KurabiyeKuzey MakedonyaNE YİYELİMNEREDE YİYELİM

Üsküp’te En İyi Acıbadem Kurabiyesi Nerede Yenir? Rigara Slatkarnica, Üsküp, Kuzey Makedonya

Acıbadem kurabiyesi, sevenleri çok sever; sevmeyenleri de baştan eler, hiç sevmez. Üsküp’te çok meşhur. Seveni de çok. Burası klasik bir pastane özellikle de acıbadem kurabiyesi ile ön plana çıkıyor. İsmi: Rigara Slatkarnica. (Tabelada Kiril alfabesi ile yazıyor ama okunuşu aynen bu şekilde.)

Şimdi bizim için acıbadem kurabiye ve Rokoko Eyüp’teki Akman Pastanesidir. Ötesi de yoktur. Lakin Üsküp’teki Rigara Slatkarnica isimli otantik pastane de bu kurabiyede hem üstünleşiyor, hem de farklılaşıyor. Peki nasıl diyeceksiniz.

Anlatalım.

Hanımlar, beyler; buradaki acıbadem kurabiyesi içerisinde kaymak var. Bu da bu kurabiyeye daha yumuşak bir doku katmakla birlikte aynı zamanda yeni bir lezzet de kazandırmış. Ayrıca kaymak tam da çatlamış toprak görüntüsüne sahip kurabiyelerin birleşim yerinde olduğu için, doğrudan ortalarda bir yerde “Merhaba!” diyerek bizleri şaşırtıyor.

Dışarıdan bakınca vitrinde bir sürü kurabiye, pastane ürünü olan bu mekanın diğer ürünlerini deneyince neden bu ürününün ön plana çıktığına hak veriyorsunuz. İşte rabbim de yardım ediyor ve bazı mekanlar çoğu zaman sadece bir üründen parlayıveriyor. Burada da acıbadem kurabiyesi mekanın lokomotifi ve dahi alamet-i farikası olmuş. Böylece yıllar yılları devirmiş ve bu pastane 1969 yılından bugüne kesintisiz hizmetini sürdürmeyi başarmış.

Yani yemeden önünden geçmeniz neredeyse imkansız. Sadece tabelada Kiril alfabesi olduğu için biraz geri basabilirsiniz. Geri basmayın! İçeri girin ve parmağınızla göstererek “Bana iki tane şundan ver.” diyin.

Üsküp’te birçok yeri keşfettiğimizi sıkı takipçilerimiz bilirler. Kuzey Makedonyada hem Türk mahallesinde hem de Makedonların yaşadığı Hristiyan mahallesinde keşfedilecek çok lezzet var. Lakin Rigara Türk mahallesinde bir kafede oturup kahve ile tadımını yapabileceğiniz, ya da ayaküstü gömebileceğiniz acıbadem kurabiyeleri ile herkese göz kırpıyor. Üstelik simit-poğaça yiyeceğiniz yere çok ama çok yakın.

*En yeni lezzet ve mekan keşiflerimiz için Harbiyiyorum Instagram hesabımızı takip edin.

Biz gittiğimizde Rigaralı abiler Türkçe konuşmuyorlardı ama yine de vücut dilimizle anlaşmayı başardık.

Nostaljik atmosferi, eski dekoru ve öne çıkan ürünü acıbadem kurabiyesi ile öne çıkan bu mekanı Üsküp’teki rotanıza mutlaka alın.

Bu arada denemek isterseniz eğer, bu mekanın Trileçesi de oldukça başarılı. Bizdekiler gibi şekere boğmamışlar.

Kuzey Makedonya gezginlerine ve keşif ehline selam.

Sağlığınız ve keyfiniz bol olsun.

Not: Bu yazının İngilizce versiyonu da var.

Rigara Slatkarnica
Arhiepiskop Angelarid No:8, Skopje 1000, Kuzey Makedonya
Tel: +38923222853

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir