Et HaşlamaEt YemeğiKuzey MakedonyaNE YİYELİMNEREDE YİYELİM

Üsküp’te En İyi Gulaş (Beef Stew) Nerede Yenir? Kosmos Kebabchilnica, Üsküp, Kuzey Makedonya

Konum: Üsküp Türk Çarşısı. Çarşının yukarılarına doğru yürüyorsunuz ve karşınıza sağda “Kosmos Kebabchilnica” çıkıyor. Yani Kosmos Kebapçılık. İşte tam burada dışarıya taşmış vitrinde, köfteleri (Ćevapi) kavimler göçü gibi sağdan sola süren, sonra aynı şekilde soldan sağa deviren; Hz. Musa misali önündeki dağ gibi köfte denizini bir sağa bir sola yaran ateşbaz bir abi görecekseniz. İşte bilin ki Üsküp’te burada iyi (Ćevapi) köfte yiyebilirsiniz. Lakin burayı asıl anlamlı kılan ve bizim de ayıla bayıla yediğimiz, Üsküplülerin ismine “Gulaş” dediği bir et yahnisi var ki bugün işte tam olarak bu yemeğe methiyeler düzeceğiz.

Lakin bir iki hususu yere indirmemiz lazım.

Üsküp’te “Simit Poğaça” yemek için Bizim Kasaba Börekçisi‘ne vakit ayırdınız diyelim. Aynı şekilde köfte yemek için de Üsküp Türk Çarşısı girişindeki “Destan“da vakit harcadınız. O halde Kosmos’a sadece bu efsane gulaşı yemek için harekete geçmenizi öneririz. Zira bu yemek (beef stew) bütün övgüleri fazlası ile hak ediyor. Ha diyeceksiniz ki “Ben bu Kosmos isimli mekanın girişinde, ızgaranın üstünde helmelenmiş, ayrıca Kuzey Makedonya’nun ulusal yemeği olan güveçte kuru fasulye Tavče gravče de gördüm. Ondan da yemeyeyim mi?”

“Elbette yiyin. Hatta bu mekana sadece bu ikisi için gelin. Ama öncesinde Makedon köftelerinizi Destan’da taam eyleyin lütfen.” deriz.

Buraya kadar anlaşıldı ise,

Şimdi;

Kosmos Kebabchilnica, klasik bir Kuzey Makedonya lokantası sevgili gastronotlar. Yani halk da gelip burada yemek yiyor. Sağda iki-üç masa, solda vitrin ızgara, önde bir meze dolabı, arkada salonun derinleştiği yerde yine masalar… Üsküp halkı ne yerse yesin ortaya yine Makedonların meşhur salatası olan Şopska‘dan burada da söylüyor. Üstüne peynir rendelenmiş bu salata bizce bizim salatalar kadar etkili değil ama yeşilliktir yiyelim diyoruz tabii.

Sıra geliyor bizim meşhur “Gulaş”a…

İçerisinde saatlerce pişmiş bir biftek ama suyu öyle bir yoğunlaşmış ve suyun yüzeyini öyle bir kremamsı tabaka kaplamış ki sizde yarattığı ilk duygu bu yemeğe ekmek banmak oluyor. Gerçekten de masanıza konan o ekmekler de boşa değil hani. Duygusal zekanız yüksek ise hemen bir parça ekmeği koparıp gulaşın suyuna banıyorsunuz. Sonra beyninizde açılan lezzet tomurcukları ile hızlıca bir daha ekmek banıyorsunuz. Sonra bir daha banıyorsunuz ve derken artık eti kaşıklamanın zamanı geliyor. İşte o anda anlıyorsunuz ki siz öylesine bir tabak yemek yemiyor, aksine bu tabak ile başlıbaşına çok lezzetli bir öğünle karşı karşıyasınız.

Kimi gulaşı çorba olarak nitelendirebilir lakin bu yemek bir çorba asla değil. Bir ara yemek hiç değil. Zira olsa olsa hakkı yenmiş, doğru tespit edilip kategorilendirilememiş saklı bir hazine. Heyhat ki tek başına bir ana yemek. Ve doğrusunu söylemek gerekirse Kuzey Makedonya köftesi ve bu gulaş arasında bir tercih yapmamız istenirse kesinlikle gulaşı tercih ederiz.

Öyleyse bu lezzet yazımızda neler öğrendik bir özetleyelim;

  1. Üsküp’te Kosmos Kebabchilnica’ya gidin.
  2. Kosmos’da önceliğiniz gulaş (et yahnisi) yemek olsun. (Yemeği tarif edemezseniz bizim sitedeki fotoğrafını gösterin. Çünkü orada insanların ilk tercihi köfte (Ćevapi) oluyor.
  3. İkinci yemek tercihiniz güveçte kuru fasulye olsun. Yani Tavče gravče.
  4. Ortaya bir şopska salata söyleyin.
  5. İsteğe bağlı köfte söyleyin.
  6. Etrafınıza bakındığınızda masalarda içerisinde sarı renkli sıvı olan şişeler göreceksiniz. Onlar armutlu gazozlar. Söyleyin. İçin, deneyin. Şenlenin.

*En yeni lezzet ve mekan keşifleri için Harbiyiyorum Instagram hesabımızı takip etmeyi unutmayın.

Hasılı;

Bizler için de yiyin sevgili gastronotlar.

Diğer Üsküp’te nerede ne yenir yazılarımıza da göz atmayı unutmayın.

Son olarak; bu mekan müslüman mahallesinde. Yani etler, vesaire hep helal kesim. Aklınız kalmasın.

Haydi afiyetle…

İyi gezmeler.

Kosmos Kebabchilnica
Pokriena Carsija, Pokriena Charshija, Skopje 1000, Kuzey Makedonya
Tel: +38923211908

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir