PideÜmraniye

Ümraniye’de Karadeniz Pidesi Nerede Yenir? MÇC Lider Pide, Ümraniye, İstanbul

Yıl 1998. Annem “Kalk!” dedi. “Baban yeni bir pideci bulmuş Ümraniye’de, bizi oraya götürecek. Hem de Karadeniz Pidesi…” Ergen üniversite öğrencisi olarak böyle şeylere hayır diyemeyecek durumda olduğumuz için hemen giyindik tabii. Normalde bizim aile yemekleri Kadıköy’de Ekspress İnegöl Köftecisi‘inde idrak edilir ama bu sefer pide lafzı kulağa çok cazip gelmişti.

18 yıldır gittiğimiz yeri 18 yıl sonra yazmak da buna denir işte! Oysa ki Lider Pide bizim ergenliğimizi şekillendirmiştir. Nasıl mı? Ye bak o pideyi ergenken ne oluyorsun. (Sivilce garantili yemek) İşte o zamandan bu zaman Ümraniye’de toplam 3 şubeye ulaşmış durumda Lider Pide. Kaç ergeni yetişkin yaptı, varın siz düşünün.

Vakti zamanında nasıl ki Kasımpaşa’ya Antalyalılar göç etmişse, Karadeniz’den de Ümraniye göç almış. 1991 yılında MÇC Lider Pide’yi kuran Ahmet Zor da bunlardan biri. Vefatı ardından oğlu Metin, Çetin ve Cemil Zor işi sırtlanıyor. İşte Lider Pide‘nin başındaki MÇC de oradan geliyor.

Efendim rahmetli Ahmet Zor “Lezzet ve damak tadı, ustalık ve sunumla bütünleşmeli!” şiarını çocuklarına aktarıyor ve bu dünyadan ebediyete intikal ediyor. İşte evlatları da şimdi bu minvalde hareket etmeye çalışıyor.

Ümraniye'de Karadeniz Pidesi Nerede Yenir? Lider Pide

Peki pideler nasıl? Efendim burası bir Karadeniz pidecisi. Yani pidenizi ister yuvarlak, isterseniz uzunlamasına formda alabilirsiniz. Bütün malzemeler Trabzon’dan. (Zaten buradan olmadığı çok belli) Biz ergenliğimizden beri genelde uzunlamasına ve kavurmalı söylüyoruz. Üstüne de sek yumurta sarısı. İçerisine de iki parça tereyağ bırakıyorlar. Eşlikçilerimize de başka pide çeşitlerinden söylemesini salık veriyoruz ki onlarınkinden de otlanabilelim. Lakin en yalın haliyle kavurmalı, bir etoburun hamur takviyeli rüyası. Lezzeti ise kapağının altında. Bir de bandıra bandıra yemesinde…

Elbette Lider Pide’nin pideleri için bazı eleştiriler de yok değil. Hani bizde her türlü hamurun ince açılanı makbul ya. Burada da hamurun kalınlığından dem vuruluyor. Bu bakış açısı bir nebze doğru aslında. Lider Pide’den çıkınca hamuru ısırmak için ağzını kocaman açanlardan çıkışta başı ağrıyan yok değil. Yorucu yani. Ancak bu kadar bol malzemeli pidelerin de baklava hamurunda sunulmasını beklemek edepsizlik olacaktır. MazAllah tereyağı ile gevşeyen o kavurmalar alttan yere düşüverir vallahi!

Eh adamlar işin uzmanı! En iyisi ayağını yorganına göre uzatmak.

Yorganı kalın bulursanız siz de hiç çekinmeden bizim gibi yapın. İçeriğe duble malzeme isteyin. Nasıl olsa temel sağlam.

Tüm Temel’lere selam! Pideye bandırmaya devam…

MÇC Lider Pide Ümraniye

MÇC Lider Pide
Tepeüstü Mahallesi, Poyraz Caddesi, No 36, Ümraniye, İstanbul
Tel: 0216 3145112

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

One thought on “Ümraniye’de Karadeniz Pidesi Nerede Yenir? MÇC Lider Pide, Ümraniye, İstanbul

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir