Bunları BilelimGURME NOTLARI

İyi Pizza Nedir? Salih Abinin Üç Pizzacı Önerisi

İyi bir pizza denemek istiyorsam mutlaka önce ”margarita pizza” söylerim, zira en basiti ve en iyiyi yapmak her zaman en zorudur. Bu yüzden iddialı bir pizzacıda margaritanın önce kalitesine bakın, hamurun (ince hamur, napoli tarzı pufidik kenar vb. ) tarzına göre, mozerella ve sosunun dengesi size iyi ve doğru bir pizzayı işaret eder. Burada da en önemli şey malzeme kalitesi tabii ki.

Bir de İtalya’da yine işten anlayan İtalyan bir arkadaşımdan öğrenmiştim. Hamurun kenarına parmağınla bastırdığında, eğer o hamur tekrar şişip eski haline dönüyorsa o pizzanın hamuru iyi bir hamurdur demişti. Pandemi öncesinde önereceğimiz çok daha fazla yer vardı ama çoğu maalesef kapandı. 

Pizzeria C’e, Bodrum: 

Margarita’da kullanılan malzeme kalitesi çok yüksek. Kesinlikle Türkiye’nin en iyi pizza restoranlarından biri. Ayrıca pizza yanında sundukları şarapları da iyi bir eşlikçi. Bodrum’a gittiğimizde sırf burada pizza yemek için rotamızı değiştiriyoruz. 

Sou Baker, Moda, İstanbul: 

Tek ve standart ebatta ekşi mayalı hamurdan pizzalar yapıyorlar ve pizzalarında sundukları içerikler de çok farklı. Mesela sarımsaklı deniz börülceli pizza bunlardan sadece biri. 

Pizzeria Il Pellicano, Kadıköy: 

Kadıköy’de ara sokakta butik bir pizzacı. Şefi ve sahibi de İtalyan: Salvatore. Kendi elleriyle açtığı hamurları, odun fırınında gözünüzün önünde hızlıca hazırlıyor. Calzone’sini (kapalı pizza) mutlaka deneyin.

*Yayına giren videolarımızdan haberdar olmak için Harbi Yiyorum Youtube kanalımıza abone olmayı unutmayın!

İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız:
Vietnam’da En İyi Pizza Nerede Yenir? Pizza 4P’s, Vietnam
Hazır Ekmek Hamuruyla Evde Kolay Pizza Tarifi
Belgrad’da En İyi Soslu Pizza Nerede Yenir? Bucko, Pizza Sandviç, Belgrad, Sırbistan
Manhattan’daki En İyi 7 Dilim Pizzacı, New York, USA
New York’taki En İyi 7 Pizzacı, USA

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

3 thoughts on “İyi Pizza Nedir? Salih Abinin Üç Pizzacı Önerisi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir