GURME NOTLARIHamur İşiNE YİYELİMNEREDE YİYELİMPizzaVietnam

Vietnam’da En İyi Pizza Nerede Yenir? Pizza 4P’s, Vietnam

Vietnam’ın taşı toprağı altın. Başından sonuna gezdiğimiz nadir ülkelerden biri… Yeme içmesi de öyle bir zengin, öyle bir derinlikli ki şimdi anlatmaya başlasak 2220 yılında anca bitiririz. Ayrıca Vietnam, aynı seyahatte gezdiğimiz Kamboçya ve Tayland gibi ülkeler arasında en karakterlisi ve içlerinden en sevdiğimiz Uzakdoğu ülkesi. Şimdi diyeceksiniz ki peki “Vietnam’da pizza ne alaka canım!?” Lakin bu zamana kadar yediğimiz en lezzetli, en unutulmaz pizzaları Vietnam’daki Pizza 4P’s şubelerinde yedik.

Evet üstelik şubeler… Bir tane de değiller hani. Neden şubeleri diyoruz? Çünkü Pizza 4P’s Vietnam’da bir pizzacı zinciri. Ho Chi Minh’de var, Ha Noi’de var, Da Nang’da var, Nha Trang’da var; var oğlu var! Biz bu yazıyı yazarken Vietnam’da toplam şube sayısı on dokuzdu. Biz ilk denememizi Ho Chi Minh’de yaptık. Sonra Vietnam seyahatimiz sırasında tekrar canımız çekti ve Da Nang’da bir kez daha yedik. Şimdi olsa yine yeriz… O kadar iyi.

Şimdi neden Pizza 4P’s’i çok beğendiğimizden bahsedeceğiz. Hazır mısınız? Açıklıyoruz… Kurucuları Japon; Yosuke Masuko ve Sanae Masuko. Bitti bu kadar! Daha fazlasını açıklamamıza lüzum yok. Dağılabiliriz…

Yosuke Masuko – Sanae Masuko

Şaka şaka. Biz yine de açıklayalım tabii. Bu Japon karı koca İtalyan pizzasını ve üstün İtalyan pizza üretim tekniklerini almışlar, üstüne bir de Japon kaizen felsefesini katıp, dünyada birçok pizzacıdan çok daha üstün, ultra lezzetli pizzalar tasarlamışlar. Hem de Vietnam’da… Üstelik restoran konseptleri de “fine dine” tadında. Fiyatlar da Vietnam için bir tık yukarıda ama hiçbir şubesine rezervasyon yapmadan gidemiyeceğiniz, ya da sıra bekleyeceğiniz şekilde. Çünkü inanılmaz bir talep ve beğeni var.

Haklılar da… Vietnam’a resmen hizmet gelmiş, hizmet! Hem hizmet, hem lezzet.

2011 yılında kurulan bu restoranlar zinciri dokuz yıl içinde gerçekten büyük bir ivme yakalamış ki her şubede standartlarını nasıl korumuş diye hayret etmeden duramadık. Lakin işte en başta söyledik ya; bir işletmenin kurucuları Japon olunca işin rengi epeyce değişiyor.

Bakın şimdi Japon olmak ne demek inceden izah edelim. Pizzalarının alamet-i farikası da tam ortalarına koydukları taze Burrata peyniri. Böyle pizzanın üzerineki peyniri aheste aheste kesince içinden süt fışkıranlardan hem de… İyi de arkadaş Vietnam’da peynir ne arar!?

Pizza 4P‘s’in kurucuları Vietnam’a geldiklerinde Vietnam’da mozzarella peyniri mi var? Haydi bırakın mozzarellayı, peynir mi var? Hayır tabii ki de yok. Vietnam’da doğru düzgün süt veren hayvan ve süt ürünü bile yok. Peki bu Japon karı koca ne yapıyor? Hop! Kendi mandıralarını kurup Vietnam’da ilk kez taze sütten Mozzarella ve Burrata peyniri üretimine başlıyorlar. Üstelik mandıranın başına da yine Japon bir ekibi koyuyorlar. Haydi buyurun buradan yakın!

Bu da ne demek biliyor musunuz? Vietnam’da peynir yiyebileceğiniz nadir yerlerden birini buldunuz demek. Uzakdoğu’da yaşayan gurbetçiler peynirin kıymetini pek iyi bilir. Hele ki böyle bir peynirin… Pizzanın üzerinde adeta bir elmas gibi sunulan bu peyniri görür görmez “Hadi canım, yok artık!” falan diyerek olayın üstün bir teknikle ve titizlikle üretildiğini anlıyorsunuz.

Biz buna Japon kafası diyoruz. Anladınız mı?

Şimdi… Süt ürünü dahi olmayan, dolayısıyla peyniri de olmayan bir ülkede Mozzarella ve Burratta gibi nitelikli iki peynir üretebilen insanların varın pizzasının üstünlüğünü siz düşünün.

Resmen Vietnam’da apayrı bir mutluluk kaynağı yaratmışlar.

Zaten sloganları da bu şekilde… “Delivering wow, sharing happiness.” Yani diyor ki “Wow -şaşkınlık- dağıtıyor, mutluluğu paylaşıyoruz.” Yemin ediyoruz doğru. Bizim manevi dünyamızda yarattığının tam karşılığı buydu işte.

Cenab-ı Hak hepsinden razı olsun. Arigato Gozaymasu! Dünyada birçok restoran işletmecisine de mihmandar olsun.

Örnek alınacak bir restoran… Örnek alınması gereken bir felsefe, İtalyanları dahi çıldırtacak fevkalbeşer kalitede pizza.

Esselatü vesselam!

Pizza 4P’s Ben Thanh
8 Thủ Khoa Huân, Phường Bến Thành, Quận 1, Hồ Chí Minh 700000, Vietnam
Tel: +84 28 3622 0500

*Yayına giren videolarımızdan haberdar olmak için Harbi Yiyorum Youtube kanalımıza abone olmayı unutmayın!

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

2 thoughts on “Vietnam’da En İyi Pizza Nerede Yenir? Pizza 4P’s, Vietnam

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir