Diğer DürümlerDürümGURME NOTLARINE YİYELİMNEREDE YİYELİMTürkiyeÜmraniye

Ümraniye’de En İyi Arap Döneri Nerede Yenir? Şam Restoran, Ümraniye, İstanbul

Suriye Usulü Özel Lavaşta Soslu Tavuk Döner – Şam Restoran, Ümraniye

Şimdi Arap döneri diye bir şey var mı diyeceksiniz? Olmaz mı? Elbette, var! Şavarma, Şuvarma diye de bir ismi var hem de. Çevirme anlamına geliyor. Genellikle tavuk dönerden yapılıyor. Bu tavuğu bir güzel soslayıp şişe geçirdikten sonra çeviriyorlar, kesip sunuyorlar. “Bildiğimiz tavuk döner işte bu yahu!” diyebilirsiniz lakin olay öyle sandığınız gibi basit değil. Şam Restoran bu bağlamda Ümraniye’de kelimenin tam anlamıyla “Suriye Lezzetleri” sunduğu gibi döneri ile de bize “Arap Döneri” şeklinde adeta “Arap Baharı” yaşatıyor.

Peki Nedir Arap Dönerini Farklı Kılan Özellikler?

Bir dönerin Arap döneri olması için belirli kriterler var. Mesela önce o dönerin ekmeğine/lavaşına bakacaksınız. Suriyelilerin balon gibi üstü kahverengi altı beyaz renkli olan bir ekmekleri vardır. Ortasını açıyorsunuz ve ne yemek istiyorsanız içine sarıp dürüm ediyorsunuz. Bu lavaş tam olarak bir lavaş da değil hani, bizim tombik pide ile lavaş arası segmentte bir ekmek. İşte özellikle bu ekmek/lavaşın içerisine “Falafel” koyduğunuz zaman harika oluyor. Ama biz Şam Restoran’a gittiğimizde öncelikle bu ekmeği bulduğumuz için sevindik. Sonra da içine tavuk dönerlerinden koydurttuk.

Gelelim ikinci farklılık yaratan kritere… Suriyelilerin mayoneze benzeyen ama aslında mayonez olmayan, yoğurtla yumurtayla yaptıkları bir sosları var. Bu sosu o özel Suriye lavaşının içine sürüp de tavuk döner ile hemhal edince olay boyut değiştiriyor ve karşımıza “Arap Döneri” çıkıyor. Ayrıca acı severseniz Şam Restoran’da yine bu yoğurtlu sosun bir de acılı versiyonu var, onu da bu özel lavaşlarının içine sürüyorlar. O zaman olay daha da bambaşka bir hal alıyor. Yani işte bu özel soslarla ve özel Suriye ekmeği/lavaşı ile sunulan dönere biz bu yüzden “Arap Döneri” diyoruz.

Suriye Lokantası

Gelelim üçüncü farklılık yaratan kritere. Dostlar! Şam Restoran’da çalışanlar gerçek Suriyeli. Sosyal medyada paylaşınca ırkçılık yapan ve faşizan söylemlerde bulunan çok oldu lakin biz her daim lezzetin ve farklı tatların sizlere aktarımının peşindeyiz. Bir lezzeti ve mekanı paylaşırken dil, din, ırk gözetmiyoruz. O yüzden bu lokantanın Türkiye’de vergisini veren bir Suriye Lokantası olduğunu bilip öyle gidin.

Şimdi gelelim bu dönerin bir de Şam Restoran’daki sunumuna… Efendim şefimiz bu lavaşı yukarıda bahsettiğimiz soslarla donatıp sonrasında bunu tıpkı “Beyti” gibi kesiyor ve tabağa yayıyor. Etrafına da havuç v.b. nevaleler ve yine Suriye ekmeğinin içine koyduğu sosları bırakarak masanıza servis ediyor. Buyrunuz size Ümraniye’de gerçek bir Suriye restoranında farklı bir döner lezzeti ve deneyimi.

İşte biz bu anlamlı farklılıkların ve lezzetlerin peşindeyiz ey güzel yiyenler! Yemeğin, lezzetin birleştiriciliğinde buluşmaya ant içmiş bizler için bu konudaki tüm ayrıştırıcılığı ayaklarımız altına alıyor ve lanetliyoruz!

Ümraniye’ye giderseniz kendinizi farklı bir ülkenin bizdekine benzer içerikli ama farklı lezzeti ile şımartın bakalım!

Afiyet olsun.

Şam Restoran
Adres:
Namık Kemal, Cengiz Topel Cd. no:36, 34762 Ümraniye/İstanbul
Tel: +905538777401

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir