sektöründe bütün doğru bildiğimiz fiyat politikalarını yerle bir ediyor. Paraya, emeğe, lezzete ve insanlığa herkesten farklı bir söz söylüyor. Ben hayatım boyunca böyle bir “Anti-Kapitalist” restoran görmedim. Aynı kalibrede bir benzeri olsa olsa Türkiye Büyük Millet Meclisi restoranı olabilir.

Bu yıl (2022) fiyatları ne oldu bilemem. Giderseniz bana da bildirirseniz çok sevinirim.

Hacı’nın Yeri – Yiğit Lokantası
Çamdibi Mh., Ulusal Egemenlik Cd. 12:00AM No:53, 48700 Marmaris/Muğla
Tel: (0252) 412 24 77

UYKULUK

Yılmaz Usta Kokoreç Arabası

Marmaris-Datça yolu üzerinde 15.km’deki pazar alanının olduğu yerde (Datça’ya giderken) sağda kalan eski bir servis aracını minik bir büfeye dönüştürmüş olan Yılmaz Usta’nın kokoreçi başarılı. Ancak uykuluğu kokoreçinden daha da başarılı.

Özellikle uykuluk yemek isterseniz, Yılmaz Usta’yı arayıp bir saat önceden haber vermeniz gerekiyor.  

Yılmaz Usta Kokoreç
Datça Yolu 15.km. Değirmenyanı Hisarönü Mah. Marmaris / Muğla
Tel: 0534 6341977

Marmaris'te Uykuluk Nerede Yenir?

*Bu arada geçen hafta yazdığım yol üstü lezzet durakları yazımda da bahsettiğim gibi Ula’daki Akçapınar Tostçusu’nu da ziyaret edip tostundan yemenizi öneririm. Marmaris merkeze sadece yarım saatlik mesafede. 

En one çıkan lezzetlerde ve nerede ne yenirden haberdar olmak istiyorsanız HarbiYiyorum Youtube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir