Sandviç Tarifleri

Yaptım Oldu: Özer Şef’ten Salçalı Tava Tostu Tarifi

Kontrafile tarifini yazdıktan sonra alakasız bir sebepten CEO’muz Salih Bey ile şakalaşırken birden tost tarifine geldi konu. Hatta “karışık tost tarifi yaz” şeklinde bir ültimatom ile sohbeti sonlandırdık diyebilirim. Salih Bey benim tostumun özel bir tost olduğunu nereden bilecekti ki? Benim bu lafı ciddiye alacağımı da hiç tahmin etmemiştir ama aldım. Efendim yeni tarifimle tanışın: Salçalı Tava Tostu…

Zamanında benim gibi yeterince fakirlik çekmiş olan okuyucularımız ekmeğe salça sürüp yenilen dönemi iyi hatırlayacaklardır. Bunun “sana yağ” üzeri şeker sürme versiyonu da 80’lerde çocuk olan için gayet anlamlıdır. Allah’tan internet sitemizi kurduk da eşek yüküyle para kazanıyoruz artık salçayı tostumuzun içine tat versin diye sürüyoruz, doyursun diye değil (çok şükür).


Malzemeleri sayacak olursak; 

Taş fırından alınma köy ekmeği, (dilimleme makinası artık her fırında mevcut)
Güzelce eriyip akıcı kıvama gelecek bir beyaz peynir veya kaşar peyniri
2 TL’ye satılan küçük salçacık
1 yemek kaşığı tereyağı
Bir miktar sucuk (isteğe bağlı)
Domates (isteğe bağlı) 


Yapılışı:

Tavayı kısık ateşe koyup içine tereyağını bırakıyoruz. Dilimi 200 gr  gelen köy ekmeğinden iki büyük dilim seçiyoruz. (tabii ki büyük ekmek yiyeceğiz işten eve geldik acıktık!) 

Tarifte önce ekmekleri kızartacağız. Yağın erimesini beklemeden tavaya ekmeklerin içi denk gelecek şekilde yerleştiriyoruz.
2 dakika kadar kızartıp diğer taraflarını çeviriyoruz. Yine aynı sürede kızarttıktan sonra malzemeleri ilave ediyoruz. Sucuk koyacaksınız sucukları birer kere tavada çevirmekte fayda var, ekmeğin içine direkt koyarsak çiğ kalacaklar. Sucukları da hafif kızarttığımızı düşünüyoruz. Önce sucuk, üzerine peyniri koyup tostun tabanıyla olan işimizi bitiriyoruz. Kapak olacak ekmeğe de bolca salça sürüp ekmekleri öpüştürüyoruz. (ben ortaya iki söğüş dilim domates de koyarım siz de koyun) İsteğe bağlı (ben çıtır severim mesela) olarak bir süre kızartıyoruz. Sonra afiyetle yemeye hazır. Yanına tabii ki güzel demlenmiş çay lazım… Haydi afiyet olsun…

Notlar: 

1990’lı yıllarda okuldan eve gelip aç bi ilaç bu şekilde tost yaptığımı hatırlarım. Yiyen bir daha ister, o denli lezzetli olur tava tostu.Orijinalinde bildiğiniz margarin var aslında. Ama şimdi sağlıklı yaşam falan diyoruz ayıp olmasın diye tere yağı koydum.
Susurluk’ta Yasa adında bir dinlenme tesisinde Mihaliç Peyniri ile çok güzel salçalı tost yapılıyor. Yolu o tarafa düşenlere tavsiye ederiz.Tostu ezmedik, sıkıştırmadık diyen dikkatli okuyucu için geliyor: “bizim hiç tost makinamız olmadı abi” Ama çok istiyorsan tabağın tabanıyla bastır ekmeğin üstüne, çok güzel oluyor.
Ayvalık tostu adı altında yediğiniz Amerikan salatalı acaip şey var ya, hah işte onu Ayvalık’ta kafanıza atarlar, aman dikkat.


Şef Özer

1980 doğumlu bir Karadenizli. Yemek yapmak en büyük tutkularından biri. Part-time şef full-time E-ticaret yöneticisi... Sucuk sever...

One thought on “Yaptım Oldu: Özer Şef’ten Salçalı Tava Tostu Tarifi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir